Rychlý pomocník – ruční vysavač

Uklidit drobečky ze stolu, vysát rozlitý nápoj na podlaze, zbavit nábytek prachu, odstranit psí chlupy z křesla nebo nečistoty z auta – při tom všem je výborným pomocníkem ruční vysavač.

Ruční vysavače můžeme rozdělit podle několika parametrů. Existují buď jako samostatné přístroje, nebo jako součást tyčových akumulátorových vysavačů, z nichž je vyjmeme. Podle způsobu napájení jsou akumulátorové, které převažují, nebo šňůrové do zásuvky. Ty jednodušší jsou určené pro vysátí drobných nečistot ze stolu, poliček či podlahy, ty složitější nabízejí více funkcí a mají i různé šikovné nástavce. Ceny se pohybují od několika set do několika tisíc korun.

Podle čeho vybírat

U akumulátorových vysavačů je důležitá doba provozu na jedno nabití, pohybuje se zhruba od 10 do 55 minut. Rychlost vysávání může být jedna, ale i dvě nebo tři. Většina přístrojů je nejen na suché nečistoty, ale i na mokré vysávání.

ruční vysavač

Ruční vysavač electrolux Well Q8 s nasazenou hubicí s UV světlem na matrace (Foto: Datart)

ruční vysavač

Vysavač electrolux 800 ultimate s hubicí na odstranění psí srsti z čalounění. Foto: Electrolux

ruční vysavač

Ruční vysavač Concept VP4354 Riser extension na suché i mokré vysávání s příslušenstvím pracuje až 22 minut. 1 999 Kč (Foto: alza)

Vysavač by měl mít minimálně výsuvnou štěrbinovou hubici, se kterou se dostanete do jinak těžko přístupných míst. Ty lépe vybavené mívají například dlouhou a krátkou štěrbinovou hubici, hubice s různými kartáči (na nábytek, čalounění, na psí chlupy, turbo kartáč), prodlužovací trubky, flexibilní hadici a kloub. S tímto vybavením pohodlně odstraníte i prach z větších výšek, pavučiny ze stropu, nečistoty z klávesnice počítače apod. Vysavače se liší i v hmotnosti, v počtu a typu filtrů, době nabíjení, některé mají osvětlení.

ruční vysavač

Ruční vysavač, součást tyčového přístroje Electrolux 800 Ultimate, s teleskopickou trubicí pro úklid ve výškách. 13 699 Kč (Foto: Electrolux)

ruční vysavač

Subtilní vysavač kärcher cvh 2 premium se štěrbinovou hubicí a s kartáčkem vydrží až 20 minut a s dvěma rychlostmi sání je ideální pro různé povrchy v domácnosti i pro čištění auta. 2 390 Kč (Foto: Kärcher)

Speciální vysavače s UV lampou jsou ideální pro čištění matrací, postelí, polštářů, čalouněných povrchů, jež zbaví alergenů, roztočů a bakterií.

Náš tip

Na vysátí pár nečistot z rovné plochy postačí kratší doba, na větší úklid zvolte přístroj, který vám umožní pracovat déle.

Text: Iva Tvrzová
Foto: se svolením firem Kärcher, Electrolux, MALL, Alza, Dataart, Sencor, Lidl

Rychlý pomocník – ruční vysavač