Tmelení je hračka

Vzhledem k množství produktů na trhu je téměř jakékoli tmelení hračkou. Tmely jsou použitelné pro nejrůznější typy oprav a správný výběr může velmi usnadnit práci.

S aplikační pistolí na kartuše je práce s tmelem rychlá a čistá

Tmely se používají k vyplnění spár, vyrovnání povrchů a k utěsnění nejrůznějších spojů. Po vytvrdnutí zůstávají buď zcela pevné a nepružné, nebo případně plastické a elastické.

Tmely je možné nanášet na různé materiály, především na dřevo, sklo, zdivo, obklady a dlažby, kovy, lamináty a plasty. Podle účelu použití si můžete snadno zvolit například sanitární silikon, kamnářský tmel, těsnicí tmely pro instalatérské práce, tmely pro 1 opravy povrchů dřeva nebo rekonstrukce stěn před malováním nebo tmely pro karosářské práce či opravy laminátových lodí.

Výrobky z řady Ceresit nabízí řešení pro mnoho typů oprav

Podle chemického složení existují tmely silikátové (anorganické tmely), olejové, akrylátové, silikonové či polyesterové. Tmely se prodávají v kartuších, plastových kbelících, tubách i v prášku v papírových baleních o různých hmotnostech. Některé tmely se dodávají například v plastových válečcích v konzistenci, připomínající plastelínu. Dvoubarevnou hmotu je pak nutné v odpovídajícím množství promnout a smíchat, teprve poté je připravena k použití.

Jak si správně vybrat

Například firma Henkel prodává pod značkou Ceresit řadu výrobků včetně nejrůznějších tmelů, lepidel, chemických kotev a dalších doplňkových produktů. Pro různé typy prací si můžete vybrat z nabídky akrylátových tmelů na opravy spár a prasklin v interiéru i exteriéru, sanitární silikony na obklady, dlažby a instalatérské práce, kamnářské i sklenářské tmely.

Zajímavým produktem v této řadě je například sanitární silikon se samospouští, která usnadní aplikaci. Silikon je určen k vyplňování spár tam, kde běžné spárovací hmoty vykazují trhliny a praskliny. Díky trvalé elasticitě a odolnosti proti vodě je vhodný do míst stále zatížených vlhkostí (sprchy, koupelny, toalety). Není naopak vhodný pro použití do míst pod vodou, v bazénech a jiných nádržích na vodu, také pro lepení akvárií, zrcadel a kovů podléhajících korozi.

Pro větší opravy

Pro větší rozsah oprav je vhodný například univerzální opravný silikon Ceresit Aquablock. Můžete ho použít pro opravy trhlin a spojů, izolačních pásů, střešních krytin, okapů, zdiva, odpadových žlabů, světlíků, střešních oken, vikýřů, balkónů a teras. Přilne k téměř všem stavebním materiálům. Větší balení umožňuje aplikaci pomocí štětce, malířského válečku nebo hladítka. Tmel je připravený k okamžitému použití. Mezi výhody tohoto tmelu patří trvalá vysoká elasticita, odolnost proti UV záření, vlivu povětrnostních podmínek a absence zápachu.

Některé tmely využijete i při opravách kovových součástí strojů

Henkel dodává tmely, PU pěny a další výrobky i pod značkou Makroflex. Z této řady produktů stojí za pozornost například lepidlo Makroflex Profi Montage, určené pro spojování stavebních materiálů. Lze ho použít na dřevo, kov, beton, obkládačky a keramickou dlažbu, suché zdivo a PVC.

Pro opravy kamen, kotlů, pecí, komínů či grilů můžete z této řady využít také Makroflex Kamnářský tmel na anorganické bázi se speciálními zahušťovacími přísadami, který odpařením vody vyschne za vzniku tvrdých spojů bez prasklin a s vysokou teplotní odolností. Jeho složení je vhodné pro spoje, které nejsou vystaveny vibracím. Je odolný vůči teplotám až do 1200 stupňů Celsia.

Z nabídky tmelů značky Den Braven využijete například střešní bitumenový tmel. Hodí se pro drobné opravy a lepení živičných střešních krytin (šindelů) za studena, utěsňování zakončovacích plechů, oplechování komínů a atik. Pomůže při dotmelování parapetových a štítových krytin, průchodů okapových svodů a přechodů střech, nebo na nouzové opravy střech a okapů či podtmelování hřebenových krytin.

Na opravy kovů a dřeva

S jinými typy oprav vám zase pomohou tmely z řady Loctite. Kovem plněné tmely jsou určeny pro opravy kovových součástí, poškození způsobených nárazem a mechanickým opotřebením, včetně trhlin. K výhodám jejich použití patří rychlost a snadné nanášení, při němž není třeba tmely zahřívat.

Podobné využití má například Ceys Super tmel správkový. Je snadno tvarovatelný, speciálně určený pro spojování, těsnění, výplně a obnovu všech typů kovů (železo, ocel, měď, mosaz, bronz, hliník a všechny typy slitin). Prohněte se jako plastelina, čímž získá stejnou konzistenci jako ocel. Jakmile ztvrdne, je možné ho brousit, vrtat, lešit a natírat. Ztvrdne i pod vodou, a to během tří minut. Nesesychá ani nepraská.

Tmelení dřeva bývá častou nutností při opravách nábytku

Řada tmelů a lepidel se objevuje pod značkou Pattex. Například parketový tmel Pattex Parket Tmel je těsnicí hmota na bázi polyakrylátu pro dřevěné parkety, laminátové podlahy, obložení stěn a dřevěné konstrukce smalou rozpínavostí. Brání pronikání vody, mikroorganismů a nečistot do spár a pod parkety. Po vytvrzení se tmel dá brousit a lakovat.

K vyrovnávání dřevěných, dřevotřískových, cementotřískových a ostatních savých podkladů je vhodný také tmel na dřevo Soudal. Je určen na lokální opravy a tmelení děr, prasklin a nerovností, zarovnávání stykových spár v lištových a deskových spojích, vyrovnávání ploch pod nátěry emailem. Velmi dobře přilne na dřevo a ostatní savé materiály, po vytvrzení je objemově stálý a snadno brousitelný. Je možné opatřit ho nátěrem.

Kromě specializovaných výrobců nabízejí svoji značkovou řadu tmelů téměř všichni výrobci sanitární techniky i stavebních hmot.

TEXT: RICHARD GURYČA

FOTO: ARCHIV FIREM

Tmelení je hračka