Barevné stěny v chalupě

Chystáte se letos vymalovat? A jako vždy na stěny použijete bílou barvu? Zkuste se zamyslet, zda by nebylo hezčí použít některý z barevných odstínů. Vždyť v minulosti bývaly interiéry chalup mnohem barevnější než dnes.

Barevné řešení interiéru podléhá módě. Jen si vzpomeňte na dobu válečků, pak bílo-hnědé vyladění bytů i chalup, které vystřídaly výrazné odstíny – oranžové, růžové, svítivě žluté či ostře zelené. Každá doba přináší nějaké trendy, které laická veřejnost více či méně zdařile aplikuje ve svých příbytcích. Dnes máme možnost vymalovat jakoukoliv barvou a použít i různé dekorativní techniky – mramorování, tupování, patinování, malování přes šablonu, zdobení samolepkami a další.

Barvy a dekory měly svůj důvod

V chalupách se většinou setkáváme se stěnami v bílé barvě. Má to svou logiku. Bílá nás k použití svádí, protože vnáší do interiéru s malými okny světlo. Dříve ale byly chalupářské příbytky barevné. Bílá patřila hospodářským prostorám – vápnem bez barevných pigmentů se dezinfikovaly chlévy. Světnice, v nichž žili lidé, se pyšnily barevnými stěnami, často dekorovanými různými ornamenty – malovanými podle ruky i s použitím šablon a válečků. Barva měla zakrýt špínu vznikající při provozu kamen i mokré fleky na stěnách od vzlínající vlhkosti, kterou řada stavení trpěla. Protože barvy zdaleka nebyly tak otěruvzdorné jako ty dnešní a ze stěn se snadno setřely (například ze stěny u postele), malovalo se často. Malování domu zevnitř i zvenku patřilo ke každoročním jarním rituálům.

 

 

Není nutné se bát barev

Nejste si jisti, zda byste se s výběrem barvy strefili? V chalupách jsou hezké pastelové odstíny – růžová, šedomodrá, světle zelená, teplá žlutá. A také zemité barvy – cihlová, písková, hnědočervená. Důležité je vzít v úvahu barvu nábytku a doplňků a také působení světla v místnosti. Vybranou barvu můžete nejprve vyzkoušet na kousku stěny velikém přibližně 1 x 1 metr. Budete sledovat nejen, jak na vás působí, zda se cítíte dobře, ale i její soulad s denním světlem. Může se stát, že vámi vybraný odstín bude moc světlý nebo naopak příliš tmavý. Pak výběr upravte. Anebo vymalujte sousední stěny světlejším a tmavším odstínem téže barvy.
Vhodné je nechat bílý strop, abyste dosáhli větší světlosti prostoru. A barvu stropu nechte přesáhnout ještě několik centimetrů na stěny. Po obvodu místnosti tak vznikne bílý pás. Docílíte více světla, lepšího a čistšího přechodu barev ze stěn na strop a zvýraznění barev použitých na stěnách. Vyřešíte tak i napojení barev v rozích a na hranách, které ve starých chalupách bývají měkce zaoblené. Přechodovou linku pod stropem můžete nechat čistou tak, jak je, nebo ji pomocí úzkého štětce zvýraznit temnějším odstínem či kontrastní barvou. Ale to už chce určitou dávku zkušenosti.

A co tapety?

Zatímco u místností v přízemí starších stavení je nutné počítat s určitou nerovností stěn a jejich povrchu, v dodatečně vybudovaných ložnicích v podkroví, kde se při výstavbě používal sádrokarton, si můžeme dovolit stěny polepit tapetami. Sádrokartonové stěny bývají dokonale hladké, jako podklad pro tapety tedy nanejvýš vhodné.
Pokud chceme interiér podkrovních ložnic zařizovat v tradičním chalupářském stylu, je důležité zvolit i uměřený dekor na tapetách. Obvykle nic nezkazíme jemným květinovým vzorem v pastelových odstínech nebo dekorem proužku. Jen si vzpomeňte na kanafasové povlečení, jaké mívaly naše babičky! Interiér oblečený do decentních pruhů bude působit útulně a přitom bude zajímavý.

 

Text: Martina Lžičařová
Foto: Vladimír Hájek, Jaroslav Hejzlar, Zdeněk Roller, František Vaňásek, Pavel Veselý a archiv firem

Barevné stěny v chalupě

Barevné stěny v chalupě