Uvařte si pivo

Vaření domácího piva získává v naší zemi milovníků piva stále větší oblibu. Pivo, které si uvaříte doma, je vždy originál. O výsledek se můžete podělit s přáteli a zažít u toho spoustu zábavy.

S přístrojem Beer Machine 2000 zvládnete kompletní přípravu piva v jednom zařízení

Chcete-li si vyrobit svůj vlastní originální nepasterizovaný ležák, budete potřebovat nezbytné ingredience a také zařízení na vaření piva, doslova malý domácí pivovar. Nepleťte si ho však s malými „domácími“ pivovary, které jsou v některých českých hospodách, protože taková zařízení jsou stavěna na mnohem větší kapacitu spotřebitelů.

Pro kvalitní domácí ležák nebo speciál je zapotřebí slad, pivovarské kvasnice, kvasné cukry a chmel. Vařit pivo však můžete rovněž ze sladových výtažků či koncentrátů. Vše záleží na tom, kolik práce hodláte přípravě domácího piva věnovat a jak moc chcete výslednou chuť svého piva sami ovlivnit.

Natočit si do půllitru pivo vlastní výroby není až tak složité

A budete potřebovat také mikro-pivovar, který můžete koupit jako soupravu s veškerým potřebným příslušenstvím včetně kvasné nádoby, zařízení ke stáčení piva či zátkovače.

Pivovarnická alchymie

Nejjednodušším vařením domácího piva je příprava nápoje z mladinových koncentrátů. Ty jsou vyrobeny v profesionálních pivovarech a zbaveny vody, takže příprava domácího piva spočívá především v opětovném zředění směsi vodou, přidání kvasnic a kvasných cukrů.
Můžete také podle příslušných receptů kombinovat slady, chmel nebo pracovat se sladovými výtažky. To jsou rovněž koncentráty, které poslouží jako základ pro výrobu domácího piva a které ji také značně urychlí.

Vaření domácího piva

Další potřebné složky, jako například již zmíněné kvasné cukry a také maltózy, budete přidávat do uvařené mladiny spolu s pi-vovarskými kvasnicemi. Působení všech složek pak vytvoří v pivu alkohol a potřebné „bublinky“. Na první pohled to vypadá možná až příliš složitě. Ale složité to není, protože specializovaní prodejci mikropivovarů vám rádi nabídnou veškeré potřebné ingredience a také nezbytné recepty. S těmi pak vše zvládne i zcela novopečený sládek.

Cena půllitru piva ze sladu a chmele vyjde v podmínkách domácího vaření asi na dvě koruny, cena piva z mladinového extraktu je kolem osmi korun.

Uvařit a načepovat

Ceny mikropivovarů začínají zhruba na tisíci korunách. Sety v nejrůznějších cenových relacích zpravidla obsahují fermentační nádobu o objemu 25 až 30 litrů a další potřebné součásti. Někdy bývají v ceně i koncentráty, další doplňky si musíte dokoupit především podle toho, jaké pivo chcete uvařit a na jak náročnou „várku“ se budete cítit.

K dostání jsou i speciální kotle a varné nádoby

K samotnému vaření pak můžete použít běžné kuchyňské nádoby, nebo si koupit speciální varné soupravy. Ty vám ušetří spoustu práce a s jejich pomocí posunete celý proces do profesionálnější roviny, ale nejsou nezbytné. Varné nádoby či varné kotle existují v mnoha variantách a nejlevnější z nich vyjdou na tři tisíce korun.

Nejjednodušší cestou k domácímu pivu je pořízení kompletního zařízení na vaření piva. Prodává se například pod názvem Beer Machine 2000 a umožňuje snadnou přípravu mnoha druhů piva od začátku až do konce včetně načepování do půllitru. Zařízení je kromě jiného vybaveno i měřičem tlaku a výměnnou rukojetí pípy a můžete z něj hostům točit pivo rovnou při grilování na zahradě. Kompletní mikropivovar stojí zhruba tři tisíce korun.

Text Richard Guryča, foto archiv firem

Uvařte si pivo