Rýče a lopaty

Rubrika: Dílna, Zahrada

Rýč je zahradnický nástroj určený k obracení či k vykopávání zeminy. Na zahradě se bez něj neobejdete. Existuje několik základních typů rýčů a jejich správné použití vám usnadní práci.

Na těžkou mokrou půdu zvolte rycí vidle (Gardena)

V odborné zahradnické terminologii je rýč vlastně speciálním druhem lopaty. Klasický rýč sestává z kovové kompaktní čepele a dřevěné násady, ale moderní typy rýčů mohou být i celokovové s plastovými držadly, případně skládací či teleskopické.

Úhel, který svírá čepel s násadou uleví především zádům (Fiskars)

Mezi zahrádkáři velmi oblíbeným typem rýče jsou rycí vidle. Tyto rýče, jejichž čepel je tvořena několika plochými bodci, jsou určeny pro rytí těžších, vlhčích a tužších půd nebo jílovitých zemin.

K výkopu základů nebo koryt pro drenáže je určen takzvaný sachovák (případně sakovák – název vznikl pravděpodobně podle tradiční německé značky Sack), což je rýč s dlouhou úzkou čepelí.

Jak správně vybrat

Typické zahradnické rýče mají rovnou nebo špičatou čepel a násadu buď do tvaru T, nebo ukončenou kovovou vidlicí s dřevěným madlem, případně plastovou rukojetí. Pro snadnější orientaci někdy označují výrobci rukojeti jako T, D, nebo Y podle jejich charakteristického tvaru. Čepele mohou být rovné, nebo v určitém úhlu ke kolmici násady. Špičaté rýče jsou vhodnější pro hlubší záběr, rovné zase lépe využijete při finální úpravě záhonu, zarovnávání okrajů a přesekávání kořenů.

Mnozí zahradníci dávají přednost konzervativní volbě co nejrovnějších rýčů, ale řada zahrádkářů má dobré zkušenosti i s ergonomicky tvarovanými typy. Násady se sklonem například umožňují lépe využít principu páčení při rytí a snižují námahu, nutnou při našlapávání na horní hranu. Pracujete-li s rýčem často, vyplatí se hledat tvar nástroje, který vám bude nejvíce vyhovovat. Rytí je poměrně namáhavá práce a vhodným výběrem rýče si ji můžete ulehčit.

Nejrozšířenější tvary klasických rýčů

Důležitá je také délka násady, v ideálním případě taková, abyste nemuseli příliš ohýbat záda. Proto někteří výrobci nabízejí tzv. dámské rýče se zkrácenou násadou, případně teleskopické nebo jinak polohovatelné rukojeti. Vyplatí se mít několik typů rýčů už jen proto, že některé jsou vhodné pro běžné rytí velkých ploch záhonů a jiné zase lépe poslouží pro hloubení jam nebo sázení stromků.

Důležitá je čepel

U rýčů je důležitým kritériem kvality především materiál čepele. Levné nástroje jsou osazeny násadou z plechu různé tloušťky, existují i svařované či nerezové čepele a také čepele, jejichž horní nášlapná hrana je vylepšená tenkou trubkou. Ta zamezuje zarývání hrany do podrážky boty. Pro písčité půdy se vyrábějí i rýče s hliníkovou čepelí.

Promyšlená ergonomie ulehčuje práci

Dražší typy rýčů (např. Fiskars) dávají na výběr z různých ergonomických tvarů, díky použitým materiálům jsou lehké a bývají osazeny kvalitní broušenou čepelí. Mají své příznivce i odpůrce (kterým často vadí jejich poměrně vysoká cena), ale převažuje názor, že designérům od Fiskars se skutečně daří vyrábět nářadí, které výrazně usnadní práci. Rozmanitý výběr rýčů však někdy vede k nevhodné volbě nástroje. Je proto dobré vybírat nářadí s ohledem na typ práce, kterou s ním budete dělat nejčastěji. Ze zkušeností zahradníků vyplývá například to, že se vyplatí výběr speciálního rýče pro kamenitou půdu.

Jak správně rýt

Neryjte, pokud je půda zmrzlá, velmi mokrá nebo pokrytá sněhem. Na jílovitou půdu použijte místo rýče raději silné rycí vidle, a abyste nemuseli tolik namáhat záda, co nejvíce se narovnejte a ohněte v kolenou. Paže a ramena tak budou vyvíjet menší tlak, a také se tím budete chránit před úrazem.

Dobrá lopata je nezbytnou součástí chalupářského nářadí (Fiskars)

Zryjete-li půdu hluboko a zapravíte-li do ní velké množství organické hmoty, například dobře uleželého kompostu nebo hnoje, nebudete muset tolik pracovat v budoucnu. Máte-li těžkou jílovitou půdu, na podzim ji zryjte a do mrazů nechte ležet, aby si sedla. Pokud je půda lehká a dobře odvodněná, ryjte až na jaře, aby z ní zimní deště nevyplavily živiny.

Nezapomeňte na lopatu

Lopata najde na zahradě či na dvoře domu také rozmanité využití a je nářadím tak obvyklým, že by mnoho lidí ani nenapadlo rozlišovat jeho jednotlivé druhy. Stejně jako v případě rýčů však může výběr vhodného typu lopaty ušetřit vaše záda a mozoly v dlaních.

Pro různé druhy zemních a stavebních prací se nejvíce hodí klasická lopata s rukojetí dlouhou 150 centimetrů a plechovou částí o velikosti 30 x 30 centimetrů. Větší lopaty, tradičně používané na práci s uhlím a koksem se hodí rovněž na sníh. Pro odklízení sněhu jsou ještě vhodnější plastové nebo hliníkové lopaty, protože jsou výrazně lehčí a lze je používat i jako hrablo. Užitečným nástrojem na pomezí mezi lopatou rýčem je takzvaná srdcovka s charakteristickým tvarem, která usnadňuje zemní práce a vybírání hlíny z úzkých výkopů.

www.gardentech.cz, www.gardena.cz, www.fiskars.cz

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: WIKIMEDIA COMMON, ARCHIV FIREM

Rýče a lopaty