Letničky ze semínek

Rubrika: Zahrada

Je jaro a z výloh semenářství mávají semínka. Pokud budete vybírat letničky, zkuste letos plnokvětou šruchu, blankytnou všelichu, gerbeře podobnou nerenku či půdokryvnou vitálku.

Plnokvětá šrucha (Portulaca grandiflora)

Šrucha je poléhavá a téměř bezúdržbová letnička s dužnatou lodyhou a čárkovitými listy, kvetoucí v mnoha barvách. Pochází z kamenitých polostepí Jižní Ameriky a svými sukulentními listy i nízkým vzrůstem je přizpůsobená teplotním výkyvům. Dobře snáší sušší podmínky i plné slunce, vyniká na stanovištích, kde většina letniček z přílišného vedra či přímého slunce vadne. Množí se výhradně semeny. Hodí se k výsadbě na záhony, do skalek i truhlíků. Ke zdárnému růstu potřebuje lehkou a propustnou, písčitohlinitou půdu. Předpěstování rostlin trvá asi 6 – 8 týdnů. Rostlinky se dají pěstovat i z řídkého přímého výsevu. Tento způsob se uplatní zejména při pěstování na záhonech či skalkách. Na záhoně se šrucha snadno vysemení a na stanovišti pak vykvétá i po několik dalších let.

Vedle doposud nabízených semen šruchy s jednoduchými květy jsou nyní prodeji i směsi s květy plnými v paletě pastelových barev Margarita mix.

Všelicha (Brachycome)

Všelichy jsou krásně barevné – od modrofialové po blankytně modrou až po růžovou, ale mohou být i bílé. Kultivary se často liší jen odstínem modré barvy. Variabilní je i střed květu, který může být žlutý, oranžový nebo černý. Květy jemně voní a jsou vyhledávány hmyzem, především včelami. Rostlina se dobře kombinuje i s jinými letničkami v pestrých výsadbách, krásná je i v truhlíku či závěsném koši. Vysévá se do truhlíku za oknem již od ledna. Pak se rostlinky přepíchají a v květnu vysazují na stanoviště. Po zakořenění jsou nenáročné, vadí jim pouze trvalé přemokření kořenů. Nejkrásnější všelichy jsou v sérii Bravo, kde je zastoupeno několik barevných možností.

Nerenka (Arctotis grandis)

Někdy se jí říká i africká kopretina. Dorůstá do výšky 30 – 35 cm a má květenství podobná gazánii či gerbeře. Pochází z Afriky, kde se pěstuje jako trvalka. Kvete po celé léto až do podzimu a vyžaduje osluněné místo. Je vhodná do záhonů i na řez květů, hodí se do skalek, nádob i letničkových záhonů. Rostliny vyžadují propustnou půdu a slunné stanoviště. Chladné a deštivé počasí nerence škodí – trpí kvalita květů. Úbory jsou také za chladného počasí a v noci uzavřeny. Semena se vysévají koncem března, otužilé rostliny je možné během května vysazovat na stanoviště ve vzdálenosti 30 – 40 cm od sebe.

V sortimentu je nově směs Harlequin, kde jsou namíchána semena fialové, bílé, oranžové a žluté nerenky.

Vitálka položená (Sanvitalia procumbens)

Je to jedna z nejvděčnějších letniček. Rychle a spolehlivě pokryje každé volné místo svým pestrým kobercem, který kvete až dlouho do podzimu. Květy jsou velké asi 2,5 cm se skoro černými terčíky. Vitálka vydrží úpal, přesušení i konkurenci okolních rostlin. U nás se pěstuje pouze Sanvitalia procumbens, která pochází z Mexika a Guatemaly. Její květy jsou přirovnávány k miniaturním slunečnicím. Vitálka nesnáší těžké a jílovité půdy a vyhovuje jí slunné stanoviště. Dobře se vyjímá na skalkách, v zelených zídkách i na okrajích záhonů. Pěkně působí i v závěsných nádobách a jako doplňková rostlina i v kombinovaných truhlících. Nakvétá na přelomu května a června.

Od roku 2008 existuje směs barev pod názvem Sprite s plnými a poloplnými květy v barvě okvětních plátků – žluté, oranžové a citronové.

TEXT A FOTO: LUDMILA DUŠKOVÁ A RADKA BOROVIČKOVÁ

Letničky ze semínek

Letničky ze semínek