Petlice, zástrče, závory

Rubrika: Dílna

Petlice a další zamykací mechanismy stále pomáhají chránit váš majetek tam, kde není možné použít klasický zámek. A některé typy petlic či závor odolají i velmi důkladnému zloději.

Bytelná zástrč může zabezpečovat vrátka či okenice celá léta, ale je dobré ji občas promazat (například sprejem WD-40x)

Petlice je léty osvědčený jednoduchý mechanismus k zamykání dveří. Vyrábějí se v mnoha variantách a tvarech obvykle z ocelového plechu nebo odlitků různé tloušťky. V kombinaci s visacím zámkem je na chalupě nebo chatě využijete k zabezpečení brány, vrátek, dveří ke kůlnám či skladům nářadí, okenicím a všude tam, kde je třeba zamknout a není k dispozici klasický zadlabaný zámek.

Základní předností petlice je snadná instalace. Ať už jde o petlici jakéhokoli tvaru, bývá složena ze dvou částí a spojením těchto dvou částí (nejčastěji přes oko pro visací zámek) splní petlice svoji zabezpečovací funkci.

Každý uzamykatelný mechanismus dobře slouží jen v kombinaci se spolehlivým visacím zámkem

Připomeňme ale, že snadná instalace (obvykle prostřednictvím vrutů nebo hřebíků do předvrtaných otvorů v petlici i zámkovém oku) je zároveň zranitelným bodem tohoto typu zabezpečovacího systému. Jednoduchou petlici lze totiž poměrně snadno vyšroubovat nebo vypáčit. Tam, kde zamykáte něco skutečně cenného, by tedy měla být petlice pouze doplňkovým zamykacím systémem k nějakému účinnějšímu typu zámku.

Existují však i bezpečnostní petlice. V různých cenových relacích bývají vybaveny například tzv. protiplechy, které zabraňují jejímu vytržení. Mohou být však například i z materiálu, který znesnadňuje přeřezání a odvrtání a pojistku proti vyražení má i čep se zámkovým okem.

Odolné mechanismy chrání

Poměrně vysoké spolehlivosti zabezpečení lze dosáhnout například s uzamykatelným mechanismem X safety box od firmy TOKOZ. Mechanismus, vybavený krytým čepem nahrazuje petlice či závory na dveřích či vratech, která chceme spolehlivě zabezpečit. Oproti klasické petlici je X safety box mnohem méně zranitelný díky zinkovému tělu zámku a čepu z chrommanganové oceli. Mechanismus lze našroubovat na dřevěné nebo železné dveře, případně navařit na kovovou konstrukci.

Vratům sluší i mohutné ocelové či kované uzamykatelné závory

V železářstvích i v nabídce specializovaných e-shopů najdete desítky typů od mnoha výrobců a váš výběr by se měl řídit především požadavkem na spolehlivost zabezpečení. Ceny nejlevnějších petlic začínají kolem dvacetikoruny, kombinované mechanismy s možností bezpečnostních klíčů a příslušnými bezpečnostními certifikáty mohou stát i několik stovek nebo i přes tisíc korun.

Zástrče a závory

K bezpečnému zamykání velmi dobře poslouží také různé typy ocelových zástrčí. Mechanismus je jednoduchý: plochá či kulatá ocelová závora se zasune do oka (někdy se označuje jako protiplech nebo protikus) a možnosti opětovného vysunutí se zabrání visacím zámkem v oku, rukojeti závory či jiné části mechanismu.

Na výběr je bohatá nabídka závor i petlic včetně mnoha bezpečnostních certifikovaných výrobků

Důmyslných zamykacích systémů na principu zástrče existuje celá řada, dříve je dokázal vyrobit každý kovář a princip jejich fungování je u všech typů víceméně stejný. Různé systémy uchycení k podkladu a různé způsoby umístění zámku v konstrukci zástrče jsou ovšem přesně tím, co byste měli při výběru posuzovat z hlediska „zranitelnosti“ zástrče.

Ceny běžných zástrčí se pohybují maximálně v desítkách korun. Bytelnější závory a zástrče, které se používají především k zabezpečení bran a vrat obvykle začínají na částce kolem sta korun.

www.sezam.cz, www.tokoz.cz, www.zamcenydum.cz

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: THINKSTOCK A AUTOR

Petlice, zástrče, závory

Petlice, zástrče, závory