Stará dobrá litina

Krásný zvonek potěší každou návštěvu. 385 Kč (Foto: Ala-Decor)

Výrazná zdobnost ve spojení s charakteristickou patinou předurčují litinové doplňky k využití v domech s patrnými doteky historie nebo v zádumčivých zákoutích zahrady.

Litina bývala v minulých dobách velmi oblíbeným materiálem. Největší slávě se těšila během 19. století, kdy se využívala na drobnější užitkové předměty, ale hlavně byla klíčovým materiálem v architektuře. Svou popularitu získala především díky snadné slévatelnosti a relativně nízké ceně. Odlévání do forem jí pak dalo možnost proměny v tvarově bohaté výrobky, které se navíc mohly pyšnit mimořádnou odolností vůči vlivům povětrnosti. A tak dodnes zdobí řadu městských činžáků, venkovských domků, ale i další stavby v podobě zábradlí, ozdob nebo plotů.

Litina se tvaruje odléváním do forem. Foto: Pavel Veselý

Dekorace ve stylu vintage dodají interiéru útulnost. 140 Kč (Foto: Dílna Pod Javorem)

Krásná i praktická

V obchodech se setkáme s mnoha různými doplňky domů i do zahrady. Často vypadají tak přesvědčivě, že bychom na okamžik mohli začít váhat, zda nejde o skutečně historické kousky. Jejich tvar je inspirovaný historickou podobou daných předmětů a díky patině jsou leckdy na první pohled od původních předloh téměř k nerozeznání. Vybrat si můžeme třeba policové konzoly, věšáky, domovní zvonky, ale také podložky pod hrnec nebo další čistě dekorační předměty. Jejich starosvětská krása pak interiéru spolehlivě dodá nádech dávných časů.

Zajímavě vypadá také s povrchovou úpravou. 5 185 Kč (Foto: REX)

Litina snese i vysoké teploty, dá se tedy použít i jako podložka pod hrnec. 140 Kč (Foto: Dílna Pod Javorem)

Odolává i venku

Litinovými doplňky můžeme bez obav ozdobit také zahradu. Kapky deště nebo sluneční paprsky jí totiž nijak neuškodí, ale naopak pomohou vytvořit přirozenou patinu, přesněji řečeno slabou zkorodovanou vrstvu, která chrání výrobek proti dalšímu pronikání rzi pod povrch. Romantický koutek v zahradě tedy můžeme doplnit třeba nábytkem s litinovými nožkami, zahradním umyvadlem či dalšími dekoracemi podle vlastní libosti.

Zahradní teploměr má trochu nezvyklou podobu. 155 Kč (Foto: Ala Decor)

Text: Veronika Cerhová
Foto: Pavel Veselý a se svolením firem Ala Decor, Dílna Pod Javorem, REX, La Home, Novaline

Stará dobrá litina