Plovoucí podlahy

Plovoucí podlahy jsou v oblibě díky jejich poměrně snadné a rychlé pokládce i stále širšímu výběru materiálů pro pochozí vrstvy těchto podlah.

Připomeňme si nejprve, že názvem plovoucí se označuje podlaha, jejíž nášlapná vrstva není pevně spojená s betonovým či jiným podkladem ani se stěnami. Podlaha je oddělena od ostatních konstrukcí pružným materiálem, takže vlastně „plave“ na této podložce. Zpravidla se skládá z vrstev tvořených tepelnou nebo akustickou izolací, na kterou se aplikuje betonová nebo suchá roznášecí vrstva, a nakonec je finální nášlapná vrstva. Předností této konstrukce jsou především velmi dobré akustické a tepelné izolační vlastnosti.

Dřevo, vinyl, laminát

Svrchní nášlapnou vrstvu těchto podlah tvoří desky či lamely, které se navzájem spojují především pomocí „zacvaknutí“ či na pero a drážku, případně se mohou k sobě lepit. Nikdy se však nelepí k podkladu a v drtivé většině převažuje i vzájemné spojování lamel „na sucho“. Díky tomu jde o pokládku, která nevyžaduje žádné speciální nářadí, lze ji zvládnout i svépomocí a v řadě případů se dá dostat i na velmi výhodné ceny.

Výsledkem může být podlaha praktická, snadno udržovatelná a v případě potřeby rychle vyměnitelná, ale i podlaha luxusní a téměř nezničitelná, která v sobě spojuje vzhled přírodního dřeva a výhody vícevrstvých lamel. K těm patří zejména stabilita, pevnost, možnost výběru z širokého portfolia dekorů, odstínů i povrchových úprav a někdy rovněž příznivější cena ve srovnání s celodřevěnými fošnami či palubkami.
V tomto případě je stále řeč o dřevěných plovoucích podlahách, ale vybírat můžete i z levných a praktických laminátových lamel, odolných a „tichých“ PVC a vinylových podlah či méně obvyklých materiálů nášlapné vrstvy, mezi něž patří třeba korek.

Sledujte trendy

Pokud lze v souvislosti s plovoucími podlahami hovořit o trendech, stojí v posledních letech za pozornost zejména dřevěné a vinylové podlahy.

U dřevěných je nášlapná vrstva vyrobena z různých druhů dřevin s možnostmi mnoha povrchových úprav. Levnější dřevěné podlahy mají tuto vrstvu z dřevěné dýhy, u dražších typů je to vrstva dřeva silná od 3,6 do 4 mm. To umožňuje její broušení a renovování. Středová vrstva se vyrábí ze smrkového dřeva a kvůli vyšší stabilitě je nalepena příčně k vláknům vrchní nášlapné vrstvy. Ve střední vrstvě je vyfrézovaný zámek pro snadné spojení lamel. Třetí vrstva je vyrobena ze smrkové dýhy, která plní protitahovou funkci.
Vinylové podlahy (tvrzené PVC) jsou tiché, odolné a hřejivé na dotek. Odolají vysokým stupňům zátěže i vodě a vyšší vlhkosti. Jejich výhodou je i dlouhá životnost a snadná údržba, protože jednotlivé poškozené dílce můžete jednoduše vyměnit. Podlahy mají dobré tepelné vlastnosti a jsou vhodné do skladby s podlahovým topením.

Vinylové podlahy se nejčastěji vyrábějí v čtvercových nebo obdélníkových formátech různých velikostí. Povrchy těchto krytin mají vysokou odolnost proti oděru a dobrou elasticitu. Jsou proto vhodné pro použití nejen v kuchyních a koupelnách, ale i v komerčních prostorech. Základem je gumový nosič. Na něj se nanáší příslušný dekor, který se zalévá vrstvou vinylu. Pro zajištění odolnosti proti oděru se povrch krytiny vytvrzuje ochrannou polyuretanovou vrstvou.

Správné pokládání

Rozhodnete-li se položit svrchní vrstvu plovoucí podlahy sami a nemáte s tím dosud zkušenosti, využijte zejména videonávody na stránkách výrobců či rovnou na YouTube. Názorně a jednoduše vám objasní postup, který sice není nijak složitý, ale vyžaduje dodržení několika důležitých kroků.

V souvislosti s pokládkou je třeba připomenout, že plovoucí podlaha musí mít možnost se vedle obvodových stěn rozpínat. Dilatačními spárami, které jsou překryty lištou, se vyrovnávají objemové rozdíly podlahy způsobené různou vlhkostí vzduchu v místnosti a je nutné je při montáži lamel zachovat.

Plovoucí dřevěné podlahy se nejčastěji spojují pomocí zámkových spojů bez nutnosti lepení. Musí se pokládat na čistý, suchý a zcela rovný povrch. K vyrovnání můžete použít samonivelační hmotu, která však musí být před položením svrchní vrstvy podlahy dokonale suchá.

Kromě lamel je potřeba mít před montáží podlahy připravenou kročejovou izolaci, pro laminátové podlahy i polyetylenovou fólii. Všechny typy podlah vyžadují rovněž podlahové lišty a spojovací díly k nim, vnější a vnitřní rohové díly, přechodové napojovací lišty a hřebíky. Potřebovat budete také kladivo, přímočarou pilu, metr, elektrickou vrtačku, hranolek k šetrnému přiklepávání lamel a hodit se může i přípravek ke stahování desek k sobě.

Parkety i laminátové dílce nechte před pokládkou aklimatizovat asi 48 hodin při teplotě minimálně 18 °C. Podkladové pásy rozviňte v podélném směru parket nebo laminátu a přiřízněte na požadovanou velikost. Jednotlivé pásy pokládejte s přesahem zhruba 20 centimetrů. V místnostech s hodně studenou podlahou mezi podkladový pás a panely položte PE fólii jako izolaci proti vlhkosti. Kvůli izolování kročejového hluku položte přímo pod parkety vrstvu korku, PE fólii nebo XPS podložku (tepelně akustická izolace).
S pokládkou začínejte v levém rohu místnosti. První řadu parket či laminátu položte drážkou ke zdi a jednotlivé panely vždy doklepněte příklepovým hranolkem nejdříve v podélném a poté v příčném směru.

U zámkových systému klaďte jednotlivé lamely do předepsané pozice v souladu s návodem a zacvakněte. Spojujte vždy nejdříve dlouhou stranu desek a až poté širokou. Poslední desky v řadě se pokládají s pomocí stahovacího přípravku.

Barva podlahy

Žlutá a béžová evokují slunce, zábavu a optimismus a navozují poklidnou atmosféru. Tmavou místnost prosvětlíte podlahou v barvě světlého dubu, buku nebo javoru.
Červená a oranžová navozují pocit tepla, intimity a harmonie.

Méně obvyklé dekory třešně nebo merbau vytvoří atmosféru tepla a exotiky, kterou zdůrazníte koloniálním a robustním nábytkem.

Hnědá je barva země, útěchy a bezpečí. Když položíte podlahy v hnědém odstínu, navážete spojení s přírodou. Tvoří ideální pozadí pro rustikální nábytek a jasné, výrazné barvy.
Bílá a světle béžová vnesou do interiéru světlo, čistotu a nadčasovost. Místnosti můžete dodat moderní vzhled, jas, prostor a světlo vzorem světlého javoru nebo norské borovice.
Šedá je barvou pro neutralitu, eleganci a klid. Šedá podlaha dokonale ladí s výraznými barvami a teplými odstíny. Navíc dodá vašemu klasickému nábytku soudobý vzhled.
Černá evokuje přepych, styl a úroveň. Černou podlahou místnost získá luxusní vzhled. Můžete s ní vytvořit zajímavý kontrast se světlými barvami zdí a stropu.

Druhy plovoucích podlah

Laminátové

Vrchní vrstva laminátové podlahy je tvořena potištěným papírem schovaným za průhlednou nášlapnou vrstvou. Tato podlaha se vyznačuje snadnou údržbou, dobrou odolností proti povrchovému poškození a je dostupná ve velkém množství designů i barev za příznivé ceny.

Vinylové

Na povrchu těchto podlah lze vytvořit věrné vzory dřeva, kamene, dlaždic, korku, plechu a štípaného kamene. Zahrnují výhody snadné údržby a pokládky, snesou vysokou zátěž, jsou vhodné pro alergiky a mají dobré tepelně izolační vlastnosti.

Dřevěné

Vícevrstvé dřevěné desky pro plovoucí podlahy se od prken či palubek liší právě složením z několika vzájemně slepených vrstev. Vrchní vrstva je tvořena dřevem se silným nánosem laku. Další výplňovou vrstvu tvoří dřevěná nebo HDF (dřevovláknitá) deska, třetí vrstva je stabilizační, obvykle s integrovanou kročejovou izolací. Existují i dvouvrstvé dřevěné podlahy. Oproti masivním dřevěným podlahám jsou vícevrstvé stabilnější, odolné proti prohýbání, vyboulení i praskání.

Dobré rady

  • U stěn a jiných přechodů dodržujte při pokládce plovoucích podlah vždy dilatační spáry předepsané výrobcem podlahy. Dřevo, laminát, ale i vinyl se totiž mohou rozpínat či smršťovat v závislosti na teplotních podmínkách.
  • K dodržování dilatace při pokládce používejte rozpěry nebo zajišťovací klínky.
  • Soklové lišty připevněte kolem obvodu stěn pomocí speciálního lepidla. Přechodové lišty můžete buďto lepit, šroubovat do země, nebo použít jejich narážecí verzi.

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock a archiv firem

Plovoucí podlahy