Nejen staré střepy

Ještě než vyhodíte staré obkládačky či dlažbu, dobře si je prohlédněte. Možná vás napadne nějaký zajímavý způsob jejich využití. Možných nápadů existuje nepřeberné množství.

Střepy lze dekorovat nejen stěny, ale i různé předměty

Staré obkládačky se obvykle mění proto, abyste je nahradili novými, hezčími, praktičtějšími, případně takovými, které lépe souzní s novým či proměněným interiérem nebo novou fasádou. Ale se zbytky takových materiálů lze zajímavě kouzlit, zvláště pokud mají dekorativní vzory, nebo když máte k dispozici více druhů a barev.

Obklad stěn mozaikou ze střepů vtiskne koupelně originální atmosféru

Hezkou starou obkládačku s trochou historické patiny a dekorativním vzorem můžete umístit například jako solitérní kus přímo do plochy nového obkladu. A nevadí ani to, že bude třeba o něco tlustší. Můžete takto „narušit“ obkládanou plochu na více místech a stěna získá originální podobu, v níž bude vložená obkládačka tvořit něco jako obrázek v rámečku.

Několik zachovalých kusů obkládaček může posloužit k vytvoření pásu, který chrání stěnu v kuchyni pod závěsnou tyčí na pánve a další nádobí. Hezké kachle se mohou stát originálními podložkami pod horké hrnce nebo květináče, lze jimi obkládat parapety nebo z nich vytvořit sokly v chodbách a všude tam, kde je třeba chránit paty stěn například při vytírání mopem.

Mozaiky a dlaždice

Jedním z možných využití obkládaček s velmi zajímavým efektem může být i mozaika. Při jejím sestavování budete potřebovat střepy nejrůznějších velikostí, barev a tvarů a obvykle si nevystačíte jen se zbytky z vaší vlastní koupelny. Ty však můžete uschovat až do doby, kdy se vám podaří získat další střepy, ať už od známých, na inzerát, nebo cestou kolem kontejneru na stavební suť.

Příklad použití mozaiky pro okrasnou dlažbu v exteriéru

Mozaikou lze obkládat nejen příslušná místa v kuchyni či koupelně, ale i parapety nebo části stěn uvnitř i vně domu, zahradní pece a krby nebo schodiště. Fantazii se žádné meze nekladou.

Podobně lze využívat i dlaždice. Zvláště zbytky krásně dekorované staré slinuté dlažby mohou posloužit pro dekorování, kterým lze interiéru vtisknout něco z hřejivé středomořské atmosféry. Nechte se inspirovat například fotografiemi interiérů domů ve francouzské Provence.

Samostatnou kapitolou je půdní cihlová dlažba, kterou můžete využít pro pokrytí podlah v interiérech a vtisknout tak místnosti neopakovatelnou rustikální atmosféru.

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: PAVEL VESELÝ, ŠTĚPÁN LUŤANSKÝ A ARCHIV FIREM

Nejen staré střepy