Stylové šatní skříně

šatní skříň

Dostatek prostor k ukládání oblečení je klíčem k udržení pořádku (Foto: WestwingNow)

Dobře vymyšlené úložné prostory nejen na oblečení hrají v interiéru důležitou roli. A ideální je, pokud se podaří nalézt takové řešení, které bude zároveň praktické i krásné.

Pokud dispozice domu neumožní pořízení dnes tolik populární samostatné šatny a mohutné vestavěné skříně nekorespondují s vašimi představami o stylově zařízeném domově, zřejmě padne volba na klasickou šatní skříň, která se svou funkčností jen málo liší od těch, jež používaly naše babičky. Ve výsledku může jít o praktický kus, který navíc svým vzhledem dodá místnosti osobitost a styl.

šatní skříň

Zajímavé detaily jsou důležité pro celkový vzhled. 24 349 Kč (Foto: WestwingNow)

Začněte s metrem

Místo, kam šatní skříň plánujete dát, nejdříve pečlivě změřte, a to včetně výšky stropu. Rozměr nábytku pak volte tak, abyste maximálně využili prostor, jejž máte k dispozici. Důležité je ponechat kolem nábytku dostatek volné plochy na pohodlný průchod a dbejte také na odstup od radiátorů či oken.

Kromě místa, které zabere samotný šatník, vezměte v potaz také to, jež je potřeba k pohodlnému otevření jeho dveří. Tam, kde šetříte každý centimetr, je skvělým řešením skříň s posuvnými dveřmi.

Jak šetřit místem

Vnitřní uspořádání skříně je skoro stejně podstatné jako její vnější rozměry a mělo by co nejvíce vyhovovat tomu, jaké kousky oblečení do ní budete ukládat. Skříně se šatními tyčemi by měly být hluboké minimálně 60 cm a pod tyčí by měly mít délku alespoň 70 cm. Pro dlouhé šaty a kabáty volte délku ještě větší. Preferujete-li ukládání šatstva do polic, postačí hloubka od 30 cm. Na drobnější kousky oblečení či spodní prádlo se hodí vnitřní zásuvky, jež lze u policových skříní částečně nahradit rozličnými úložnými boxy a organizéry.

vnitřní vybavení šatní skříně

Vnitřní vybavení skříně vybírejte podle toho, jaký typ oblečení budete ukládat (Foto: WestwingNow)

Aby něco vydržela

Volba materiálu, z něhož bude skříň vyrobena, je otázkou vkusu a finančních možností. Nejčastěji se vyrábí z dřevovláknitých a dřevotřískových desek v široké škále různých dekorů. To bývá zpravidla ta cenově dostupnější varianta, i když to neplatí bez výjimek. Z hlediska odolnosti a estetické hodnoty ji ale zpravidla předčí nábytek z masivního dřeva, nejčastěji smrku, borovice nebo dubu.

šatní skříň z masivního. dřeva

Skříň na nožičkách působí subtilněji. 61 499 Kč (Foto: KARE)

Když se hraje na krásu

Klasickým chalupám a starým domům sluší nábytek inspirovaný lidovým řemeslem. Venkovský styl interiéru lze podtrhnout tvarem, barvou i vhodně zvolenými detaily, mezi něž patří třeba členění plochy dvířek, ozdobné řezby a lišty nebo originální kování v retro vzhledu. I když barevných možností existuje nepřeberné množství, sázkou na jistotu je přírodní odstín dřeva nebo univerzální bílá či šedá barva.

šatní skříň

Lidový nábytek inspiruje výrobce i dnes. 20 984 Kč (Foto: Designový nábytek)

Ohlídejte si

Kvalita zpracování nábytku není dána jen samotným materiálem, ale také použitým kováním, panty a úchytkami. U skříní se zásuvkami ohlídejte i zpracování pojezdových mechanismů. Tyto části při každodenním namáhání značně trpí a jejich výměna může být dost komplikovaná.

Renovujte

Staré šatní skříně z masivního dřeva bývají bytelné, a nejsou-li napadené červotočem, lze je poměrně snadno broušením a nátěrem upravit do atraktivní podoby.

 

Text: Veronika Cerhová
Foto: se svolením firem Nábytek Mirek, IKEA, WestwingNow, Designový nábytek, KARE, JYSK

Stylové šatní skříně