Pro a proti klimatizaci

Foto: Panasonic

Za určitých podmínek vám může v horkých dnech zpříjemnit život klimatizace i na chalupě či na chatě. Mohlo by se zdát, že tam nepatří, ale v případě zájmu řešení určitě najdete.

Opakovaná horká léta učinila z klimatizace součást standardní výbavy domů i bytů. Má však smysl vybavovat jí rekreační nemovitost? Pokud trávíte na chatě nebo chalupě léto, vaše děti tam prožívají prázdninové měsíce a krása horkých dnů u vody je vykoupena tím, že si v domě připadáte jako v rozpálené troubě, není důvod se klimatizaci bránit. Nedostatečná izolace proti vedru je ostatně častou bolestí chat nebo podkrovních prostor na chalupách.

Zvýší komfort i náklady

Při výběru vhodné klimatizační jednotky je ale nutné zvážit několik věcí: napevno nainstalovaná nástěnná klimatizace je pohodlná, zásah do stavby ani vzhledu domu není nijak zásadní a efekt v podobě tichého a nenápadného chlazení vzduchu určitě oceníte. Jde však o poměrně nákladnou investici, instalace vyžaduje alespoň drobné bourání a vrtání, neobejdete se bez odborné firmy, přibude vám další zařízení s trvalou spotřebou elektřiny a i sebelépe vybrané zařízení bude vidět zvenčí i zevnitř, což může narušovat zvláště stylově sjednocené interiéry chalup záměrně zařízené „postaru.“ Kromě pořizovacích nákladů zvýší i ty průběžné a může se stát, že bude vyžadovat servis. Pořád však zůstává argumentem pro instalaci pevné klimatizační jednotky zejména to, že zvýší komfort pobývání v domě.

Pro mobilní klimatizace je ideálním doplňkem těsnění do oken, které zvýší účinnost přístroje (Foto: Gavri)

Přenosné řešení

Z mnoha důvodů může být pro chataře a chalupáře dobrým řešením to, na něž se příznivci klimatizací někdy dívají trochu spatra, tedy mobilní klimatizační jednotka. To je bedna vybavená pojezdovými kolečky a hadicí, která nasává zvenčí vzduch. Oproti zabudovanému zařízení tedy zabírá místo v interiéru, je hlučnější, mohutná hadice může překážet, v každém případě je to nepřehlédnutelný spotřebič. Ale má i výhody: vysokou účinnost a rychlý nástup chlazení. Některé typy lze využít i k přitápění, protože umí produkovat teplý vzduch. Veškeré nevýhody tohoto zařízení vyvažuje to, že po skončení sezóny můžete klimatizační jednotku z místnosti jednoduše odvézt a někde uskladnit.

Ochlazovače vzduchu

Alternativním řešením, díky němuž můžete rovněž docílit příjemnější podmínek v horku, jsou ochlazovače vzduchu. Fungují na jiném principu než klimatizace a ochlazují vzduch odpařováním vody. To prospívá prostorám se suchým vzduchem, což je často podkroví, a zároveň snižuje náklady na provoz ve srovnání s běžnou klimatizací. Ochlazovače jsou rovněž přenosné a vybrat přístroj s dostatečnou účinností je důležité zejména proto, aby se jeho efekt mohl v domě dostatečně projevit.

Dobré rady

  • Požadovaný výkon, který budete k ochlazení místnosti potřebovat, se odvíjí od velikosti klimatizační jednotky.
  • S vyšším výkonem počítejte pro místnosti orientované na jih.
  • Je nutné počítat na každý 1 m³ 30 W chladicího výkonu klimatizace.
  • U klimatizací se uvádí hodnota BTU/hod (british termal unit – britská tepelná jednotka) a odborníci doporučují volbu klimatizace s min. hodnotou 8 000 BTU, pokud nejde vyloženě o malou místnost.

Text: Richard Guryča
Foto: se svolením firem Gavri a Panasonic

Pro a proti klimatizaci