Druhy svěrek

svěrky

Zásoba svěrek různých typů a velikostí je potřebnou součástí vybavení dílny. Máte-li je po ruce, najdete pro tyto fixační pomůcky využití častěji, než by se mohlo zdát. Foto: Shutterstock

Svěrky, ztužidla, fixační pomůcky, ale i klasické zatloukací kramle, to vše využijete při domácí truhlařině, ale i u zpracování kulatiny včetně náročných tesařských prací.

Zejména svěrky, ať už pružinové, rychloupínací, nebo šroubovací včetně různě nastavitelných, využijete v dílně mnoha způsoby. Hodí se při lepení dřeva, ale poslouží i při práci s kovem, řezání skla a plastů nebo pro nouzové uchycení plachty. Praktické a levné jsou pružinové plastové svěrky různých velikostí, na obsluhu té rychloupínací si vystačíte i s jednou rukou.

U šroubovacích truhlářských svěrek nenechte rezavět závity ani lišty, po nichž se posouvají nastavitelné čelisti

rychloupínací jednoruční svěrka

Foto: Wolfcraft

Rychloupínací jednoruční svěrka

Jednoruční svěrka Wolfcraft je ideální pomůckou pro příležitostné řemeslníky. Umožňuje upnutí a uvolnění jednou rukou a nabízí dobrou manipulaci díky optimalizované ergonomii úchopu. Svěrku lze kdykoliv bez námahy přestavět na rozpěrku. Upínací síla svěrky na snímku je 90 kg, materiál kombinuje kalenou ocelovou lištu a sklolaminát. K dostání je v různých velikostech (obi.cz)

stolařská svěrka

Foto: Extol

Stolařská svěrka

Stolařská svěrka EXTOL Premium 300 × 80 mm se vyznačuje povrchovou úpravou zabraňující korozi a pevnými profilovanými rameny. Tvarovaná a tvrzená ocelová vodicí lišta je stavěná pro stabilní a silné upnutí, pozvolný závit má lehký chod a nedochází ke vzpříčení. Přímá rukojeť je vyrobena z českého bukového dřeva a dobře padne do ruky pro pohodlné upínání. Jde o tradiční a osvědčené provedení tohoto upínacího nástroje (eva.cz)

celokovová svěrka

Foto: Extol

Celokovová svěrka

EXTOL PREMIUM 8815107 je svěrka ve tvaru C. Jednoduchá svěrka s pevnými nenastavitelnými čelistmi, mezi nimiž je vzdálenost 75 mm, dobře poslouží k uchycení menších předmětů. Celokovové tělo s povrchovou úpravou závitu proti přilepování roztaveného kovu při sváření předurčuje tento výrobek i pro práce s kovem včetně svařování (e-vodotopo.cz)

ráčnová svěrka

Foto: torriacars.cz

Ráčnová svěrka

Svěrka F ráčnová rychloupínací FORTUM najde využití tam, kde potřebujete zafixovat obrobek opravdu silně a důkladně. Všechny pracovní části ráčnového mechanismu jsou totiž zesílené a vyrobené z kovu, proto lze také vyvinout upínací sílu až 300 kg. Obě upínací ramena jsou z masivního profilovaného hliníkového odlitku, aby zajistila hladký posuv a nízkou váhu pro pohodlnou manipulaci s výrobkem. Vrchní rameno je opatřeno odnímatelnou krytkou pro lepší soudržnost na hladkých plochách, případně jejich ochraně (torriacars.cz)

rohová svěrka

Foto: mzhutni.cz

Rohová svěrka

Umí fixovat předmět v úhlu 90°, což se hodí například při lepení dřeva, výrobě nábytku či modelů a v dalších situacích, kdy je potřeba uchytit do čelistí svěrky předmět a zajistit jeho upevnění v pravém úhlu. Svěrka na snímku má šířku čelistí 65 mm, výšku čelistí 25 mm a maximální rozevření čelistí 65 mm (mzhutni.cz)

hranová upínka

Foto: OBI

Hranová upínka

Rozšiřuje možnosti využití truhlářských svěrek jako užitečné příslušenství, které se hodí pro upevnění nalepovacích nebo lemovacích hran a pro bodové upínání na ploše. Rozsah upnutí je 24 mm při upínací síle 30 kg (obi.cz)

svěrka s prodlouženou čelistí

Foto: Pinie

Svěrka s prodlouženou čelistí

Svěrka s dřevěnou prodlouženou čelistí se užívá ke klížení, lepení lišt a olemování hran, pro které není ocelová svěrka pro svoji hmotnost vhodná. Je vyrobena z bukového dřeva, tělo svěrky je z pozinkované oceli. Její hlavní předností je rychlost upnutí a povolení svíraného materiálu. Disponuje prodlouženou čelistí délky 190 mm, ale vyrábí se i v dalších rozměrech (pinie.cz)

svěrka na trámy

Foto: Kramle

Svěrka na trámy

Kovaná kramle je prastará, osvědčená a účinná pomůcka, kterou lze použít k dočasnému upevnění kulatiny při odkorňování, otesávání či řezání, ale také jako bytelnou spojovací pomůcku při stavbě dřevěných konstrukcí (eglobal.cz)

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock a archiv firem

Druhy svěrek