Stavíme levný dům

Stavba domu vždy znamená velkou investici. Logickým krokem je proto snaha o úspory, a to jak při výstavbě samotné, tak při vlastním užívání domu.

Rodinný dům postavený z cihel KMB SENDWIX v systému určeném pro nízkoenergetické a pasivní domy

Pořízení nového rekreačního nebo rodinného domu je rozhodnutí, jehož důsledky poneseme po mnoho dalších let. Důvody jsou hned dva. Za prvé se většina z nás musí připravit na dlouholeté splácení půjčky či hypotéky, za druhé je třeba hledět nejen na cenu stavby, ale především na kvalitu materiálu a vlastního provedení domu. Protože to, co mnohdy vypadá levně při výstavbě, může se značně prodražit při vlastním bydlení.

Správný typ domu

Prvním důležitým rozhodnutím je zvolit si správný typ domu. Nabízí se varianta domu energeticky standardního, energeticky úsporného, nízkoenergetického a pasivního domu. Pokud chcete stavět s opravdu minimálními náklady, je pro vás nejlepší volbou energeticky standardní dům. Při jeho provozu však musíte brát v úvahu vyšší náklady na vytápění. Vyplatí se proto připlatit si něco na zdivo (náklady na hrubou stavbu činí jen 8 – 10 % z nákladů na celý dům) a pořídit si raději energeticky úsporný či rovnou nízkoenergetický dům.

Stavební systémy

Důležitý je také výběr zdicího materiálu. V dnešní době je na trhu velké množství nejrůznějších stavebních materiálů od pálených cihel, betonových nebo dřevocementových tvárnic, přes dřevo v různých podobách až po ocel a jiné konstrukční materiály. Stejně tak střechy, okna, dveře a technické vybavení. Nejvýhodnější jsou ucelené stavební systémy.

Stavební systémy z pálených cihel, nabízí např. Wienerberger – Porotherm nebo Heluz. Z pórobetonových zdicích materiálů jsou to např. systémy z tvárnic Ytong nebo Qpor. Firma Lias Vintířov nabízí systém montovaných staveb z prefabrikovaných dílců z lehčeného keramického betonu pod značkou Dům jedním tahem. Přináší značné snížení pracnosti při realizaci hrubé stavby a odstranění náročných řemeslných prací. Elektroinstalace, drážky na vodu, plyn a jiné rozvody jsou připraveny již ve výrobě. Ušetří se tak nezanedbatelné náklady.

Položení první řady škvárobetonových tvárnic suchého zdění Tesuz

Pro stavění svépomocí je zajímavá tzv. technologie suchého zdění (vyrábí např. Tesuz). Jedná se o tvárnice ze škvárobetonu, které připomínají dětskou stavebnici Lego. Tvárnice jsou opatřeny zámky, které zapadají do sebe a zaručují přesnost zdění. Při výstavbě není potřeba malty. Stavět lze bez odborných znalostí a praxe, drobný stavebník je schopen si postavit garáž, dílnu, plot, ale i rodinný domek.

Oblíbený je také systém montovaných dřevostaveb – rodinných domů na klíč, jaké nabízí např. RD Rýmařov. Jedná se o energeticky úsporné, nízkoenergetické nebo pasivní ekologické rodinné domy všech velikostí. Do horských a podhorských oblastí je možné využít i systémy výstavby roubenek na klíč, které nabízí třeba Dřevotes MS nebo Tesařství Žako, či srubových domů z kulatiny stavěných kanadskou technologií, např. společností Kanadské sruby.

Pro chalupy jsou kromě dřeva nejvhodnějším stavebním materiálem pálené cihly. Zaměříme se proto na jeden ze zdicích systémů z pálených cihel, konkrétně na stavbu domu z cihel Porotherm.

Pálené cihlové bloky

Společnost Wienerberger nabízí na výběr celou řadů produktů pálených cihlových bloků Porotherm. Například superizolační blok Porotherm EKO+, který je na trhu ve dvou formátech – Porotherm 44 EKO+ a Porotherm 40 EKO+, včetně doplňků. Oba prvky typu zdiva splňují požadavky na tepelněizolační vlastnosti vnějších stěn.

Po vyklepnutí přepážky v koncové poloviční cihle POROTHERM Profi se vzniklá drážka zaizoluje pruhem speciálního izolantu a teprve poté se osadí okno

Přesné cihly Porotherm Profi mají ložné spáry zbroušené do roviny, což umožňuje vyzdívání na speciální maltu pro tenké spáry. Dále je možné zdít z broušených cihel Porotherm Profi Dryfix v systému, kde se vrstvy cihel pevně spojují pomocí PUR pěny Dryfix.

Z akustických cihel Porotherm AKU postavíte jednovrstvé zdivo, které poskytuje vysokou zvukovou izolaci. Z cihel Porotherm 50 Hi nebo Porotherm Ti lze postavit nízkoenergetický dvoupodlažní dům pouze z jednoplášťového zdiva. Tak ušetříte už jen díky tomu, že nemusíte investovat do zateplení a náklady na vytápění budou velmi malé.

Pomůže vám Porometr

Děsí vás pojmy jako tepelný odpor zdiva či součinitel prostupu tepla zdivem? Díky pomůcce Porometr si i stavebníci nezasvěcení do odborných pojmů mohou sami jednoduše zvolit stavební materiál, který bude odpovídat stanoveným nárokům na náklady na stavbu i následné vytápění objektu.

Porometr, dostupný na www.porometr.cz, nabízí velmi jednoduchou a rychlou orientaci. Jeho „menu“ disponuje přehledem hodnot všech cihel Porotherm vhodných pro výstavbu obvodového zdiva. Díky tomu lze rychle získat celkové srovnání energetické náročnosti právě vašeho domu postaveného z různých typů cihel.

Hrubá stavba domu z pálených zdicích bloků POROTHERM se spojením na pero a drážku

Na Porometru stačí jen v odkazu „Výpočet nákladů na stavbu“ vybrat typ zvoleného domu. Ti, kdo nestaví typový dům programu Porotherm dům, si mohou zvolit mezi obecnou variantou bungalovu a podkrovního rodinného domu. Pak je pouze nutné uvést podle projektové dokumentace plochu fasády (bez plochy oken a dveří) a navolit cenu za hodinovou práci zedníka. V přehledně uspořádaném grafu, mapujícím výdaje na stavbu, se stavebníci vždy dozvědí celkovou cenu za pořízení hrubé stavby i dílčí výdaje za cihly a práci zedníka.

Doplňky se vyplatí

Při výstavbě se vyplatí používat kromě základních i doplňkové formáty cihel. Přestože je cena vyšší, ve výsledku znamená jejich použití značnou úsporu. Například díky koncovým cihlám není nutné celé bloky dělit a mít tak zbytečné ztráty na materiálu.

S doplňkovými cihlami také jednoduše vyřešíte konstrukci okenních otvorů. Koncové cihly celé Porotherm K Profi a koncové poloviční cihly POROTHERM 1/2 K Profi jsou vybaveny dvěma přepážkami. Po jejich zabudování se vyklepne přepážka, která je v místě budoucího rámu okna nebo dveří. Vzniklá drážka se vyplní pruhem tepelného izolantu a teprve poté se osadí okno.

Zvažte stavbu svépomocí

Velkou položku můžete při stavbě svépomocí odečíst také za práci zedníků. Dnešní moderní materiály umožňují opravdu rychlou a snadnou výstavbu. Rozhodnete-li se třeba pro technologii Porotherm Profi Dryfix System, kde se místo malty používá speciální pěna, můžete mít hrubou stavbu do týdne. Pěnu přitom dostanete zdarma v dostatečném množství při nákupu broušených cihel Profi. K nim můžete zdarma získat i pomoc při založení stavby. Je k dispozici na www.porotherm.cz/zakladani. Služba speciálního technika obsahuje 5 pracovních hodin, během nichž vám zdarma pomůže se založením první řady cihel a vysvětlí další postup zdicích prací.

www.wienerberger.cz, www.tesuz.cz, www.heluz

TEXT: PETR PETŘÍČEK
FOTO: WIENERBERGER, TESUZ

Uložit

Stavíme levný dům