Gola sady obohatí dílnu

sada nástrčných klíčů

Setů nástrčných klíčů s jednou či dvěma ráčnami, ať je nazýváte slangovým výrazem „gola“, nebo jinak, existuje na trhu nepřeberné množství, od levných malých krabiček, které usnadní zašroubování menších šroubů při opravách nebo malých vrutů do dřeva, až po mohutné hlavice klíčů na matice automobilových šroubů nebo fixaci šroubů do kotevních patek či do kování na trámy. Nástrčné klíče se používají i v kombinaci s elektrickým či aku rázovým utahovákem. Foto: Shutterstock

Řekne-li se nástrčná hlavice, nástrčný klíč nebo ořech, myslí se tím výměnná hlavice klíče, která se používá nejčastěji v kombinaci s rukojetí zvanou ráčna nebo také vratidlo.

Ráčnu využijete zejména k povolování a utahování matic. Je to vlastně páka, která zabírá vždy na jednu stranu, podle toho, zda je nastavena na utažení, nebo povolení. Zpět „přeskakuje“ přes zuby. Nástrčný klíč či bit tedy není nutné neustále sundávat a znovu nasazovat.

Sady nástrčných klíčů jsou ideální součástí dílenského vybavení s univerzálním využitím. Lidově se jim říká goly (či gola sady), což je název vycházející s kdysi populárního výrobku československé firmy Tona.

rázový utahovák

Foto: DeWalt

Rázový utahovák

Rázový utahovák DCF899 renomované značky DeWalt poslouží s nástrčnými klíči tam, kde vás čeká mnohonásobné a silové utahování a povolování a ruční nářadí už by vás zdržovalo. Absenci přívodního kabelu k tomuto akumulátorovému nářadí oceníte třeba při stavbě plotu či pergoly. Kapacita až 2 400 rázů za minutu předurčuje výrobek do náročných podmínek a jeho nadstandardní sílu využijete i při povolování šroubů, s nimiž zdánlivě nic nehne.

univerzální téčko

Foto: Conrad

Univerzální téčko

Šikovným výrobkem v této kategorii jsou i tzv. „téčka“, jejichž ergonomie umožní lépe a s menší námahou využít sílu lidské ruky. Pro určité typy prací jde o mnohem pohodlnější systém, než je „pumpování“ ráčnou v obvyklém tvaru páky. Toto nářadí hledejte i v segmentu tzv. momentových klíčů.

gola sada

Foto: Itax

Všechno v jednom

Gola sada s unikátními hlavicemi 4CZech ONE obsahuje 76 dílů 1/4″ + 1/2″ hlavic, 2 ráčny a klíče. Podle výrobce zvládají hlavice 4CZech například povolení poškozených matic až do 85 % jejich opotřebení. Všech šest hran matice má díky použitému úhlu zkosení s hlavicemi 4CZech ONE dokonalý kontakt a síla záběru se tak může roznést rovnoměrně přes hlavu matice.

sada nářadí v kufru

Foto: AH profi

V praktickém kufru

Zvláštností této obsáhlé sady je její uložení v kufru s výsuvným madlem, který ulehčí přesun. V boxu je nářadí přehledně uloženo, snadno ho převezete i autem mezi domácí dílnou a chalupou. Praktický je hliníkový kufr vybavený nástrčnými klíči, ráčnami i dalším často využívaným nářadím. Vše je uloženo ve čtyřech plastových platech, díky tomu máte přehled a snadnou orientaci. V kufru je celkem 428 ks nářadí a spojovacího materiálu.

Kombinovaná sada 82 kusů nářadí Jonnesway

Foto: Dufy

Klíče i bity

Kombinovaná sada Jonnesway S04H52482S s nářadím 1/4″ a 1/2″ a očkoplochými klíči obsahuje 82 kusů nářadí v plastovém kufru. Praktická sestava nabídne ráčny, hlavice a prodlužovací nástavce, soubor různých bitů (imbus, torx, šroubováky) a sadu devíti očkoplochých klíčů ve velikostech 8 až 22 mm. Jednotlivé díly jsou na svých místech pevně uchyceny, při otevírání kufru tedy nehrozí, že vypadnou.

teleskopická ráčna

Foto: Allegro

Teleskopická ráčna

Zajímavým výrobkem je teleskopická ráčna. V této sadě najdete 3 klíče na nástavce o velikostech 1/4″, 3/8″, 1/2″. Protiskluzová rukojeť v kombinaci se správně vyváženým těžištěm zajistí, že klíče skvěle padnou do ruky a nevyklouznou. Teleskopický držák klíčů je opatřen mechanismem zabraňujícím náhodnému rozložení nebo sklopení ramene.

ráčna s vyhnutou rukojetí

Foto: Obchod Avoss

S vyhnutou rukojetí

V určitých případech u ráčny oceníte vyhnutou rukojeť a v takovém případě vám poslouží ráčna Richman, která se zmíněným tvarem vyznačuje. Má antikorozní úpravu, páčku pro přepínání směru utahování a tlačítko pro výměnu nástrčné hlavice. Je určena pro hlavice velikosti 3/8″, má délku 200 mm a počet zubů 72.

mini gola sada

Foto: Nako

Minisada

Gola sady jsou obvykle symbolem nářadí pro znásobení síly tam, kde je ruka příliš slabá, ale systém se mnohdy hodí i pro jemnou práci. V takovém případě oceníte kombinace nástrčných hlavic a bitů těch nejmenších rozměrů a miniráčny, která se vejde všude. Sada Stanley obsahuje 39 kusů bitů a hlavic s miniráčnou 1/4″.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Gola sady obohatí dílnu