Chci krb! Ale jak mám postupovat?

Nic nevytvoří tak úžasnou atmosféru jako krb. Je srdcem domova a pokud je správně vybrán a nainstalován, je šetrný k přírodě i naší peněžence. Uvažujete o něm a nevíte, co vše je potřeba, abyste si ho užili ve vší kráse i funkčnosti?

 

Uzavřený krb

 

Komín je základ
Po rozhodnutí o pořízení krbu je velmi důležité se obrátit na odborníka a konzultovat technické záležitosti, vše musí být staticky zajištěno. Počátečním krokem se zjišťuje, jaký komín je v objektu k dispozici. Velikost komínu musí odpovídat nárokům na krb. Platí, že čím je větší topeniště krbu, tím větší musí být průřez kouřovodu. „Když komín neodpovídá nárokům na krb, musí se upravit, když chybí úplně, musí se navrhnout a zhotovit nový,“ říká Mikuláš Hořánek, majitel rodinné firmy na výrobu krbů a kamen.
Po technických záležitostech se řeší samotný návrh krbu. „Od otevřených krbů po krbové vložky a moderní návrhy topeniště se můžeme pohybovat v nekončícím množství nápadů, jak krb postavit, jaké materiály kombinovat a jaké rozměry a orientaci topeniště zvolit,“ tvrdí Hořánek. Což je skvělá zpráva pro ty, kteří mají vlastní představu o tom, jak má jejich krb vypadat.

 

Krb v prostoru

 

Vyberte si krb s rozumem
I vaši představu je potřebné prodiskutovat s odborníkem, který vás upozorní na možná úskalí. Otevřené i uzavřené krby mají své výhody i nevýhody. U otevřeného krbu musíte dbát na bezpečnost provozu a počítat s tím, že výhřevnost krbu je výrazně omezena. Ale otevřené ohniště je zároveň klasika a historie a nenapodobitelný okamžik.
Dnes obvykle všichni volí uzavřený krb, tedy krbovou vložku se sklem, který zabezpečí provoz i když u krbu nesedíte a navíc umožňuje regulaci rychlosti hoření. Při správném užívání krbu přinese úspory při vytápění.
Srdcem uzavřeného krbu je krbová vložka. „Při výběru krbové vložky nešetřete, protože s
investicí stoupá estetické pojetí a dílenské zpracování, které je rozhodující pro funkčnost, trvanlivost a spolehlivost,“ radí Mikuláš Hořánek, který se tomuto oboru věnuje 21 let.

 

Vizualizace návrhu krbu

 

Pozor na překombinování
Jakmile se rozhodnete pro typ krbu, následuje zhotovení grafického návrhu a vizualizace na základě vašeho přání. Vzhled krbu volte střídmý, umírněný a čistý, protože motivem je samotný oheň. Architektonicky dobře pojatá stavba může interiér nebo exteriér pozvednou i bez složitých kombinací. Je důležité si uvědomit, že se na krb budete dívat po celý život, nepodléhejte tedy krátkodobým módním výstřelkům, ale zvolte design krbu s rozumem. S estetickým pojetím vám také poradí odborníci, kteří mají s navrhováním krbů mnoho zkušeností.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV

 

 

Plánujete koupi krbové vložky? Vyberte si u specialisty nawww.give.cz/krbove-vlozky

 

Chci krb! Ale jak mám postupovat?