Pusťte se do vertikutace! Díky ní získáte pohádkově krásný a hustý trávník.

Rubrika: Market
Elektrický vertikutátor LSE 180 S

Elektrický vertikutátor LSE 180 S

Jaro už klepe na dveře, blíží první teplé prosluněné dny, zahrada začíná pomalu rozkvétat … ale co ten trávník? Vašemu trávníku dala zabrat nejen zima, ale možná obecně i nesprávná péče. Je tedy čas se o něj náležitě postarat. Představa, že trávník se po zimě vzpamatuje sám od sebe a za chvíli bude krásně zelený a hustý, je totiž hodně mylná.

Určitě jste si toho také museli všimnout, když jste se někdy porozhlíželi po českých zahradách. Někdo má na své zahradě krásně pěstěný, perfektně udržovaný, přímo by se dalo říci prestižní anglický trávník. A někdo trávník řídký, lehce nažloutlý, sušší, místy zaplevelený. Přestože jeden i druhý své trávníky pravidelně sekají, zavlažují a hnojí. Vysvětlení této záhady je jednoduché: zásadní podmínkou pro vypěstování krásné a zdravé trávy je minimálně dvakrát ročně provedená vertikutace. Přestože vám toto slovo zní možná hodně cize a odborně (pochází z anglického „vertical cut“, česky „svislý řez“), nenechte se jím ani na malou vteřinku odradit. Ve skutečnosti jde totiž o činnost jednoduchou a nenáročnou, kterou hravě zvládne opravdu každý. A to díky vertikutátoru, stroji připomínajícímu sekačku.

Zásadním krokem ke krásné a zdravé trávě je tedy optimálně dvakrát do roka provedená vertikutace. Všeobecně platí, že vertikutaci neprovádíme na vysušené ani naopak deštěm promáčené ploše. Vertikutací v nevhodném období může promrzlá nebo vysušená půda dokonce poškodit i samotný vertikutátor. Nejvhodnější čas na vertikutaci tak přichází po prvním až druhém sečení a v období, kdy přírodu již nezatěžují případné ranní mrazíky.

 

Benzinový vertikutátor MTF LS 40

Benzinový vertikutátor MTF LS 40

A jak takový vertikutátor funguje? Svisle umístěné vertikutační nože nařežou otáčením hřídele travní drny. K těm se pak lépe dostanou živiny, vláha i vzduch. Prořezané drny snadno odnožují a trávník záhy rychle houstne. Nože zároveň shrabou starou travní plsť, mech a další nečistoty, které do krásného a zdravého trávníku rozhodně nepatří. Všechen odpad pak vertikutační pružinky dokonale vyčešou do sběrného koše. Bez vertikutace může zplstnatělá vrstva trávy vytvořit na zahradě i několik centimetrů silnou nepropustnou vrstvu, která trávník doslova dusí. Takto oslabený trávník je pak extrémně ohrožený houbovými chorobami či plísněmi.

Vertikutátor benzinový či elektrický? Nebo ekologický AKU?

Ne každý vertikutátor je vhodný pro každou zahradu. V případě menšího a středně velkého trávníku (s dosahem elektřiny) si velmi dobře vystačíte s elektrickým vertikutátorem.

„K jeho výhodám patří snadná ovladatelnost, nízká hmotnost, vynikající ergonomie, tišší chod v porovnání s „benziňákem“, snadná údržba a čistý, elegantní design. Práce s ním je hračkou, zvládnou ji i křehké ženy,“ vysvětluje Lukáš Bejlovec, produktový manažer společnosti Mountfield. „Jestliže je ale vaše zahrada rozlehlá nebo máte zahradu s velmi členitým terénem, doporučuji se pro její revitalizaci rozhodnout pro některý z vertikutátorů benzinových“, dodává Lukáš Bejlovec z Mountfieldu.

Boomem posledních dvou let je využívání zahradní AKU techniky – tiché, ekologické, nenáročné… Proto se na trhu setkáme i s AKU vertikutátory. Mezi ty nejmodernější nejoblíbenější patří AKU provzdušňovač Greenworks – kromě jiných předností má pevné šasi a velká kola pro snadnou manipulaci.

AKU provzdušňovač Greenworks G40DT35 40V

AKU provzdušňovač Greenworks G40DT35 40V

Vertikutace je skutečně blahodárná revitalizační procedura pro váš trávník.

Pokud tedy chcete opravdu krásný, zdravý a vitální trávník, určitě se na jaře pusťte do vertikutace. Ideální dobou jsou první jarní měsíce březen a duben, kdy trávník začíná růst.

Pro zvýšení účinků vertikutace a rychlý nástup hustého a krásně zeleného trávníku nezapomeňte dosít trávník travním osivem, pohnojit a pravidelně zalévat.

Schéma principu vertikutace

Schéma principu vertikutace

Průběh vertikutace

Průběh vertikutace

Milí zahrádkáři, jaro je tady a váš trávník se již nemůže dočkat správné péče. Takže hurá na zahrady, ať ho dostanete do formy!

Více informací naleznete na www.mountfield.cz.

Komerční prezentace

Pusťte se do vertikutace! Díky ní získáte pohádkově krásný a hustý trávník.