Co nového na střechu

Nabídka střešních krytin z nejrůznějších materiálů se stále rozšiřuje. Vybírat si tak můžete nejen s ohledem na vzhled, odolnost či trvanlivost střechy na vaší chatě či chalupě.

Moderní tvar betonových tašek Tegalit předurčuje jejich univerzální použití

Při rekonstrukcích střechy obvykle volíme typ střešní krytiny podle několika kritérií. Kromě požadovaného vzhledu je to nejčastěji typ krovu a jeho nosnost, požadovaná odolnost vůči povětrnostním podmínkám, estetické souznění s exteriérem stavby a okolím a koneckonců i cena. V některých případech ovlivňují výběr i požadavky památkářů nebo specifická architektura chalupy.

Plechová krytina Lindab Ideal patří k cenově nejdostupnějším

V každém případě je na výběr celá řada typů krytin a výrobci stále přicházejí s novinkami, které stojí za pozornost. Můžete se také rozhodnout nahradit klasické pálené tašky plastem nebo plechem.

Plech a tradiční tvary

Do tvaru klasických střešních tašek je například profilována lehká střešní krytina Lindab Topline. Je vyrobena z ocelového plechu s povrchovou úpravou a výrobce na ni poskytuje až třicetiletou záruku.

Pro krytinu Lindab Topline je typický vysoký profil (42 mm), který dodává krytině větší tuhost a atraktivní vzhled s výraznou vlnou. Krytina je opatřena pojistnou vodní drážkou, která v místě napojení slouží jako ochrana proti zatečení i při extrémních povětrnostních podmínkách.

Podobné vlastnosti a profilaci tašek v románském stylu nabízí krytina Lindab Mega. Výrobce ji řadí mezi ekonomické modely, zaplatíte za ni tedy méně. Vzhled klasické skládané tašky dává krytině možnost použití i na střechách venkovských chalup. Zatěžuje krovy hmotností pouhých 5 kg/m2, proto je vhodná i pro rekonstrukce eternitových střech.

Falcované krytiny se osvědčily především v horských oblastech

Pokud oceníte spíše nenápadnou vlnu a opět tradiční profil tašek, můžete zvolit i krytinu Lindab Ideal s lesklou či matnou úpravou povrchu.

Drážková (falcovaná) krytina je léty prověřený způsob zastřešení, vhodný zejména do horských oblastí a do míst se ztíženými povětrnostními podmínkami. Princip falcované krytiny spočívá v souvislých pásech kladených od okapu ke hřebeni, spojených dvojitou stojatou drážkou (falcem). Takové spojení zajišťuje nepropustnost spoje i v případě sněhové pokrývky. Základní surovinou pro drážkovou krytinu Lindab Seamline je předlakovaný svitkový ocelový plech o šíři 670 mm. Jde o materiál vyznačující se vysokou životností, stálobarevností a vynikající zpracovatelností. V nabídce je v patnácti různých barevných odstínech.

Strohá krása betonu

Velmi zajímavé estetické možnosti nabízí novinka od Bramacu – střešní taška Tegalit z vysoce kvalitního probarveného betonu. Vyznačuje se jednoduchým moderním tvarem v několika barevných odstínech a hladkým povrchem s ochrannou úpravou. Střechu zatíží hmotností 52 kg/m², vyžaduje tedy kvalitní konstrukci krovu. Slušet může moderní dřevěné chatě, klasickému srubu, ale i staré venkovské chalupě.

Klasická pálená

Obliba pálených či keramických tašek zvláště v případě rekonstrukcí střech na starých chalupách přetrvává. Přestože jsou základní tvary a profily této střešní krytiny po desetiletí neměnné, nabízejí výrobci novinky přinejmenším v povrchových úpravách. Pálené tašky bývají pokryty engobami nebo glazurami, které chrání jejich povrch, prodlužují jejich trvanlivost a rozšiřují i škálu barevných odstínů klasických střech.

Lindab Mega nabízí profily v lehce románském stylu

Bramac nabízí od letošního roku šest nových modelů keramických tašek. Opál je tradiční osvědčená bobrovka, Granát je rovněž určen zákazníkům, kteří upřednostňují klasický vzhled střechy. Modely Topaz 13 a Rubín 13 se vyznačují jednoduchým decentním přírodním vzhledem a model Smaragd zřejmě zvolí především lidé toužící po originálním vzhledu střechy.

Mezi novinkami výrobce střešních krytin Röben se objevil vzor Piemont se speciálně navrženými zámky, které zajišťují výjimečnou těsnost. Díky jim lze taškami Piemont pokrývat i střechy s velmi malým sklonem. Nové zámky umožňují také větší tolerance roztečí latí, což usnadňuje správné pokrytí střešní plochy. Röben uvedl nedávno na trh i pálenou tašku MONZAplus. Povrch tašky chrání směs engob a glazur.

Plastový šindel

Mezi mnoha typy střešní krytiny z plastů si zaslouží pozornost i imitace přírodních materiálů či náhražky azbestocementových šablon. Vybrat si můžete  šablony v několika velikostech či tvarech nahrazující eternit, ale i imitace břidlicových desek či šupin, které se velmi přibližují vzhledu originálů a jsou navíc bezúdržbové a víceméně nezničitelné.

Zajímavý typ krytiny, imitující krytinu z dřevěných štípaných šindelů, je produkt s názvem Drdlíkův šindel od firmy Regra Plast. Je vhodný nejen k pokrývání střech rodinných domů, chat, chalup, ale také k obkladům stěn či soklů při jejich dodatečném zateplování. Pro jeho správné položení se zárukou budete potřebovat vyškolené pokrývače.

Text Richard Guryča, foto autor a archiv firem

Uložit

Co nového na střechu