Osvěžení pod sprchou

V horkých letních dnech přijde vhod chladivé osvěžení. Máte-li zahradu, pořiďte si venkovní sprchu. Může být i praktickým doplňkem venkovních bazénů, a pokud ji opatříte zástěnou, poslouží i pro klasickou očistu.

Snadno přemístitelná sprcha s trojnožkou Gardena Trio umožňuje vějířové sprchování i osvěžující mlžení. 1 249 Kč (Hornbach)

Rozhodnout se můžete pro sprchu pevně umístěnou, nebo přenosnou. A záleží na vás, zda se spokojíte se studenou vodou, nebo byste někdy uvítali i teplejší. Tu poskytnou sprchy se solárním ohřevem.

Nejjednodušší na instalaci a nejlevnější jsou přenosné sprchy. Jsou opatřeny trojnožkou nebo bodcem k zapíchnutí do trávníku. Na vodovodní hadici se napojují pomocí rychlospojky. Sprchovou hlavici mají pevnou či snímatelnou, její výška bývá i nastavitelná. Některé umožňují vedle klasického sprchování také jemné mlžení. Existují i přenosné sprchy se solárním ohřevem.

Pevně umístěné sprchy jsou dvojího druhu. Na stabilně upevněném sloupku – dřevěném, kamenném, zděném – je pevná hlavová sprcha (někdy doplněná sprchou ruční, případně i nízko umístěnou sprchou nebo kohoutkem na opláchnutí nohou). Nutné je napojení na vodovodní řad, někdy postačí napojení na hadici pomocí rychlospojky. Takovou sprchu můžete koupit, dá se ale také vyrobit svépomocí.

Pevné sprchy solární připomínají robustní sloupy. Ty jsou zásobníkem vody (objem 8 až 44 litrů) a současně solárním kolektorem, který dokáže ohřát vodu na 60 až 70 °C. S přivedenou studenou vodou si namixujete požadovanou teplotu. Hlavovou sprchu někdy doplňuje nízká sprcha nebo kohoutek na oplach nohou. Tyto sprchy potřebují většinou pevný podklad, ke kterému se ukotví šrouby.

gardena.cz, hornbach.cz, marimex.cz, vidaxl.cz

 


Chcete-li mít při sprchování soukromí, vybudujte kolem sprchy pevnou nebo demontovatelnou zástěnu. Využít lze kus zachovalé zídky, postavit ji ze dřeva, nebo vytvořit z vyšší zeleně.


 

 

 

Text: Iva Tvrzová
Foto: Vladimír Hájek, Marie Rubešová, Pavel Veselý, Shutterstock a archiv firem

 

 

 

 

Osvěžení pod sprchou