Dlažba z pálených cihel

Kvalitně vypálené cihly poslouží i jako originální, povětrnostním podmínkám odolávající alternativa dlažby, která si bude rozumět stejně dobře s historickým stavením jako s moderní chatou.

Při rekonstrukcích a přestavbách starších objektů většinou zbude hromada vybouraných cihel, v menším množství pak cihly nové. Bylo by škoda, a dokonce i krajně neekologické nevyužít je a odvézt na skládku. Udělají nám ještě dobrou službu, když s nimi vydláždíme zápraží, terasu či podlahu letní kuchyně. Vytvořit můžeme zpevněné chodníčky a cestičky či schody spojující části zahrady v různých úrovních. Cihly coby produkt z ryze přírodních materiálů navíc nezatíží přírodu, i když dojde k jejich případné erozi.

Která je ta pravá

K přednostem pálených keramických cihel patří jejich protipožární odolnost, stálobarevnost, neklouzavost za vlhka a podle kvality pak odolnost vůči opotřebení a povětrnostním vlivům, tedy slunečnímu záření, dešti a mrazu.
S ohledem na vysokou odolnost jsou pro exteriérové použití ideální plné cihly, nejlépe takzvané zvonivky, které snadno poznáme podle toho, že při poklepu vydávají zvonivý zvuk. Ten je důkazem kvalitního vypálení při velmi vysoké teplotě nebo vypálení dvakrát po sobě. Takto vyrobené cihly jsou málo nasákavé, s čímž jde ruku v ruce jejich mrazuvzdornost. Vykazují rovněž vysokou pevnost v tlaku, což je předurčuje i k použití na zatěžovaných cestách.
Pokud použijeme cihly nedostatečně vypálené nebo šamotové musíme při pokládce pamatovat na to, že při případném řezání dojde k odkrytí jejich jádra, které bude působení počasí těžko dlouhodobě vzdorovat. Také cihly vyrobené z méně kvalitních surovin budou náchylnější k destrukci.
Pro málo zatěžovaná místa lze použít i cihly půlky nebo děrované či duté.

Vzory z cihlové dlažby

Pokládka

Cihly pokládáme na sucho do štěrkového či pískového lože, jako podlahy teras pak častěji do betonového nebo maltového lože a mezery mezi cihlami v tomto případě vyspárujeme.
Pokládat je můžeme na plocho či „na štorc“, tedy na užší boční stranu. Zajímavého efektu dosáhneme vyskládáním vzorů či obrazců, kdy cihly můžeme kombinovat ještě s kameny, dlaždicemi a dřevem.

Cihlová dlažba

V případě, že o dlažbě teprve uvažujeme, je vhodnější volit přímo dlažbu z cihelné hlíny, která je celkově odolnější a rozměrově přesná. Vybírat můžeme neglazované či glazované dlaždice, v různých rozměrech a barevných odstínech.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Vladimír Hájek, Pavel Veselý a Shutterstock

Dlažba z pálených cihel