Jak na letní údržbu chalupy

natírání plotu

Foto: Shutterstock

Chalupu si zpravidla kupujeme kvůli odpočinku. Nezapomínejte ale na to, že s každou nemovitostí se pojí také pravidelné údržbové práce. Čím tedy budete kromě relaxace také trávit své letní víkendy? Přinášíme seznam nejčastějších úkonů spojených s údržbou chalupy v letních dnech.

Vyčistěte okapy od nečistot

Jednou z nejdůležitějších činností je údržba okapů. Stihnout byste to měli již před příchodem prvních letních bouřek, právě kvůli nim by totiž okapy měly být bezproblémově průchodné. Ideálním obdobím je květen, kdy již jsou všechny rostliny odkvetlé a olistěné a hrozí tak minimum dalších nánosů.

Zkontrolujte všechny okapy, které vaše chalupa má. Je-li okap někde ucpán jehličím nebo listy či jinými nečistotami, nezapomeňte vše odstranit a zprůchodnit. Použít budete muset buď žebřík, nebo střešní okno. Nepodceňujte u této práce otázku bezpečnosti.

Následně musíte zkontrolovat také svody, které se rovněž ucpávají. Nezapomínejte ani na okapový osadník, nacházející se na místě mezi svodem a kanalizací, který je k zachytávání nečistot přímo určený. Měli byste jej v průběhu léta zkontrolovat hned několikrát.

Obnovte staré nátěry

Teplé slunečné dny jsou ideální pro obnovu nátěrů. Může jít o zahradní nábytek, ploty nebo třeba dřevěné části chalupy. Je přirozené, že tyto nátěry je nutné jednou za několik let obnovit. Problémem není jen to, že po letech už nevypadají tak dobře, často se ale začínají olupovat a pak ztrácejí své ochranné vlastnosti. Kov pod nimi pak může začít korodovat a dřevo zase mohou napadnout plísně, případně začne degradovat a ztrácet požadované vlastnosti.

Zahradním pracím se nevyhnete

Ke každé chalupě neodmyslitelně patří alespoň malá zahrádka. Ať už máte ovocný sad, zeleninový záhon, nebo zahradu okrasnou, budete víkendy trávit výsadbou, plením, hnojením či prořezáváním a sekáním. Při každé návštěvě své chalupy si pravděpodobně najdete více než dostatek výzev, které na své zahradě můžete v rámci její údržby absolvovat.

Údržbu potřebuje i gril nebo bazén

Stále důležitější součástí zahrady každé chalupy je její volnočasové využití. Dříve typické ohniště dnes vystřídal praktičtější přístřešek s grilem. Právě gril je nutné vždy na jaře zkontrolovat a případně důkladně omýt od mastnoty a připálenin. Údržba bazénu zase vyžaduje pravidelné čištění nečistot a hlídání kvality vody – stačí pár dní nepozornosti a voda může velice rychle zezelenat.

Samozřejmostí by měl být pravidelný úklid

Někdy se stává, že chalupa plní funkci jakéhosi „odkladiště“, ve kterém končí staré vybavení, které už doma nepotřebujeme, nebo se nám domů nevejde. Jenže v chalupě přeplněné starými věcmi se ne vždy cítíme dobře. Pamatujte tedy na to, že i na chalupě byste měli věnovat čas zvelebování, zútulňování a pravidelnému úklidu. Zkrátka se snažte, abyste uvnitř chalupy i kolem ní měli pořádek, uklizeno a abyste se tak každý den mohli těšit z toho, že takovou nemovitost vlastníte. Některé letní dny tak na své chalupě věnujte i těmto méně atraktivním činnostem.

Pro financování údržby a oprav na vaší chalupě můžete využít různé možnosti. Jednou z nich je půjčka na rekonstrukci, která umožní získat potřebné finanční prostředky na například obnovu nátěrů nebo důkladnější opravy. Tento typ úvěru je často poskytován s ohledem na to, že investice do nemovitosti zvyšuje její hodnotu a zlepšuje životní podmínky.

Foto: Arturs Budkevics / Shutterstock.com

Jak na letní údržbu chalupy