Máte kliku?

Mít kliku v životě je výhra. Mít ty správné kliky u interiérových dveří také usnadní život. Hlavně když dobře padnou do ruky a lehce se otevírají, mají zajímavé technické řešení a jsou hezkým detailem pro oko.

Na výběr jsou kliky jednoduché i zdobné. Ladit by měly nejen s dveřmi, jejich design se může opakovat na okenních kličkách a madlech. Všímat si ale musíme i technických parametrů.

kování s keramickou rukojetí

Ozdobou chalupářských dveří je kování s keramickou nebo porcelánovou rukojetí. Foto: Robert Virt

Kov, porcelán a patina

Ručně kované železné kliky se hodí k rustikálnímu stylu místnosti, většina klik se ale vyrábí z mosazi, nerezové oceli nebo ze slitiny kovů (hliník a zinek). Jejich povrch může být jen leštěný, matný nebo kartáčovaný, ale oblíbené jsou povrchové úpravy dávající klikám vzhled jiných kovů nebo nejrůznější patiny. Klika nemusí být jen celokovová, může být i kombinovaná s porcelánem, keramikou, sklem, dřevem, kůží. Zvolit lze kliku se štítem nebo s rozetou.

mosazné kování

U kolekce Minimal/ Maximal můžete pořídit nejen kliky na dřevěné, hliníkové nebo skleněné dveře, ale ve stejném designu i madla a mušle na různé typy dveří, okenní kličky a další doplňky (Foto: M&T)

rozetové kované kování

Štítové a rozetové kované kování s povrchovou úpravou starého železa. Jedná se o speciální proces výroby, který umožňuje stárnutí železa přirozeným způsobem, bez použití jakýchkoliv nátěrů (Foto: M&T)

Technické parametry

Při výběru kliky hraje roli i praktické hledisko. Rukojeti jsou různě tvarované a velké, vyzkoušíme si proto, zda nám dobře padnou do ruky.

U štítového kování je nutné znát rozteč u dveří (vzdálenost mezi osou kliky – čtyřhranem – a osou klíče.) Standardní rozměr je 72 mm a 90 mm, u bezpečnostního kování 92 mm. Každé dveřní kování také nemusí vyhovovat každé tloušťce dveří.

Štíty a rozety mají dvě velikosti otvoru na klíč – jiná je pro cylindrické zamykání (na vložkový zámek FAB) a jiná pro dozické (pokojový klíč). Dveře na WC a do koupelny mají zamykání s otočnou kličkou pouze na vnitřní straně dveří.

Nerezové kování Cube

Nerezové kování Cube značky Naturel s rozetou na klíč (Foto: SIKO)

kování Maximal

Do kování Maximal lze vkládat další materiály, například dřevo či kůži, a třeba je zkombinovat i se stejným povrchem dveří (Foto: M&T)

Praktické novinky

Novinkou od našeho výrobce M&T je například klika, která má mechanismus zamykání WC i nouzového otevření integrovaný do spodní části rukojeti, takže není na první pohled vidět. Pro snadnou orientaci ve tmě zas mohou být kliky Minimal opatřeny nepřetržitě svítícím proužkem.

Nepřetržitě svítící klika

Nepřetržitě svítící klika Minimal, povrch černý chrom natural mat (Foto:M&T)

Pro jednoduché, účinné a tiché ovládání dveří je tu systém M&T magnetic. Silné magnety jsou umístěny ve dveřní zárubni, naproti ve dveřním křídle je blok z magnetické oceli. To zajistí plynulé dovření dveří. Místo kliky je na dveřích jen madlo, není tu zámek. Madlo YES! ale nabízí také variantu s WC zámkem, což není na první pohled viditelné.

magnetické madlo

Magnetický systém zavírání dveří M&T magnetic může mít v madle YES! nenápadnou otočnou část pro WC zámek (Foto: M&T)

Text: Iva Tvrzová
Foto: Robert Virt a se svolením firem M&T, Hornbach, SIKO

Máte kliku?