Sáčky na levaduli

Rubrika: Dílna, Tvoříme

Vosková batika je hra, která vás okouzlí svými možnostmi a ne vždy zcela předvídatelným výsledkem. Lze ji, stejně jako krakelování, využít k výrobě nejrozmanitějších doplňků.

Vosková batika vzniká zakrýváním části textilie voskem, který je vůči barvě odolný; po jeho odstranění zůstávají původně zakrytá místa bílá, respektive v barvě podkladu. A krakelování je kouzlo, které vás příjemně překvapí svým výtvarným působením. Jde o techniku výhodnou i pro začátečníky, neboť může zakrýt chyby, k nimž během batikování došlo a zakomponovat je do celku.

Zmíněné techniky jsou vhodné ke zkrášlení šátků, šál, polštářků i dalších výrobků z hedvábí. My jsme si ozdobili sáčky na levanduli, která ve skříni provoní prádlo a ještě je ochrání před dotěrnými moli. Můžeme nejprve nabatikovat hedvábí a potom sáčky ušít. Vzor bude na každé straně jiný. My jsme nejprve sáčky ušili, dobře vyžehlili a pak teprve je batikovali. Sáček má tudíž na obou stranách stejný vzor, neboť hedvábí je tak jemné, že vosk bez problémů pronikne skrz obě vrstvy.

TEXT A FOTO: ALENA ISABELLA GRIMMICHOVÁ

Sáčky na levaduli