Jak nainstalovat WC

Čas od času je třeba na toaletě vyměnit záchodovou mísu. Při kompletní rekonstrukci koupelny a WC takovou práci obvykle svěříme instalatérovi. Ale dá se zvládnout i svépomocí.

Montáž nové toalety sice vypadá na první pohled složitě, ale ve skutečnosti to není zase až taková věda. Některé výrobky obsahují poměrně názorný návod, využít můžete i letáky s pracovními postupy, které bývají k dispozici v hobbymarketech. Nebo si stáhněte montážní postup z internetových stránek některých výrobců sanitární keramiky (např. Jika).

Nemáte-li však návod ani předchozí zkušenosti, připojte jednoduše záchodovou mísu podobně, jako byla nainstalována ta původní. Dodržujte při tom několik následujících pravidel, protože případná nepřesná napojení či netěsnosti by mohly napáchat nepříjemné škody.

Nejprve pryč se starou mísou

Prvním krokem k úspěchu je demontáž staré záchodové mísy. Začněte tím, že vypnete přívod vody k toaletě, spláchněte a vyčkejte, až vyteče voda ze splachovací nádržky.
Je-li nádrž vašeho původního WC připevněna na stěně, vyšroubujte přívod vody, odstraňte opatrně splachovací potrubí a sundejte nádrž ze závěsů.

Záchodová mísa je přišroubována k podlaze. V ideálním případě se vám podaří šrouby povolit. Pokud jsou zarezlé, můžete jim pomoci několika kapkami mazacího prostředku (nebo zastříknout olejovým sprejem WD-40), a jestliže nepomůže ani to, je nutné šrouby odvrtat. Nechystáte-li se starou mísu z nějakého důvodu zachovat, lze si cestu ke šroubům samozřejmě usnadnit pomocí kladiva a plochého sekáče. Pozor však na odletující střepy, použijte proto raději brýle a rukavice.

Až se vám podaří mísu uvolnit, opatrně ji vytáhněte, aby se nepoškodila manžeta odtokové roury. Nejlépe se vám to podaří, když ji nakloníte mírně dopředu a tahem vzhůru ji vysunete z napojení na odpad.

Má-li nová mísa jinou rozteč děr než původní záchod, staré díry zasádrujte nebo zatmelte. Ještě před instalací nové mísy je vhodné zapravit i případné díry po závěsné nádržce a obnovit malbu na stěně, která byla původní nádržkou zakrytá, dokud je ke všemu snadný přístup. Poté můžete začít s instalací nové mísy.

Vše musí dobře těsnit

Jestliže nelze využít původních děr pro šrouby, vyvrtejte nejprve nové. Místa pro vrtání děr vyznačte pomocí přiložené mísy a do dlažby vrtejte bez příklepu, aby nepopraskala. Do vyvrtaných otvorů nasaďte hmoždinky.

V případě, že instalujete některý z běžně dostupných typů kombi WC, kde je nádrž spojena s mísou, není třeba řešit zavěšení nádrže na zeď. Pokud usazujete mísu zvlášť, zavěste nejdříve nádrž pomocí přiložených úchytů nebo využijte původní.
Před usazením mísy nejprve položte těsnění, do něhož vysekněte díry na šrouby. Těsnění umožní mísu lépe usadit a lze je vyříznout například z kusu měkkého linolea, na něž si spodní část mísy obkreslíte.

Mísu spojte pomocí pružné manžety s odpadovou rourou a dbejte na co nejtěsnější spojení. Po usazení mísu přišroubujte, ale ještě ne na těsno. Připojte splachovací potrubí a poté mísu došroubujte. Místo spoje záchodové mísy s podlahou je dobré utěsnit silikonem.

Připojte splachovací nádrž na přívod vody a před spuštěním vody pečlivě zkontrolujte těsnost spojů. Splachovací systém už bývá v nádrži obvykle nainstalován a připraven k použití, je jen třeba zjistit, zda nemá nádržka otvory pro přívod vody na obou stranách. Ten, který se nebude používat, je v takovém případě nutné zaslepit dodávanou zátkou. Pak už můžete otevřít přívod vody a ještě jednou prověřit, zda všechny spoje dobře těsní.

text: Richard Guryča
foto: Shutterstock

Jak nainstalovat WC