Pokládka plovoucí podlahy

Mezi materiály a povrchy plovoucích podlah si dnes bez potíží vyberou majitelé novostaveb, ale i starých chalup a tradičních chat. Snadno je položíte a není ani složité je opravovat.

Jako plovoucí se označuje podlaha, která není pevně spojena s podkladem ani s vertikálními konstrukcemi v místnosti. Od betonového základu nebo nivelační vrstvy je taková podlaha oddělena pružným materiálem. Plovoucí je tedy každá podlaha, která má možnost se vedle obvodových stěn rozpínat. Dilatačními spárami, které jsou překryty lištou, se vyrovnávají objemové rozdíly podlahy způsobené různou vlhkostí vzduchu v místnosti. Plovoucí je rovněž každá podlaha, která je uložena na pružném podkladu. Pružnou hmotou je taková podlaha oddělena od podkladové plochy a zároveň od konstrukcí tvořících obvod podlahy, aby i ona měla možnost rozpínat se (dilatovat) vedle obvodových stěn. Podlaha, která se nepřipevňuje k podkladu, tak vlastně „plave“ na polštáři tvořeném zpravidla plastovou fólií, která tvoří i kročejovou protihlukovou izolaci.

Plovoucí podlahy se vyrábějí z různých materiálů, především ze dřeva a dřevitých hmot či plastů, a mezi hlavní důvody její obliby patří i poměrně snadná a rychlá montáž. Ať už zvolíte pro pokrytí podlahy jakýkoli materiál, jde obvykle o vrstvenou konstrukci podlahových lamel. Nášlapná vrstva bývá vyrobena z různých druhů dřevin s možnostmi mnoha povrchových úprav. Levnější dřevěné podlahy mají tuto vrstvu z dřevěné dýhy, u dražších typů je vrstva dřeva silná od 3,6 do 4 mm. To umožňuje její broušení a renovování.

Středová vrstva se vyrábí ze smrkového dřeva a kvůli vyšší stabilitě je nalepena příčně k vláknům vrchní nášlapné vrstvy. Ve střední vrstvě je vyfrézovaný zámek (click) pro snadné spojení lamel. Třetí vrstva je vyrobena ze smrkové dýhy, která plní protitahovou funkci.

Pokud jde o materiály, můžete si vybrat třeba mezi plovoucími podlahami z dřevěných parket položených plovoucím způsobem. Oblíbené jsou laminátové podlahy ze sendvičových parket s laminátovou pochozí vrstvou. Stále rozšířenější jsou vinylové plovoucí podlahy z PVC materiálu s PU ochrannou vrstvou, případně vinylové plovoucí podlahy na HDF desce (homogenní dřevovláknitá deska) se zámkovým spojem. Pochozí vrstvu lamel plovoucí podlahy může tvořit i exotické dřevo nebo třeba korek.

Jednoduchý systém zámků

Plovoucí dřevěné podlahy se spojují zámkovým způsobem bez nutnosti lepení. Podmínkou správně provedené pokládky je čistý, suchý a především rovný povrch. K položení lamel budete potřebovat kročejovou izolaci, pro laminátové podlahy polyetylenovou fólii, ve všech případech pak lemovací lišty a spojovací díly k nim, vnější a vnitřní rohové díly, přechodové napojovací lišty a hřebíky. Z nářadí mějte po ruce kladivo, přímočarou pilu, metr, elektrickou vrtačku a také hranolek k šetrnému přiklepávání a případně podlahářský přípravek ke stahování desek k sobě.

Parkety i laminátové dílce nechte před pokládkou aklimatizovat asi 48 hodin při teplotě minimálně 18 °C. Nerovnosti na podlaze vyrovnejte pomocí samonivelační stěrky, kterou je pak nutné nechat řádně vyschnout. Podkladové pásy rozviňte v podélném směru parket nebo laminátu a přiřízněte na požadovanou velikost. Jednotlivé pásy pokládejte s přesahem zhruba 20 centimetrů. V místnostech s hodně studenou podlahou mezi podkladový pás a panely položte PE fólii jako izolaci proti vlhkosti. Kvůli izolování kročejového hluku položte přímo pod parkety vrstvu korku, PE fólii nebo XPS podložku (tepelně akustická izolace).

S pokládkou se doporučuje začít v levém rohu místnosti. První řadu parket či laminátu položte drážkou ke zdi a jednotlivé panely vždy doklepněte příklepovým hranolkem nejdříve v podélném a poté v příčném směru.

Parkety na zámek do sebe zapadají bez použití lepidla. Jednotlivé desky do sebe umístěte do předepsané pozice a zacvakněte. Pomáhejte si při tom kladivem a přiklepávacím hranolkem, který parkety (lamely) ochrání před poškozením nárazem. Spojujte vždy nejdříve dlouhou stranu desek a až poté širokou. Poslední desky v řadě se pokládají s pomocí stahovacího přípravku.

U stěn a jiných přechodů dodržujte vždy dilatační spáry předepsané výrobcem podlahy. Dřevo, laminát, ale i vinyl se mohou rozpínat či smršťovat v závislosti na teplotních podmínkách. K dodržování dilatace při pokládce používejte rozpěry nebo zajišťovací klínky. Kolem obvodu stěn připevněte soklové lišty pomocí speciálního lepidla. Přechodové lišty můžete buďto lepit, šroubovat do země, nebo použít jejich narážecí verzi.

Opravy plovoucích podlah

K výhodám plovoucích podlah patří i jejich poměrně snadné opravy. Při kompletní renovaci se zbrousí opotřebovaná část horní vrstvy podlahy, opraví se díry v podlaze, uštípnuté hrany a rohy, vymění se neopravitelné lamely a lišty. Někdy je nutné celou podlahu nejprve rozebrat a znovu složit hlavně z důvodu výměny neopravitelných lamel, ale také kvůli novému slícování spár mezi lamelami, které po létech v podlaze vznikly vlivem vysychání podlahy.

Po opravě nebo výměně poškozených částí plovoucí podlahy a zbroušení horní vrstvy podlahy se obnoví lak. Renovovat (brousit a lakovat) lze jen přírodní povrchy podlah, tedy dřevo, bambus či korek. Ne však laminátovou podlahu a podlahy z PVC. Tloušťka horní vrstvy podlahy z přírodních materiálů musí být pro broušení dostatečně silná.

 

text: Richard Guryča
foto: archiv firem, Shutterstock

Uložit

Pokládka plovoucí podlahy