Něco málo zeleného…

Jak se blíží Vánoce, ač nechceme, či se dokonce úporně bráníme, nakonec přineseme domů aspoň svazek jmelí nebo větvičku plnou pichlavého jehličí a přes svátky je hýčkáme jako malé děcko.

Velká větev dokáže nahradit o Vánocích nazdobený stromek, zvláště když je obklopena dalšími dekoracemi

Víte, že jedním z měřítek solventnosti národa je přírodní vánoční stromek? Například jen 5 % Němců je pro umělý stromeček, ostatní mají pravý. U nás si pořizuje strom 75 % domácností, zbytek se obejde bez něj. Třeba se už chovají ekologicky a nahrazují stromek větví nebo nějakou jinou alternativou. Nebo si stromeček pronajímají. Že netušíte, o co jde? Stromek v květináči si můžete pronajmout asi tak na 14 dnů. Ale protože takových firem je u nás jako šafránu, tak už v polovině prosince jsou stromečky rozebrané.

Stromeček v minimalistickém pojetí, ale nic mu nechybí: pravé jehličí i se šiškami, andělíčci i skleněné koule

Stromek v květináči patří k přitažlivým konceptům, i když většinou nepřežije. Jak s ním zacházet, abyste se z něj mohli těšit i po Vánocích? Již před Štědrým dnem byste jej měli postupně přivykat na teplo. Z venkovního prostředí ho nejdříve přeneste do chladnější chodby či garáže, ideálně s teplotou do 10 °C, kde ho nechte několik dní. Místnost, v níž bude o Vánocích, příliš nepřetápějte (udržujte teplotu mezi 15 až 18 °C) a stromek doma nechte jen po omezenou dobu, zhruba tři dny. Než ho opět přemístíte ven, nechte ho několik dní přivyknout nižším teplotám v chladnější místnosti. Poté byste jej měli mít v prostorech, kde bude chráněný před mrazy až do jara.

Umělé jehličí je dnes skoro neroznatelné od pravého, jen nevoní a neopadává…


Jaký vybrat?
Vánočním stromkem je obvykle některý z oblíbených jehličnanů: borovice černá, smrk ztepilý nebo pichlavý a jedle kavkazská. Tyto druhy pěstují jak u nás, tak se v posledních letech dovážejí i další ze školek v severní Evropě. Proto se objevují druhy, jako je smrk sibiřský, himálajský, kanadský nebo borovice himálajská. Jsou velmi dekorativní, protože mají hustší větve.

Umělý strom v košíku působí jako pravý


Svícen s rozmarýnem

 


Víte o tom, že jehličí dokážou napodobit zelené snítky rozmarýnu? Snadno a rychle je připevníte nití na malý svícen na stole

 


Rozmarýn nejen ozdobí, ale éterické silice, které obsahuje, i báječně provoní celý pokoj, neboť patří k nejaromatičtějším bylinkám

 

Chystáte podpořit vánoční atmosféru v interiéru? Dejte do váz pár zelených větviček

 

Text: Martina Lžičařová
Foto: Bella Rose a Shutterstock

Něco málo zeleného…