Hrábě a košťata

Rubrika: Zahrada

Při podzimním úklidu a úpravě zahrady se neobejdeme bez košťat a hrábí. Víte, jaké zvolit, aby práci co nejvíc ulehčily?

Hrábě s kluznými odnímatelnými křidélky (Fiskars)

Švédské hrábě s vějířovitě uspořádanými dlouhými kovovými „prsty“ jsou tvarem přizpůsobeny hrabání listí a nečistot jak na štěrkových cestičkách, tak na záhonech i trávnících. Dobře se s nimi vyhrabává listí i v hustém porostu a na skalkách. Na těžko přístupná místa mezi květinami a keři jsou ale vhodnější úzké hrábě.

Hrabání trávníku usnadňují hrábě s kluznými odnímatelnými křidélky. Kopírují totiž terén nízko nad povrchem a nezadrhávají o drny. Na hrabání i úpravu trávníků jsou určeny i vertikutační kyvné hrábě – důkladně s nimi vyhrabeme mech a plsť, kyvné uložení snižuje namáhavost práce.

Švédské hrábě na hrabání listí (WOLFGarten)

Chystáte se zakládat nový trávník? Pořiďte si trávníkářské hrábě. Dobře se s nimi urovnává plocha, hrabe se jednoduše tahem vpřed a vzad bez zvedání hrábí.

Ani při zametání nevystačíme s jedním koštětem. Na velké plochy rovných teras se hodí široký kartáč s krátkým vlasem, na zametání i hrubých nečistot z nerovné dlažby je vhodný smeták se středně dlouhými silnějšími vlákny a na schody a úzké prostory zas smeták s dlouhými jemnějšími vlákny.

Smeták s dlouhými vlákny a objemná lopatka s nastavitelným úhlem rukojeti usnadní zametání (WOLFGarten)

K úklidu bez zbytečného ohýbání přispěje široká zametací lopatka s plynulým nastavením úhlu rukojeti a dostatečně dlouhou násadou. Také těžko přístupná místa budou snáze dosažitelná, použijeme-li nářadí s otočným kloubem. Ke vzdálenějším místům se dostaneme s teleskopickou násadou. Kvalitní a lehká násada, dobře padnoucí do ruky, je pro práci také důležitá. Musí mít vhodnou délku, nebo zvolíme nastavitelnou, která se přizpůsobí potřebám všech členů rodiny. Pokud je navíc odnímatelná, využijeme ji i pro jiné nářadí. Lehké tenkostěnné násady bývají vyrobeny například z tvrzeného hliníku, s pevnou plastovou hlavou pro upínání nástavců.

TEXT: IVA TVRZOVÁ A RADKA BOROVIČKOVÁ

FOTO: FISKARS A WOLF-GARTEN

Hrábě a košťata

Hrábě a košťata