Máte v pokoji kredenc?

kuchyně v chalupě s modrou kredencí

Horní skřínka světle modré kredence je rozšířena ještě o jeden díl, který je otevřený a vyšší než zbývající postranní části. Také horní ohraničení těchto dílců je netypické. Foto: Jaroslav Hejzlar

V současné době nahrazuje tradiční babičkovskou kredenc kuchyňská linka. K čemu kredenc slouží? K ukládání nádobí, někdy i potravin, ale dá se tu skladovat cokoliv – od utěrek, knih přes korespondenci po důležité dokumenty.

Kredenc je nejčastěji vysoký, dvoudílný kus nábytku, kdy spodní část tvoří uzavřená skřínka a vrchní menší díl obvykle vyplňují police a prosklená dvířka, někdy tu bývají i šuplíčky. Tahle součást bývá na soustružených sloupcích nebo na vyřezávaných bočnicích.

Chcete kredenc rekonstruovat? Nejčastěji mívá tyto chyby: kredenc ze dřeva napadají červotoči, má svěšená dvířka, šuplíky nejdou vysunout, má neúplné úchytky, nátěr se odlupuje. Až vyspravíte vše, co se dá, opatřete starou kredenc novým nátěrem.

Kvalitní repliky v mnoha barvách nabízí řada výrobců, ale není nad původní kus nábytku. Úlohu parádní kredence převzala moderní linka, kde se také dají ukládat potraviny i nádobí, nebo tradičnější skleník či současný příborník.

Text: Martina Lžičařová
Foto: Vladimír Hájek, Jaroslav Hejzlar, Ing. arch. Martin Kocich, Martin Mašín,
Zdeněk roller, Pavel Veselý, Shutterstock a se svolením firem Möbelix, TV Prima

Máte v pokoji kredenc?