Úklid zahrady před zimou

Rubrika: Zahrada

S podzimem se zahradní práce zaměřují zejména na přípravu samotné zahrady na zimu. Stěžejním se stává úklid spadaného listí a péče o trávník, abyste se na jaře mohli opět těšit z jeho uklidňující zeleně. Trávník na zimní období nejlépe připravíte vertikutací, neboli odstraňováním travní plsti, díky které se trávník skvěle provzdušní a zlepší se jeho kvalita. Při podzimním úklidu zahrady se samozřejmě nemusíte spoléhat pouze na mechanické nářadí, ale můžete využít i mnoho motorových pomocníků, kteří práci výrazně usnadní – například foukače listí nebo elektrický vertikutátor.

 


Úklid listí

Padající listí k podzimu sice neodmyslitelně patří a dotváří příjemnou romantickou atmosféru, pokud ho ale necháte ležet na zahradě příliš dlouho, trávníku tím rozhodně neprospějete. Napadané listy ho totiž připraví o světlo a podporují tvorbu suchých hnědých fleků a růst mechu. Pod vrstvou listů nemůže tráva dýchat, během několika dní se může dokonce vytvořit plíseň. Padající listí by se proto mělo z trávníku pravidelně odstraňovat. Listí by se mělo odklidit i z choulostivých výhonků stálezelených rostlin, protože by pod ním mohly začít hnít. Důležité je nezapomenout ani na napadané listy na ostatních plochách kolem domu, protože mokré listí na nich vytvoří kluzký hnědý koberec.
Úklid listí dnes již rozhodně nemusí patřit mezi nepříjemné a obtížné práce, stačí se vybavit správnými nástroji a může se stát příjemnou relaxací. Můžete využít klasické hrábě či smeták, pokud ale hrabání listí opravdu nemáte v lásce, odstraníte ho pohodlně pomocí motorového foukače.

 

Spadané listí však nemusí být jen nepříjemným odpadem. Na některých místech zahrady ho lze i vhodně využít. Vrstvu až 10 cm lze ponechat například pod stromy, keři a křovinami a na vyčištěných květinových a zeleninových záhonech. Nejlepší je, když listy zlehka zapracujete do záhonů pomocí trojzubé kypřicí motyčky a zakryjete trochou zeminy, aby je neodvál vítr a aby se urychlil proces rozkladu. Díky tomuto postupu si zajistíte rychlou tvorbu čerstvého bohatého humusu, díky němuž rostliny na jaře příštího roku opět rozkvetou v celé své kráse.
Na toto kompostování půdy jsou nejvhodnější rychle tlející listy kvetoucích křovin a ovocných stromů. Živiny z listů a odřezků působí jako ekologické a nesmírně účinné hnojivo. Listová pokrývka na rostlinách je také chrání před nízkými teplotami. Na jaře však nesmíte zapomenout veškeré zbývající listí ze záhonků odstranit, aby rostliny opět získaly přístup k čerstvému vzduchu a slunečnímu světlu.

 

Nezapomínejte na okapy
Úklid a vyčištění od spadaného listí a dalších nečistot nepotřebuje jen zahrada a její okolí, ale i okapy. Průběžnou údržbou se dá předejít takovým nepříjemnostem, jakými jsou zatékání do podkroví, poškození omítky nebo zničení okapů – nemluvě o ušetření finančních prostředků, které by jinak bylo třeba vynaložit na odstranění vzniklého problému odbornou firmou. Při odstraňování mechu a listí z okapu a střechy nezapomeňte také na pravidelnou revizi, kterou je vhodné provádět na jaře a právě na podzim.
Pokud byste napadané listí z okapu neodstranili, v zimě a následně při tání na jaře se jím může okap velmi snadno ucpat. Když zanesené okapy nemohou dobře plnit svou funkci, stékající voda může poškodit omítku. Nečistoty se současně mohou dostat do okapových svodů a ucpat odtokové kanálky.

 

Vertikutace
Vertikutace je velmi důležitou úpravou trávníku, kterou je vhodné provádět pravidelně, stejně jako čištění okapů na jaře a na podzim. Díky ní se dosáhne zlepšené výměny kyslíku, větší propustnosti vody, sníží se množství plevele i riziko chorob. Zvyšuje se také trvanlivost trávy, protože hmota kořenů narůstá a rostou více do hloubky. Princip vertikutace je jednoduchý. Vertikutační nože se zařezávají nejen do trávníku, ze kterého odstraňují plsť, ale současně pronikají i do půdy, kterou provzdušňují. Před samotnou vertikutací je nezbytné trávník posekat, ideálně do výšky 3-4 cm. Vertikutace se provádí za sucha, a do hloubky maximálně 3 mm, aby odstranění travní plsti bylo co nejefektivnější. Po vertikutaci je třeba odstranit veškerý vyhrabaný materiál. Vždy před samotnou vertikutací zkontrolujte stav trávníku – povrch by neměl být přemokřený nebo přimrzlý.

 

NÁŠ TIP:

Foukač Husqvarna 125BVx
Lehký foukač Husqvarna 125BVx je vhodný pro majitele zahrad i nemovitostí. Je výkonný, pečlivě vyvážený, má snadno uchopitelnou rukojeť a díky palivové pumpičce a technologii Smart Start® se snadno startuje. Dobře se ovládá, protože foukače Husqvarna jsou zkonstruovány tak, aby proud vzduchu vycházející z trubky zabraňoval rotaci stroje.

 

Snadné ovládání a maximální výkonnost jsou možné i díky tomu, že nasávání vzduchu je umístěno zvnějšku mimo dosah uživatele. Foukač Husqvarna 125BVx lze použít také jako vysavač listí a dalších nečistot. Speciální vrtulka vysávaný materiál rozmělňuje v poměru 16:1, čímž se zvyšuje kapacita sběrného vaku a tedy i množství sebraného materiálu. Foukač je dodáván s plochou i kulatou trubkou a sadou pro vysávání, lze dokoupit i set pro čištění okapů. Doporučená cena Husqvarna 125BVx je 8 690 Kč včetně DPH, k dostání v síti autorizovaných prodejců Husqvarna.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: HUSQVARNA, GARDENA

Úklid zahrady před zimou