Komody a prádelníky

Rubrika: Interiér

Komody, prádelníky a další nízké i vyšší skříňky jsou všestranně použitelným kusem nábytku v každé domácnosti.

Replika stylové komody, inspirovaná lidovým malovaným nábytkem (Art-Style)

Tento typ praktického nábytku se vyvinul z truhly, do které naši předkové původně ukládali veškeré oblečení. Později začali movití lidé své nákladné a málo skladné oděvy věšet do rozměrných skříní. Ale i drobnější součásti oblečení, prádlo a doplňky bylo potřeba někam . Časem se proto objevil nový typ nábytku, kde bylo prádlo uloženo přehledněji než v truhle: prádelníky – nízké skříňky dělené policemi, někdy i s několika menšími zásuvkami. A od 1. poloviny 18. století byly oblíbené komody – prádelníky s několika vysokými zásuvkami nad sebou.

Oblíbené komody

Na komodě působí hezky kombinace kovového zámkového kování a porcelánových úchytek

Klasická komoda bývala většinou širší, na nožkách, s pěti či šesti vyššími a hlubokými zásuvkami. Do nich se pohodlně naskládalo především ložní prádlo, ubrusy, ručníky, ale i osobní prádlo. Současné komody mohou být širší i užší, na nožkách i na soklu, s různým počtem stejně nebo různě vysokých či širokých zásuvek. Nepoužíváme je pouze na uložení prádla, ale mohou sloužit v podstatě pro cokoliv.

Mnoho podob prádelníku

Prádelník býval poměrně robustním kusem nábytku, svou velikostí, především šířkou, se podobal velkým skříním. Vnitřní prostor byl rozdělen několika policemi a míval dvoje, troje i vícero dvířek, v horní části bývaly někdy i zásuvky. U dnešních prádelníků není daná šířka ani výška, počet a uspořádání dvířek a zásuvek může být libovolný. Důležitá je však dostatečná hloubka, stejně jako u komod (minimálně 40 cm), aby se do polic a zásuvek prádlo pohodlně vešlo.

Rustikální či malovaný

Na chalupách jsou oblíbené komody a prádelníky v rustikálním stylu, zdobené drobnými vyřezávanými detaily. Dřevo si většinou ponechává přírodní barevnost, někdy se moří na tmavší odstíny. Povrch bývá upraven odolným lakem, olejem nebo voskem. Oblíbená je i bílá barevnost – nejen bílý lak, ale i bílé lazury, pod nimiž zůstává patrná kresba dřeva.

Komoda v barokním stylu se zvlněnými čely zásuvek (Dudinger)

Krycí barevné laky umožňují vytvářet na nábytku patinu stáří tím, že pod vrchním lakem necháme na některých místech prosvítat jiný spodní nátěr nebo dřevo.

Své příznivce má samozřejmě barevný nábytek malovaný v lidovém stylu. Nejčastěji se na něm objevují květinové motivy. Setkat se můžeme i smoderně pojatými malovanými dekory, ať květinovými, geometrickými nebo jinými.

Moderní styl

Rozměrný prádelník ze série Country Inn nabízí pro ukládání jak police, tak různě velké zásuvky (Jitona)

Do starého domu se hodí i jednoduchá komoda nebo prádelník v moderním stylu. U nich vynikne zajímavá kresba dřeva nebo originální úchytky. Na rozdíl od rustikálních či malovaných prádelníků a komod, které se vyrábějí především z dostupného domácího měkkého dřeva, na jednoduchém nábytku vynikne zajímavá kresba tvrdých domácích i exotických dřevin. Někde mezi stylovým amoderním stojí komody z přírodního výpletu, které také působí zajímavě. Hodí se ale spíš na různé drobnosti než na prádlo.

www.ceskykutil.cz, www.art-style.cz, www.dudinger.cz, www.IKEA.cz, www.jitona.cz, www.jysk.cz, www.pro-byt.cz, www.sindelar-nabytek.cz, www.unis-n.cz

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: ČESKÝ KUTIL A ARCHIV FIREM

Uložit

Komody a prádelníky