Pily pro přípravu palivového dřeva

Pochmurné zimní večery dokáže praskající oheň v krbu dokonale rozehřát. A nejen obrazně, vždyť kvůli příjemnému teplu od kamen či krbu každoročně řešíme přípravu palivového dřeva.

 

 

Základním rozhodnutím při volbě pily je množství dřeva, které s ní chcete připravovat. „Pokud to bude více jak 5 m3 ročně, případně plánujete pilu používat přímo v lese, vyberte si benzínovou,“ radí Tomáš Boukal, zástupce značky Fieldmann, a dodává: „Zpravidla stačí pořídit si pilu s objemem motoru 45 – 50 cm3. Budete mít stroj s dostatečně velkým výkonem, a přitom nebudete limitováni elektrickým kabelem. Musíte však počítat s náročnější údržbou a obsluhou, jako je míchání paliva či dodržení správného postupu při startování. Pokud pilu chcete používat výhradně na zahradě a nařežete ročně do 5 m3 dřeva, můžete sáhnout po pile elektrické. Její výhodou je jednodušší údržba a ovládání, většinou také nižší hmotnost. Na zahradě vás navíc omezení přívodním kabelem trápit nebude, jistou nevýhodou však bude zpravidla nižší výkon.“

 

Benzínové řetězové pily
A čím by měla být benzínová pila vybavena? Pokud se chystáte řezat i v mrazu, měla by pila disponovat možností přepnout na zimní režim. Dále by měla být vybavena balonkem pro nástřik paliva do karburátoru, tzv. Primerem, který umožňuje snazší starty. Samozřejmostí jsou pak bezpečnostní prvky, jako je zubová opěrka zamezující zpětnému rázu, bezpečnostní brzda řetězu či protiskluzová horní rukojeť. Vzhledem k pravidelnému čištění by měl být lehce přístupný vzduchový filtr.

 

Elektrické řetězové pily
Elektrická pila by měla mít schopnost tzv. soft startu, což znamená, že se řetěz dostává do maximálních otáček postupně. To zabraňuje jednak neočekávanému zpětnému rázu při započetí řezání a také případnému vypadávání elektrických pojistek u pil s vyšším příkonem. Dalším bezpečnostním prvkem je brzda řetězu, která po uvolnění hlavního spínače při přerušení práce okamžitě zastaví řetěz pily, zubová opěrka zamezující zpětnému rázu a protiskluzová úprava horního madla.

 

NÁŠ TIP:
Benzínová pila Fieldmann FZP 4516-B

Pila Fieldmann FZP 4516-B s motorem o objemu 45 cm3 je vybavena lištou optimální délky 40 cm. Kvalitní řetěz Oregon je mazán automatickou olejovou pumpou a sílu mazání lze pohodlně nastavit pouhým šroubovákem. Startování pily se studeným motorem je usnadněno systémem zapalování C.D.I. Kromě nezbytného nářadí pro manipulaci s lištou a řetězem, je součástí balení také kalibrovaná nádoba pro přípravu palivové směsi v odpovídajícím poměru a náhradní zapalovací svíčka. U vybraných prodejců je nyní k tomuto modelu poskytována dvojice olejů MOL a druhý řetěz zdarma.

Elektrická pila Fieldmann FZP 2005-E

 

Elektrická pila Fieldmann FZP 2005-E
Nová elektrická řetězová pila Fieldmann FZP 2005-E s motorem o příkonu 2 000 W a pilovou lištou 16″ s optimální délkou 405 mm má rychloupínací systém lišty a řetězu Quick Tighten, který umožňuje výměnu a napínání řetězu bez použití nástrojů. Pila Fieldmann FZP 2005-E je vybavena automatickým olejovým mazacím systémem řetězu, který snižuje jeho opotřebení. Hmotnost pily včetně lišty a řetězu činí 5,5 kg.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: FIELDMANN, ARCHIV FIREM

Pily pro přípravu palivového dřeva