Zastínění do zahrady

Rubrika: Zahrada

Sezona teplých až tropických dnů začíná. Jestli si chceme s rodinou nebo s přáteli posedět v zahradě, měli bychom si tu vytvořit příjemný stín.

výkyvný lampový slunečník s robustní konstrukcí a boční tyčí, rozměr 300 x 300 cm nebo průměr 350 cm. cena 18 790 kč (kvalitní slunečníky)

U chalup si mnohdy stínu užíváme pod vzrostlým stromem. Většinou jej ale musíme vytvořit uměle. Zastínění si můžeme pořídit mobilní v podobě slunečníků a stínicích plachet, party stanů a pavilonů. Stín nám poskytnou také malé zahradní stavby: pergoly, přístřešky, zastíněné terasy, loubí, markýzy a o slovo se opět hlásí oblíbené altány.

kdekoliv použitelný slunečník o rozměru okolo 160 cm. cena 99 kč (asko)

Někomu postačí slunečník nebo stínicí plachta. Ty poskytnou stín s minimálním nákladem, protože jednoduché základní verze těchto produktů pořídíme již za několik stokorun. Typů a velikostí zmíněných stínidel je na trhu ale široká paleta a platí, že čím kvalitnější je materiál, ze kterého jsou vyrobeny, a čím důmyslnější je systém jejich otevírání, tím dražší jsou produkty.

Slunečníky

Například klasické a kdekoliv použitelné slunečníky o rozměru okolo 160 cm určené k zapíchnutí do země, písku nebo k uchycení do obyčejných stojanů, jejichž cena se běžně pohybuje okolo 300 korun, v sezónních akcích pořídíte již za 99 korun. Extra velké středové slunečníky s průměrem 270 až 300 cm, které mají kruhové, čtvercové nebo osmiúhelníkové střechy a ovládání na kliku, stojí mezi 800 a 2 000 korunami.

Extra velký neznačkový slunečník s boční nohou, klikou pro sklápění a křížovým stojanem pro vkládání fixačních kamenů nebo dlaždic, pod který lze ukrýt celou zahradní soupravu a jehož cena se běžně pohybuje okolo 4 000 korun a výše, jsme v předsezónních nabídkách mohli pořídit za 1 599 korun.

velký slunečník s boční tyčí, klikou pro sklápění a křížovým stojanem pro vkládání fixačních kamenů nebo dlaždic. cena 1 599 kč (asko)

Značkové zahraniční modely lampových výkyvných slunečníků na robustní hliníkové konstrukci se odlišují různými stupni kvality i nadstandardním vybavením. Potahy jsou snímatelné a ručně pratelné. Ceny se pohybují v cenách od 10 000 korun výše.

Robustní slunečníky Multipole mohou mít na stojanu připevněnu jednu i více střech. Jsou odolné vůči větru, mají průměr 350 cm, kruhový nebo osmiúhelníkový tvar. Stojan se prodává zvlášť. Slunečník se dá okolo stojanu postupně otáčet o 300 stupňů podle postupu slunce. Potahy se vyrábějí ze 100% polyakrylu s gramáží 290 g/m2.

Sluneční clony

sluneční clony můžeme upevnit mezi stromy, na stěnu domu nebo na stojany, které se musí dokoupit zvlášť. cena od 399 kč (Jysk)

Trojúhelníkové stínicí clony v podobě plachet s upevněním na šňůry nebo na stojany, které se prodávají zvlášť o rozměrech 3,6 x 3,6 x 3,6 x 3,6 m a 5 x 5 x 5 m, podle provedení a kvality materiálu koupíme za cenu od 390 Kč. Clony z robustní textilie s gramáží 240 g/m2 v několika barevných provedeních stojí od 1 590 do 2 690 korun.

Volně stojící sluneční plachta na podstavci z nerezové oceli, kterou lze přemisťovat a otáčet až o 360°, nám zaručí nejvýhodnější polohování proti slunci. Může být nainstalována buď volně na podstavci, napevno v zemi, nebo na stěně domu. Modely zahraničních výrobců stojí přes sto tisíc korun.

Party stany a pavilony

Do zahrady si často pořizujeme také stínicí party stany z nepromokavých materiálů, které koupíme v jednobarevném nebo pruhovaném provedení již za cenu okolo pěti set korun. Chrání nás před sluncem, mírným deštěm a vytvoří dostatek stínu. Mají lehkou nůžkovou konstrukci, váží kolem 8 kilogramů a dají se k nim doplnit i boční díly. Na pozemku je snadno přemístíme podle potřeby. Musí se zajišťovat proti silnějšímu větru, bouřím a dešti.

zahradní pavilon 3 x 3 x 2,9 m, potah polyester o gramáži 180 g/m2, ochrana proti Uv záření 50+. rozměr sloupků 40 x 40 x 0,8 mm. ocelová konstrukce, práškově lakovaná. cena 5 990 kč (bauhaus)

Hezčí, větší, komfortnější a kvalitnější jsou takzvané pavilony. Jsou na dřevěné nebo kovové konstrukci, v jejíchž sloupcích mohou být umístěny třeba poličky. Obvykle se dají kolem dokola zatahovat nařasenou stínicí textilií. Střecha je většinou z dvojité látky a v jejím středu je překrytý větrací otvor, jenž brání kumulaci tepla. Jejich cena se podle typu, provedení a použitého materiálu pohybuje od necelých tří tisíc přes desítky tisíc korun.

Šikovné a chytré markýzy

Markýzy patří ke stínění, které zůstává na místě instalace. Ve standardní verzi je koupíme i v zahradních centrech stavebních a hobby řetězců. Záleží na tom, jak velké jsou a zda mají mechanické, nebo elektronické ovládání. Pořídíme je již za cenu od několika tisíc korun, která podle typu a způsobu stínění šplhá k již zmíněným desetii statisícům korun. Markýza je ovšem systém, který nabízí flexibilní a účinné venkovní zastínění zejména velkých ploch, jako jsou terasy nebo balkony.

soluna deluxe, kazetová markýza, rozměr 4 x 3 m, pro montáž na stěnu. s motorem a dálkovým ovládáním. cena 16 800 kč (hornbach)

Dá se říci, že markýzy nevyžadují náročné stavební úpravy, poskytnou dostatek stínu i pro větší plochy a v nabídce různých společností je mnoho typů jejich provedení včetně širokého výběru dezénů a látek. Z nich si vybereme i typy, které se hodí právě k chalupám a k chatám, s jejichž architektonickým stylem je můžeme dobře sladit.

Na výrobu kvalitních a značkových typů markýz se používají vysoce kvalitní stínicí textilie, které jsou velmi odolné vůči rozmarům počasí a poskytují účinnou ochranu proti škodlivému slunečnímu záření. Tyto látky by měly vyhovovat standardům Öko-TEX (to znamená, že jsou vyráběny ekologicky šetrným způsobem), zároveň jsou testovány dle UV standardu 801 a opatřeny impregnací, díky čemuž textilie déle odolávají vodě, špíně a také vzniku plísní.

výsuvné mechanicky ovládané markýzy pořídíme za cenu od 3 390 kč, včetně motoru a dálkového ovládání za 8 690 kč (bauhaus)

Markýzy se vyrábějí například jako výsuvné, polokazetové a kazetové, samostatně stojící a boční modely. Všechny výsuvné (kloubové) markýzy se navíjejí na hřídel. Ta může být chráněna stříškou. V případě kazetových markýz pak jde o ochranné pouzdro, kazetu. Jednotlivé modely se liší svými rozměry, sklonem a délkou výsuvu. Některá nadstandardní provedení zastíní prostor o délce až 13 metrů. Konstrukce u modelů s překříženými rameny zase umožňuje vysunutí markýzy větší, než je její šířka.

U všech modelů je na výběr ruční nebo motorové ovládání. Nadstandardem jsou senzory, které reagují na slunce, vítr nebo déšť. Senzor markýzu automaticky ovládá při změně počasí, zatáhne ji, například když se blíží vítr nebo déšť. Pod některé modely si můžeme vybrat i osvětlení v podobě lišty, nebo systém pro plynule nastavitelný sklon ramen. Ten zajistí, že markýza účinně stíní podle polohy slunce na obloze i na jaře či na podzim. V široké nabídce si vybereme podle vlastních potřeb, požadavků i finančních možností.

Pergoly, loubí a altány

pergoly iata classy s látkovou střechou (t-shade)

Pergoly ve tvaru loubí v sobě mohou mít zabudovanou lavičku. Další části pergoly jsou moduly truhlíku, okrasné mříže, stojny, průběžná ráhna, koncová ráhna s úkosem a příčná ráhna s dvojitým zářezem. Do truhlíků se vysadí popínavé rostliny, které zde časem vytvoří oblíbený stín. Podle velikosti a provedení jejich cena začíná okolo 25 000, může být i 40 000 korun.

V této oblasti najdeme také velké množství variant pergol, které se dodávají již s konkrétním typem zastínění a zastřešení odolného nejen proti slunci, ale také proti vodě a dešti. Prodávají se stavebnicové systémy klasické pergoly nebo stínění vyrobené na míru.

Co se altánů týká, cena stavby na zakázku v atypickém provedení se pohybuje například od 60 000 korun výše.

text: Helena Štětinová

foto: Archiv firem

Save

Save

Save

Uložit

Zastínění do zahrady