Chemické kotvy

Potřebujete-li vytvořit pevné spojení, které vydrží extrémní zátěž, použijte chemickou kotvu. S její pomocí je kotvení šroubů v plných i dutých cihlách či pórobetonových tvárnicích velmi snadné.

Chemická kotva či chemická malta je směs na bázi polyesteru či epoxidu, která dokáže díky chemické reakci po smíchání příslušných složek vytvrdnout do mimořádně pevné konzistence. Snadno se vpraví do vyvrtaného otvoru nejčastěji pomocí aplikátoru na kartuši a poté se do ní našroubuje spojovací prvek, obvykle závitová tyč. Po vytvrdnutí lze na takový prvek bez obav upevnit i velmi těžké předměty včetně umyvadel, záchodových mís, bojlerů, radiátorů nebo třeba zábradlí či schodišť.

Na rozdíl od klasické hmoždinky se s chemickou kotvou nemusíte obávat postupného vyviklání, ani když je spoj pravidelně namáhaný v tahu. Chemická kotva samozřejmě nevydrží všechno, ale zvládne opravdu vysokou zátěž a navíc si můžete z jednotlivých výrobků vybrat právě podle kritéria síly v tahu, kterou zvolený typ kotvy snese.

Nebojte se nákupu!

I v případě, že jste se s chemickou kotvou dosud nikdy nesetkali, není žádný důvod k obavám z nějakého složitého postupu. Vyberte si jednoduše v obchodě balení s ohledem na materiál, do kterého potřebujete šrouby či závitové tyče ukotvit. Při tomto kroku můžete ušetřit, protože kotvy do některých materiálů (např. betonu) mohou být dražší než kotvy do pórobetonu nebo cihel.

Ke kotvě v kartuši jsou zpravidla k dispozici dva aplikační nástavce (statické směšovače). Ty jsou důležité a nelze je použít opakovaně, protože v nich zbytek malty po aplikaci zatvrdne. Můžete si však další aplikátory dokoupit zvlášť.

Jak používat chemickou kotvu

Z kartuše se směs vytlačuje běžnou výtlačnou pistolí, která se používá například na silikony. Pokud ji doma nemáte, kupte si ji rovněž. Pro kotvení do dutých cihel či tvárnic budete potřebovat i speciální sítko, s jehož pomocí vytvoří chemická kotva dokonalý spoj i v tomto nestabilním podkladu. Sítka se prodávají zvlášť nebo můžete narazit i na cenově výhodnější set pro kotvení do dutých cihel. Závitové tyče různých průměrů pak můžete koupit v železářství nebo v oddělení spojovacího materiálu v hobbymarketech.

Samotné použití je pak velmi jednoduché. Vyvrtáte otvor a pečlivě ho vyčistíte. Použijte k tomu vysavač, štěteček nebo proud vzduchu z kompresoru. Je velmi důležité tento krok nepodcenit, protože malta potřebuje pro pevné spojení zcela bezprašný podklad. Prach by totiž vytvořil vrstvu mezi lepidlem a zdivem a zabránil by spojení lepidla, šroubu a stavebního materiálu.

Pak otvor vyplníme chemickou maltou, která se ve směšovacím aplikátoru mísí ze dvou složek. Otvor vyplňujeme postupně odzadu až poté, co jsme několik prvních centimetrů malty z aplikátoru odstranili. Při mísení nastává chemická reakce, jejímž výsledkem bude mimořádně pevná a odolná hmota. Reakce může vyvinout určitý stupeň tepla, takže se případného „ohřátí“ malty nelekněte.

Vrtáte-li více otvorů, nejdříve je všechny kompletně připravte a mějte k dispozici také nařezané kusy závitové tyče. Pak totiž budete mít několik minut času na vyrovnání a vycentrování všech šroubů.

Po vpravení malty do otvoru jednoduše zasunete tyče (šrouby), upravíte je a necháte maltu předepsanou dobu vyzrát (přibližně 45 minut). Teprve pak je možné zatížit spoj, což může být problém, pokud chcete použít například vruty. Vyloučeno to není, ale po dobu tvrdnutí musí být upevňovaný předmět podepřený nebo jinak zafixovaný, aby nezatížil spoje dřív, než malta vytvrdne.

Kotvení do dutých materiálů

V případě kotvení do dutých cihel či tvárnic je nutné vrtat díry bez použití příklepu. Jen tak nerozbijete v tvárnici duté komůrky, které ke kotvení potřebujete. Do vyvrtaného a vyčištěného otvoru pak vložíte plastovou nebo kovovou síťku. Jde vlastně o váleček, podle jehož průměru je nutné volit vrták a vyvrtat otvor příslušné velikosti. Chemická malta pak při tvrdnutí „prolézá“ otvory v síťce a vytvoří i v pórovitém či dutém materiálu dostatečně pevné spojení. Další postup je shodný s aplikací chemické malty do pevných materiálů (viz schéma).

V obou případech použitý statický směšovač včas odšroubujte a vyhoďte. Kartuši dobře uzavřete a můžete ji použít opakovaně, ovšem vždy s novým směšovačem. Pořiďte si jich několik do zásoby.

text: Richard Guryča
foto: archiv firem
kresba: Petr Živný

Chemické kotvy

Chemické kotvy