Závory a petlice

Ani sebelepší petlice zlodějskému útoku příliš dlouho neodolá. Je však osvědčeným a jednoduchým systémem pro zamykání. V kombinaci s kvalitním visacím zámkem může zloděje odradit.

Závora se západkou a bytelným zámkem navařená na kovové brance může zloděje rovnou odradit

Petlice se vyrábějí z ocelového plechu nebo různě silných ocelových odlitků. Využijeme ji především k zabezpečení vedlejších objektů kolem domu, například kůlen, dřevníků či zahradních domků, ale i k uzamčení okenic nebo doplňkovému zajištění vchodových dveří.

Na visacím zámku nešetřete ani u kůlny na nářadí, pokud jde snadno překonat, ztrácí petlice smysl

Spolu s visacím zámkem představují poměrně levnou a spolehlivou variantu uzamčení dveří nebo vrátek, protože dobrý visací zámek je účinný alespoň tak jako dveřní zámková vložka. Navíc takový zámek bývá odolný proti působení povětrnostních podmínek a jeho překonávání je pro zloděje pracné, takže ho lze s petlicí nebo závorou doporučit všude tam, kde nemůžete použít klasický zadlabaný dveřní zámek. Pokud však má i tento jednoduchý způsob zabezpečení splnit nejen preventivní, ale i praktickou funkci při pokusu o vykradení, investujte do dobrého robustního zámku.

„Kvalitnější visací zámky odolají běžným nástrojům malých zlodějíčků – kladivu nebo pilce na železo. K jejich zdolání je třeba použít například rozbrusnou pilu, která nepatří mezi úplně tiché nástroje. Navíc přepilování bude trvat klidně i desítky minut, během nichž si může zloděje někdo všimnout,“ vysvětluje autor informačního webu Zamčený dům Jan Krupíř.

Jakou petlici?

Petlice se na dveře či vrata snadno upevní, což je jednou z jejích hlavních předností. Není třeba nic složitě zadlabávat a vyměřovat. Na dveře prostě jen upevníte tělo petlice, které se pak navléká na oko upevněné zpravidla na zárubni nebo na vedlejší okenici. Visacím zámkem toto spojení uzavřete. Konstrukce petlice by přitom měla být taková, aby tělo zakrývalo šrouby, kterými je petlice i s okem upevněna. S páčidlem či sekáčem je samozřejmě možné téměř každou petlici vypáčit a vylomit, ale pokud je taková překážka pro zloděje příliš zdlouhavá a její překonávání nápadné a hlučné, plní petlice svůj ochranný účel správně.

Uzamykatelná zástrč účinně ochrání dveře na vedlejších stavbách i okenice

Bezpečnostní petlice čelí náporu ještě protiplechy z druhé strany dveří, které možnost vypáčení a vytržení omezují. Mohou být vybaveny různými pojistkami a k dostání jsou i robustní petlice z materiálů, které znesnadňují odvrtání a přeřezání. Kvalitní petlice však něco stojí. Zatímco běžné plechové či ocelové petlice pořídíte od několika desítek do několika set korun, speciální bezpečnostní petlice může stát i kolem dvou tisíc korun.

Například petlici TOKOZ P 110 s čepy zajištěnými proti vyražení a ocelovými protiplechy můžete s různým počtem kloubů koupit za cenu zhruba od 270 do 450 korun. Za přibližně 3 500 Kč se prodává bezpečnostní set BS Golem, který sestává z robustní petlice s bezpečnostním visacím zámkem. Petlice je z legované, povrchově cementované a kalené oceli, která znesnadňuje přeřezání, odvrtání a páčení. Galvanicky pokovený čep má pojistku proti vyražení, součástí sestavy jsou protiplechy s upevňovacími šrouby a povrchová úprava pokovením a práškovým lakem. Sestava splňuje čtvrtou třídu bezpečnosti podle ČSN, což se může hodit v případě pojistné události. I přes vyšší cenu je taková sestava dobrou investicí třeba při dlouhodobém uzamykání dílny s nářadím nebo jako doplňkové zajištění vstupních dveří do chalupy. K dostání je i samostatná petlice bez bezpečnostního zámku.

Zástrče a závory

Zamykací bezpečnostní petlice je pro zloděje ještě těžší překážkou než ta s běžným visacím zámkem

Zástrče a závory jsou dalším typem přídavných zabezpečovacích mechanismů. Zamykat s jejich pomocí můžete různá vrata a vrátka, ale i vchodové dveře na domě či okenice. Systém funguje tak, že se plochá nebo kulatá ocelová závora zasune do oka a možnosti opětovného vysunutí se zabrání visacím zámkem v oku, rukojeti závory či jiné části mechanismu. Závory však mohou fungovat i na principu různých západek, které se při spojení provléknou zámkem. Vybírat si můžete podle požadavků na robustnost konstrukce a kvalitu zabezpečení, ale také podle rozměru a tvaru v případě, že chcete závoru už z dálky jasně viditelnou, nebo naopak spíše nenápadnou.

K dostání je opět celá řada typů a rozměrů závor včetně důmyslných vratových zástrčí, které umožňují oboustranné otevírání. Kvalitnější závory bývají vybaveny antikorozní úpravou a někdy se prodávají ve výhodných setech s bezpečnostními zámky. Při nákupu dejte pozor, abyste v případě některých typů správně vybrali levou, nebo pravou závoru.

text: Richard Guryča
foto: Archiv firem, Shutterstock

Závory  a petlice

Závory a petlice