Postřikovače


Slouží k rosení rostlin v domácnosti a aplikaci ošetřujících postřiků proti škůdcům, chorobám a plevelům v zahradě.

Postřikovače vytvářejí malé kapičky rozptýlené ve vzduchu. Dochází k tomu při průchodu kapaliny tryskou, kam ji z nádoby dopraví buď tlak vzduchu, nebo hydraulický píst. Smyslem postřikování je rovnoměrná a plošná distribuce ošetřujících látek, kterou běžnou zálivkou nikdy nedosáhneme. Při aplikaci fungicidů (prostředky proti houbám a plísním), insekticidů (ničení hmyzu) či herbicidů (hubení plevele) formou zalévání může být účinnost přípravků nulová nebo naopak místně velmi koncentrovaná a vést k poškození rostlin.

Do ruky

V domácnosti často stačí postřikovač s mechanickým rozprašovačem. Na balkony a malé zahrádky už je lepší postřikovač s objemem nádrže 1 až 2 litry, který můžeme natlakovat ruční pumpou. Nesmí chybět regulace trysky od ostrého paprsku až po nejjemnější mlhu. Některé typy umožňují měnit směr stříkání na obtížně přístupná místa, například spodní strany listů, případně nasadit prodlužovací trubky.

Na rameno

Pro běžnou zahrádku už se vyplatí postřikovač o objemu nádrže zhruba 5 až 10 litrů, který má popruh pro nošení na rameni. Tyto postřikovače pracují s tlakem kolem tří barů a nesmí chybět pojistka, která odpustí přebytečný vzduch, pokud nádobu natlakujeme příliš. Důležité je široké hrdlo pro snadné plnění a čištění nádoby. V této kategorii už se objevuje různé příslušenství, např. pevné či ohebné nástavce, s nimiž se dostaneme i do korun vysokých stromů a na hůř přístupná místa.

Na záda

Postřikovače s nádrží o objemu až 20 litrů jsou nezbytné pro ošetřování rozlehlejších pozemků. Kvůli vyšší hmotnosti jsou vybaveny ramenními popruhy. Tlaku kolem šesti barů se dosahuje pumpou s pákou, kterou ovládáme, aniž bychom postřikovač museli sundat ze zad. Doporučujeme modely s tlakoměrem, který dovoluje kontrolovat množství vystříkaného postřiku, protože přípravky pro ochranu rostlin jsou většinou finančně nákladné. Na výběr je také větší množství aplikátorů, např. pro plošnou aplikaci postřiků při hnojení.
U zádových postřikovačů můžeme zvolit model s elektrickou pumpou poháněnou energií z akumulátoru, nebo s pístovým čerpadlem hnaným spalovacím motorem. Akumulátorový postřikovač je velmi tichý, benzinový pro změnu dosahuje vysokých tlaků (až 25 barů). Oba typy oceníme při ošetřování větších ploch, např. trávníků nebo rostlin v sadech či vinicích.

www.gardena.cz, www.gardim.cz, www.stihl.cz

Text: Tomáš Krásenský
Foto: archiv firem

Postřikovače


Komentáře

Napsat komentář


Dobré rady

Důležitý je výběr vhodné trysky. Nejrozšířenější jsou trysky štěrbinové vytvářející proud ve tvaru vějíře. Hodí se pro postřiky ploch – trávníky, dvory, příjezdové cesty. Vířivé trysky s jemným rozptylem ve tvaru dutého kuželu uplatníte při ošetření keřů a stromů. Naopak pro aplikaci herbicidů a kapalných hnojiv použijte nárazovou trysku – kapalina se tříští na poměrně velké kapky a vytváří obrazec v podobě širokého vějíře. Při aplikaci herbicidů chraňte okolní vegetaci před nežádoucím zasažením. K tomu slouží různé kryty, které se nasazují na aplikátor a přesně vymezí ošetřovanou oblast.