Nabroušení pomocníci

Rubrika: Zahrada

Využijete je především k houbaření, ale i na rybách, v zahradě, na výletě i při spoustě drobných prací. Kapesní nože jsou takřka nepostradaltenými souputníky člověka už po staletí.

Rybička v luxusním dárkovém balení

I když existuje takřka nepřeberné množství kapesních nožů v nejrůznější kvalitě včetně mnoha doplňků, spousta houbařů nedá už léta dopustit na legendární rybičku. Pochází z dílny nožířské firmy Mikov, ale ještě před znárodněním se již rybička v Mikulášovicích vyráběla pod původním označením Ignác Rösler Mikov a lidé si ji pořizovali především kvůli její nízké ceně. Vyráběla se z plechu a korodující uhlíkové oceli, nepatřila k nejkvalitnějším, přesto především v lese odvedla dobrou službu a při troše údržby vydržela celá léta.

Jeden z osvědčených typů víceúčelového nože Victorinox

Dnes rybičku můžete koupit v klasickém provedení s nerezovou čepelí a střenkou ze zinkové slitiny za cenu od sedmdesáti korun, nebo i v barvě za 250 korun. Vyrábí se i v exkluzivních provedeních s pozlacenou nebo stříbrnou střenkou a damaškovou čepelí. V luxusní dřevěné kazetě ji můžete mít za čtyři a půl nebo dvanáct tisíc korun. Existuje také výjimečný model (Investiční rybička) se střenkami z masivního zlata, čepelí z damaškové oceli a s českým granátem. Ta přijde na 168 tisíc korun.

Se štětečkem

Chcete-li opravdu houbařský speciál, pořiďte si třeba španělský nůž značky Joker. Jde o zavírací nůž s kratší sklopnou čepelí a srpovitě vykrojeným ostřím. To vám usnadní čištění hub, stejně jako štěteček, který je součástí střenky z tropického dřeva, na níž je i měřítko a karabinka. Ceny nožů začínají na 140 korunách.

Houbařský nůž v papírové krabičce

Vzhledem k tomu, že se nůž často znečistí hlínou, je vhodnější používat k houbaření nože bez příliš bohatého příslušenství. To sice zůstává uzavřeno ve střence, ale ani tak se nevyhnete zanášení spár a jejich obtížnému čištění.

Víceúčelové nože, které vyrábí například proslulá firma Victorinox ve švýcarském Ilbachu, byly původně určeny pro armádu. Soubor několika čepelí, otvíráků a dalších doplňků včetně nůžek, pilníku nebo šroubováku najde čas od času využití na cestách, v domácnosti i v dílně a na výběr je velké množství variant příslušenství.

Do dílny i zahrady

Zahradnické a řemeslnické nože

Mezi speciální zavíráky patří i řemeslnické a zahradnické nože včetně nožů očkovacích, které nemají zašpičatělou čepel. Například Mikov vyrábí zahradnický nůž i v provedení se dvěma zavíracími čepelemi, z nichž jedna je určena právě pro očkování a druhá pro roubování. Řemeslnické nože mají mohutnější vykrojenou čepel, takže umožňují snadné řezání špičkou. Koupit je můžete za ceny od 140 korun.

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: ARCHIV FIREM

Nabroušení pomocníci