Nešpinivé ubrusy

Rubrika: Zahrada

Tradiční textilní ubrusy jsou elegantní a krásné. Pro stolování venku a s dětmi je lepší prostřít s výrobky, které nemusíme prát.

Na chráněných místech používáme textilní ubrusy a prostírání (Butlers)

 

Doma nám práci s odstraňováním nepěkných skvrn ulehčí třeba ubrusy v úpravě antistain z polyesteru s teflonovou úpravou. Pokud na ně vylijeme tekutinu, nevpije se do látky, stačí ji setřít a je po problému. Ven si můžeme pořídit třeba snadno udržovatelný ubrus z tkaniny potažené PVC. Povrch je voděodolný, lehce jej otřeme vlhkým hadříkem. K dispozici jsou hotové ubrusy v různých velikostech, kruhové, čtvercové i obdélníkové a také v mnoha dekorech.

100% polyesterová stříž s nástřikem PVC (Butlers)

 

Známou klasikou jsou PVC ubrusy prodávané v metráži. Ty jsou buďto fóliové, nebo mají na rubu netkanou textilii či bavlnu povrstvenou PVC. Jsou potištěné mnoha dekory, klasickým kanafasem, kostkou a pepito vzorem počínaje, přes puntíky, pruhy, motivy květin, ovoce či zeleniny až po vzory zvířecí srsti. Fóliové PVC často nese dekor krajky. Čiré nebo mléčné povedení se používá k překrytí textilního ubrusu, který tak chrání před znečištěním. Hodí se jak do kuchyní, tak na zahradní stolky. Na trhu jsou k mání i rozmanité prostírky z plastů, a to jak v podobě plastové desky, tak vyplétané.

PVC ubrus se spodní netkanou textilií (Primaplasty)

 

www.butlers.cz, www.kika.com, www.decodoma, www.vsp-net.webnode.cz, www.eshop-rychle.cz, www.eurotoys.cz

Pořídit si můžeme i set plastového prostírání, papírových ubrousků a podnosu, třeba s motivem hrušky (IKEA)

NÁŠ TIP

PVC ubrusovinu chraňte před účinky organických rozpouštědel (aceton, benzín apod.), před znečištěním anilínovými barvami nebo propisovací a inkoustovou tužkou, tmavými pryžovými výrobky a nedopalky hořících cigaret nebo prskavek, které nechávají na povrchu ubrusovin neodstranitelné skvrny.

Také plody citronu na prostírání působí vesele a elegantně (Kika)

Text Helena Štětinová

Foto archiv firem

Nešpinivé ubrusy

Nešpinivé ubrusy