Lisovaný plot

K chalupě se hodí plaňkový plot nebo poctivá zídka a při představě plotu z plastů leckterý chalupář zahrozí pěstí. Plasty jsou ovšem v podstatě nezničitelné a některé jsou od dřeva k nerozeznání.

Cementotřískové desky, ošetřené nátěrem, vypadají na první pohled jako dřevěná prkna

Zastánce přírodních materiálů plastové imitace prken či planěk patrně neosloví, ale materiály tohoto typu stojí za pozornost ze spousty důvodů. Latě z plastů jsou lehké, mimořádně odolné, dobře se s nimi pracuje, nepotřebují údržbu a v mnoha variantách mohou být prakticky nerozeznatelné od dřeva s nejrůznější povrchovou úpravou.

V posledních letech se objevuje na trhu rozsáhlá nabídka nejrůznějších imitací dřevěných materiálů na stavbu plotů a stále častěji oslovuje majitele domů, které už přestalo bavit natírání latí a vyměňování shnilých prken. Že mohou být z plastů nejen ploty, ale i trámy či šindelové obklady nebo prkna na zdánlivě idylických starých domech třeba v americké Nové Anglii, to už ostatně dávno zjistili i čtenáři zahraničních časopisů o bydlení. Ať už si o tom myslíme cokoli, je dobré znát při stavbě nebo rekonstrukci plotu i tuto možnost.

Na slunce i do deště

Plotové latě či plotová pole z plastů se nejčastěji vyrábějí z tvrzeného PVC. Mohou mít nejrůznější tvary a profily povrchů a rovné či obloukovité zakončení. Vyznačují se tvarovou stálostí a odolností proti UV záření. Jejich životnost nijak neovlivňují klimatické podmínky a není potřeba je natírat, brousit ani jinak povrchově upravovat. Snadno se čistí, nehnijí, nekorodují a v případě potřeby je jejich úprava řezáním či vrtáním rovněž velmi jednoduchá. Je ovšem třeba počítat s určitou tepelnou roztažností plastů při vyšších teplotách a výrobci rovněž doporučují nepoužívat při práci s těmito materiály spojovací prvky, které korodují.

Recyklát, třísky, cement

Plastové ploty dodávají výrobci v mnoha barevných variantách, které nevyžadují žádnou další úpravu

Variantou plastových plotů, která je zajímavá finančně i z ekologického hlediska, jsou plotovky z recyklovaného plastu. Probarvení přímo v hmotě plastu určitým způsobem omezuje barevnou škálu těchto výrobků, ale kromě nejčastěji užívané hnědé barvy je možné objednat si je s delší dodací lhůtou i v jiných barvách.

Mezi další „nezničitelné“ alternativy k dřevěným plotům patří cementotřískové desky. Ty v sobě spojují vlastnosti cementu a dřeva a například oproti cementovláknitým deskám jsou lehčí. Jsou ekologické, odolné proti mrazu, povětrnostním vlivům a plísním a snadno se opracovávají. Tyto desky se nevyrábějí primárně jako plotovky, ale výrobce Cetris nabízí v řadě Hobby desky délky 1250 nebo 3350 milimetrů s šířkou od 150 do 600 milimetrů. Právě ty lze použít nejen ke stavbě plotů, ale například i při konstrukcích pergol či opravách menších staveb na zahradě. Desky nevyžadují povrchovou úpravu, ale umožňují ji, takže je možné vytvořit z nich odolné a pevné plotovky v nejrůznějším barevném provedení.

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: ARCHIV FIREM

Lisovaný plot