Plechové krytiny

Střešní krytiny z ocelového či hliníkového plechu jsou jedním z možných řešení, pokud chcete na chalupě trvanlivou a pěknou střechu, která příliš nezatíží krovy.

Moderní varianty tradičních falcovaných krytin sluší novostavbám i starším domům (Ruukki Classic)

Nabídka výrobců plechových střešních krytin cílí především na vlastníky novostaveb, kterým moderní odlehčený design plechových střech zpravidla velmi sluší. Ale mezi velkým množstvím typů, tvarů, profilů a barev těchto krytin si bez potíží vyberou i chalupáři nebo majitelé chat.

Například firma Ruukki poukazuje na to, že při volbě ocelové střechy obvykle nemusíte řešit žádné problémy s maximální zatížitelností stávajícího krovu, tedy spodní konstrukce střechy. Což může při výměně střešní krytiny ušetřit nemalé peníze. Zcela minimální zátěž pro krovy představují střechy z hliníku, zhruba dvojnásobně oproti hliníkovým krytinám pak střechu zatíží krytiny z ocelových plechů.

Povrchová úprava zajišťuje dlouhou trvanlivost krytin při dodržení předepsaného sklonu střechy

K výhodám plechových střech patří kromě trvanlivosti i minimální nároky na jejich údržbu. Třeba ve srovnání se střechou z betonových tašek nebo bitumenové krytiny se nečistoty na ocelové střeše nedrží a rovněž mechy a lišejníky na ní rostou jen minimálně. Ocelovou střechu můžete podle potřeby snadno umývat. Podle výrobců navíc tento typ krytiny velmi dobře odolává i extrémním povětrnostním podmínkám. V Čechách ostatně slouží falcové střechy celá léta.

Zvláště pro majitele méně standardních typů chat je zajímavá i schopnost plechových krytin dobře obstát na téměř jakémkoli sklonu a tvaru střechy. Plechy se nehodí jen pro střechy zcela ploché nebo střechy s minimálním sklonem, protože ke správné funkci potřebují dobře odvádět vodu.

Co všechno budete potřebovat

Jestliže uvažujete o náhradě stávající střešní krytiny za plechovou, nezapomeňte při plánování rozpočtu na to, že nevystačíte jen s nákupem plechů či profilů. Střechu tvoří rovněž spodní konstrukce, okapové systémy, střešní bezpečnostní prvky, oplechování a další doplňky. Je dobré pořizovat celý střešní systém od jednoho výrobce, předejdete tak případným problémům s nekompatibilními prvky, rozdílnou délkou záruky nebo nesouladem v barvách či povrchových úpravách.

Různé typy profilů z ocelového plechu se pokládají na podbití snadno a rychle (Satjam)

Kromě samotné krytiny tedy připište na seznam i okapový systém, lemování štítů, komínů a úžlabí a také hřebenáče. Ne nezbytné, ale v řadě případů užitečné jsou i různé střešní lávky a žebříky, komínové výstupy, prosvětlovací tašky či profily a také dekorativní prvky. Zvláště v horách byste neměli opomenout ani sněhové zábrany a další příslušenství, které zabrání škodám od sněhu a ledu. I když zachováte stávající krov, bude pravděpodobně nezbytné doplnit spodní konstrukci podstřešní fólií, ventilačními pásy a někdy i akustickou izolací.

Jak vybírat krytinu

V nabídce dodavatelů plechových krytin můžete vybírat mezi imitacemi tradičních pálených tašek, nejrůznějšími typy plošných profilů (trapézové plechy) a falcovanými krytinami, což jsou moderní a snadno montovatelné varianty tradičních střech z ohýbaných plechů.

Vzhled střešních tašek umožňuje použití mnoha typů plechových krytin i na venkovské chalupě

Přestože dodavatelé střešních krytin obvykle doporučují (a kvůli záruce někdy i vyžadují), aby montáž střechy dělala certifikovaná firma, dá se montáž mnoha typů plechových střech zvládnout svépomocí. Zvláště u falcovaných plechových střech existují snadno kompletovatelné šablony a prodejci mají na svých internetových stránkách často k dispozici podrobné videonávody. Přesto si dobře rozmyslete, zda se v tomto případě skutečně vyplatí šetřit na zkušených pokrývačích.

Při výběru se můžete řídit požadovaným vzhledem a vybírat mezi tvary a barvami odpovídajícími charakteru vaší stavby. Můžete zvolit i kritérium nejnižší ceny a také můžete mezi jednotlivými výrobky hledat takové, které jsou nejjednodušší na montáž a které případně zvládnete položit svépomocí.

Střešní krytinu je vždy dobré kombinovat s příslušenstvím a doplňky od stejného výrobce (Ruukki)

Na montáž nenáročná je podle výrobce například krytina Ruukki Finnera, odolná imitace taškové krytiny s ochrannou povrchovou úpravou Purex. Jednotlivé šablony této krytiny mají celkové rozměry 1 190 x 705 milimetrů a hmotnost 3,8 kg. Jsou určeny pro střechy s minimálním sklonem alespoň 9 stupňů a prodávají se v šesti barevných variantách.

K ekonomicky zajímavým krytinám patří i trapézový profil T20 Standard od Ruukki, který navazuje na tradiční jednoduché krytiny z trapézových plechů a dodnes slouží na mnoha chatách. K výhodám traumožňuje pézových profilů od Ruukki patří snadná instalace. Využít je můžete i na střechách hospodářských budov, dřevníků či garáží. Na ocelovou střešní krytinu T20 Standard s povrchovou úpravou Polyester se vztahuje záruka na technickou funkčnost 30 let a záruka na estetickou životnost 10 let.

Vzhled klasických tašek připomíná i krytina Lindab Goodlock z plechu s lakoplastovou úpravou povrchu, která zvyšuje životnost střechy. Tato krytina se nešroubuje v ploše, šrouby jsou překryty samotnou krytinou. Tím se maximálně omezuje působení povětrnostních podmínek na životnost krytiny.

Na barevnou stálost a odolnost povrchu bývají různé délky záruční doby, informujte se vždy u prodejce na přesné podmínky

Z poplastovaného plechu se vyrábí i krytina Satjam Arad. Díky hmotnosti 5 kg/m2 ušetřit na dimenzování krovu, případně využít starší krov a prodloužit jeho životnost. Upevňuje se bez viditelných kotevních prvků a není v ploše nikde perforována, což zvyšuje její životnost. Je určena pro střechy s minimálním sklonem od 9 stupňů a podle výrobce patří k jejím výhodám jednoduchá manipulace na stavbě a rychlá montáž.

Tradiční falcovanou krytinu připomíná ocelová střešní krytina Ruukki Classic. I u ní jsou montážní šrouby zakryty. Podle výrobce se tato krytina vyznačuje snadnou montáží i údržbou a k dostání je v několika variantách povrchových úprav. V provedení Premium ji Ruukki dodává se zvukovou izolací a reliéfní úpravou, která zvyšuje tuhost oceli a vytváří rovný a plochý povrch.

Většina typů plechových krytin je celistvá a nemívá odhalené šrouby, jimiž se šablony připevňují na podbití

Tradičním vzhledem falcovaných střech je inspirovaná i krytina Lindab Seamline. Je vyrobena z ocelového pozinkovaného plechu, chráněného několika vrstvami polyesterových laků v patnácti barevných odstínech. Krytinu Seamline můžete použít na střechy se sklonem už od tří stupňů. Klade se na dřevěné bednění.

Například krytina Satjam Rombo pak svým formátem odpovídá v minulosti často používané eternitové krytině. Formát šablon je tedy vhodný pro rekonstrukce starých eternitových střech.

text: Richard Guryča
foto: archiv firem

Plechové krytiny