Výměna zámku

Znalost postupu výměny zadlabacího zámku se vám bude hodit při osazování dveří novým zámkem nebo i při demontáži zámku v případě, že ho chcete opravit nebo budete natírat dveře.

Zadlabací zámek je nejčastěji užívaným systémem pro zavírání a zamykání interiérových i vchodových dveří. Mezi zadlabacími zámky najdeme zámky pro obyčejný klíč, zámky pro vložkový zámek (fabku) a zámek, který se používá na dveřích toalet a koupelen.

Interiérové dveře mají obvykle zadlabací zámek se střelkou ovládanou klikou nebo koulí. Uzavírací dveře mají střelku se zkoseným nebo zaobleným tvarem. Ta je spojená s pružinou, takže se dveře po zavření automaticky zajistí. U pravostranných i levostranných dveří lze použít stejný zámek. Do venkovních dveří se nejčastěji montují zámky s cylindrickou vložkou. Jednoduché zadlabací zámky na klíč nejsou pro venkovní dveře dostatečně bezpečné. Cylindrická vložka se montuje do skříně zámku a lze ji snadno vyměnit samotnou, bez nutnosti vymontovávat celý mechanismus zámku.

Všechny tyto zámky jsou ve dveřích umístěny v takzvaném zádlabu, který může mít různé velikosti. To je nutné brát v úvahu při koupi zámku do dveří, které ho nemají v zádlabu namontovaný.

Zadlabací zámek je potřeba občas vyměnit, ať už kvůli opotřebení původního, nebo kvůli náhradě obyčejného zámku za bezpečnější vložkový zámek. Ten je vhodné demontovat a vyndat také při obnovování nátěru dveří. Není to složité, ale při nákupu nového zámku vždy pečlivě změřte všechny potřebné rozměry (viz kresba).

Jak vyndat zámek

Nejdřív je třeba demontovat kliku. U modernějších klik uvolníte pojistný šroub pomocí inbusového klíče, u starších typů kliku často jistí šroubek s drážkou nebo hřebíček. Kliku bývá někdy nutné lehce vyklepnout.

Pokud jsou kryty bezpečnostního kování spojeny svorníky skrze dveře, je třeba svorníky uvolnit, pomocí inbusového klíče demontovat středový šroub a pak z vnější strany mírným tahem vysunout celý štít bezpečnostního kování. Pak povolte šroub pod závorou zámku a vyjměte bezpečnostní vložku. U obyčejných zámků bývá kování často přišroubováno pouze vruty z každé strany a nebrání uvolnění samotného zámku, takže může na dveřích zůstat. Před natíráním dveří však odmontujte i tento typ kování.

Samotný zadlabací zámek drží ve dveřích dvojice šroubů, které je třeba před vyjmutím rovněž uvolnit. Pak zámek opatrně vyndejte.

Při montáži původního zámku opakujte kroky v opačném pořadí. Usazujete-li nový zámek, bude možná nutné vyvrtat do dveří otvory pro spojení bezpečnostního kování skrze dveře.

text a foto: Richard Guryča
kresba: Petr Živný

Uložit

Uložit

Výměna zámku