Kouzlo živého ohně

Na chatě či chalupě by nemělo ohniště chybět. Kouzlo posezení u ohně je nenahraditelné a pečení buřtů patří k  oblíbeným rituálům.


Nejjednodušším typem ohniště je kruh z kamenů. Ty se kladou kolem ohně především proto, aby se plameny nemohly šířit mimo vymezený prostor. Zároveň vtisknou ohništi charakter, takže stojí za to je dobře vybrat.

Můžete zvolit jednoduchý kruh z lomového kamene nepravidelného tvaru, kladeného po obvodu mělké jámy. Ale také hladké říční valouny, opracované kvádry nebo staré dlažební kostky. Fantazii se žádné meze nekladou a pro výběr kamenů na ohniště neplatí žádná přísná pravidla.

Ohniště z kamenů je možné vyskládat nebo vyzdít také přímo na kamenné dlažbě dvora nebo terasy. A setkat se můžete i s vyvýšeným ohništěm, jehož základnu tvoří vyzděný sokl. V tomto případě je možné kombinovat kámen i se šamotovými tvárnicemi nebo
cihlami zvonivkami.

Ohniště je vhodné založit na místě alespoň částečně chráněném před větrem, protože vlhké dřevo či dohořívající oheň kouří. Dbejte i na dodržení bezpečné vzdálenosti od hořlavých staveb včetně dřevníku či různých přístřešků a také od stromů a keřů včetně těch, jejichž větve by mohly sežehnout vysoko šlehající plameny.

Přenosná ohniště

Variantou klasického ohniště jsou ohniště přenosná, zpravila plechové nádoby nebo koše. Taková ohniště jsou velmi dobrým řešením pro menší dvorky či dlážděné terasy a lze je bez potíží čistit a podle potřeby přemísťovat, stejně jako například gril.

Přenosná ohniště můžete koupit, ale vyrobí vám je na zakázku i zručný svářeč nebo zámečník. Pro výrobu svépomocí můžete využít například starý litinový kotel, upravit ocelový sud nebo dotvořit železný koš, který se používal k ochraně skleněných demižonů.

Přenosné ohniště poskytne plnohodnotný zážitek z posezení u ohně a navíc ho můžete přemísťovat podle toho, kde zrovna chcete sedět. Pro bezpečný provoz potřebuje pevný základ, aby se nepřevrhlo, a obvykle je i nutné přizpůsobit velikost polen průměru ohňové mísy či koše.

Připravil: Richard Guryča

Foto: Richard Guryča, archiv firem a Shutterstock

Kouzlo živého ohně

Uložit

Kouzlo živého ohně