Nafukovací vířivky

Vířivky v nafukovací verzi dělají dobrou službu za nevelkou investici. Lázeň plná bublinek a horká koupel, pokud zvolíme model s vlastním ohřevem, uvolní namožené svaly.

Stěny vířivky jsou z vnitřní části osazeny vzduchovými tryskami, pomocí nichž si můžeme dopřát perličkovou masáž. Kvalitnější typy vířivek nabízejí tři stupně její intenzity, přičemž první je určen pro relaxaci, druhý a třetí pro intenzivnější masáže, například při bolestech zad. Cílenou masáž poskytují hydromasážní trysky s tlakem vody mezi 0,50–0,7 baru. Nejintenzivnější masáž nabízí kombinaci perličkové a tryskové technologie, tzv. Blower.
Hydromasážních trysek bývá jen několik, vzduchových pak 80 až 150, jejich vyšší počet ale automaticky neznamená lepší masážní účinek. Záleží na velikosti a vhodném umístění.

Mobilní lázně

Zatímco klasická skořepinová vířivka nás bude stát statisíce, nejlevnější nafukovací pořídíme již za cenu okolo 10 tisíc korun a v nejluxusnějším provedení s mnoha funkcemi do 40 tisíc korun. To je, spolu s možností snadného přemísťování a uklizení mimo sezónu, činí pro rekreační využití jistě zajímavějšími.
V zahradě nebo na terase můžeme vířivce najít hned několik míst, kde bude nejlépe sloužit v různých měsících s ohledem na počasí. Existují typy, které jsou vhodné pro celoroční venkovní provoz, ale i ten je omezen nástupem mrazů. Je ovšem potřeba počítat se zkrácením životnosti.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Koupelny:

Sprchové hlavice

Střídmost v koupelnách

Jak nafouknout koupelnu

Je tady teplo!

Krásné a praktické detaily

Sprchový kout: s vaničkou, nebo bez ní?

________________________________________________________________________

Na místě záleží

Velmi důležité je, aby byla plocha, na níž bude vířivka stát, rovná a hladká, jinak hrozí poškození, až zničení jejího pláště. Ke zvýšení ochrany slouží speciální, vodě a plísním odolná izolační podložka, která zároveň přispívá k udržení teploty vody.
Vzhledem k materiálu není ideální, je-li vířivka dlouhodobě vystavena intenzivním slunečním paprskům. Do jisté míry ji ochrání kryt, lépe jí ale bude pod střechou terasy nebo pod mobilním zastřešením. V případě umístění vířivky v interiéru, musí místnost zvládat vzniklou vyšší vzdušnou vlhkost a mít vodě odolnou podlahu.
Zcela zásadní je nosnost podlahy, a to zejména při umístění do patra, na balkón či terasu. Připočítáme-li k vířivce naplněné vodou váhu koupajících se osob, může její hmotnost přesáhnout 1 000 kg. U takové zátěže je vhodné umístění zkonzultovat se statikem.

Bleskové zprovoznění

Samonafukovací systém postaví vířivku v pár minutách, správný tlak během používání indikuje manometr. Ke svému fungování potřebuje vířivka elektrický proud, nemáme-li v dosahu elektrickou zásuvku, pomůžeme si prodlužovacím kabelem pro venkovní použití. Vodou ji naplníme přes běžnou zahradní hadici.
Je-li vybavena přímým ohřevem, navolíme si na displeji požadovanou teplotu, na níž se má voda ohřát a průběžně dohřívat. Typ masáže si můžeme naprogramovat na displeji i na týdny dopředu.

Tvary a materiály

Oválný tvar mívají modely určené dvěma osobám, pro čtyři a více koupajících se nejčastěji používá kruh, čtverec či mnohoúhelník.
Díky vyztužené konstrukci je vana i přes svou lehkost dostatečně stabilní. Z materiálů je patrně nejrozšířenější RhinoTech, jeho odolnost umožňuje vířivky používat v exteriéru až do teploty okolo nuly. Jedná se o sendvič, kdy vnější vrstva chrání konstrukci před mechanickým poškozením, extrémnějšími teplotami a UV zářením. Poté následuje vrstva PVC nové generace, vyztužení, laminátová tkanina, opět vyztužení a jako finální opět PVC.
Druhým materiálem pro výrobu tzv. měkkých vířivek je laminované PVC. Venkovní a vnitřní vrstvu tvoří těžké odolné PVC, středovou odolná síťovina. Jako ochrana před UV zářením se do vrchní vrstvy PVC přidávají tzv. inhibitory.
Třetím nejčastějším materiálem je I-beam struktura, kdy je materiál vyztužen pomocí vzduchových komor. Díky tomu jsou okraje vířivky dostatečně stabilní, lze si na ně bez obav sedat.

Technologie čištění

Nevyhnutelnou součástí provozu vířivky je její čištění, resp. zajištění čistoty vody. Ta je u nafukovacích typů řešena primárně kartušovou filtrací. Vzniku vodního kamene v hadicích brání elektronický ochranný systém. Vytváří střídavé magnetické pole, čímž změkčuje vodu. Je tak zároveň i šetrnější k pokožce. Proti šíření bakterií je do vířivek integrován generátor ozonu. Pro sběr plovoucí nečistot postačí ruční bazénový vysavač.
Kvalitu vody ještě průběžně upravujeme výrobcem doporučenou bazénovou chemií. Kompletně vyměnit vodu při běžném používání stačí dvakrát až čtyřikrát do roka.

Plusy a minusy nafukovacích vířivek

+ Nízká pořizovací cena
+ Jednoduchá a rychlá instalace
+ Mobilita
Kartušová filtrace
Nižší kvalita materiálů
Méně designových úprav
Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock a archiv firem

Nafukovací vířivky