Pohádková lavice

Rubrika: Inspirace, Zahrada

Chalupáři i chataři mají lavice ve veliké oblibě. A je chvályhodné, že přibývá firem, které je nabízejí.

Společné chvíle „nicnedělání“, kdy se dá vzpomínat, vyprávět i plánovat, milují malí i velcí

Lavice se hodí do světnice i do exteriéru, k posezení, pohoupání a dokonce i k pospání. Jsou lavičky s opěradlem i bez něj, rovné, rohové, dvojité, s nohama i s bedněným spodkem, v němž můžete skrýt takřka cokoli. Bývají dřevěné, ale také polstrované a kombinované s jinými materiály.

Pejsek čeká, až se jeho člověk usadí a vezme ho na klín

My však máme na mysli lavičku, která stávala a mnohde ještě stává na zápraží, tedy před prahem stavení, takovou, z níž je výhled na dvůr a často i mnohem dál. Na takové lavici se samozřejmě dá i něco slupnout či vypít, ale hlavně se na ní dá krásně přemýšlet, snít a vyprávět.

Když jsem byla malá, čítávali jsme si v podvečer často knížku Z českých mlýnů. Ve veselém vyprávění o životě na starých klepáčích se často objevoval pan otec, sedící s faječkou právě na lavici na zápraží. Velmi rádi volili toto posezení i krajánci, kteří putovali krajem a pomohli vždy tam, kde bylo třeba. Byli radostně vítáni i proto, že přinášeli zprávy z předchozích působišť.
V dobách, kdy ještě nebylo rádio, o televizi ani nemluvě, a kdy se noviny na venkovské samoty dostávaly jen stěží, byli právě krajánci šiřiteli osvěty a zajímavých myšlenek i smyšlenek. Když začali s pověstmi a pohádkami, slezli se samozřejmě kolem nich malí i velcí. Lavičky byly dotenka ošoupané množstvím zadků a zadečků, že až ze dřeva vystupovala dřeň…

Ke hnědobílé roubence se hodí lavička v trochu jiném barevném tónu; šedomodrá nemá chybu

Štastné děti, které mají i dnes podobně osvícené dědečky nebo babičky, nebo dokonce i některého z rodičů. Ale to je výjimka. Ne snad proto, že by nenašli čas na chvilku posezení (když přijedou na venkov, jsou odhodláni „vypnout“, relaxovat a věnovat se potomstvu), ale spíš proto, že mnozí už pohádky vyprávět neumějí. Ale nikdy není pozdě…
Třeba pomůže i ta správná lavička. Jako inspiraci přinášíme hlavně tradiční lavičky z našich návštěv na chalupách i chatách. Ale najdete tu i velmi jednoduché posezení z pár kmenů a fošny a také novou lavičku, typ, který nabízí JYSK. Další možnosti přinášejí výrobci, jejichž webové stránky uvádíme v závěru.

www.mountfield.cz, www.jysk.cz, www.zahradni-nabytek.cz, www.kettler.cz, www.ingeld.cz, www.vetr.cz, www.lacasanova.cz

TEXT: MARIE RUBEŠOVÁ
FOTO: KAMIL VARCOLLER, FRANTIŠEK MALÝ, MARTIN MAŠÍN, OTA PAJER A JYSK

 

Vybíráte zahradní lavici? Širokou nabídku a skvělé ceny naleznete na www.give.cz/zahradni-lavice

 


Pohádková lavice