Pomocníci pro úklid zahrady

Zahrada je nejen naším odpočinkovým a relaxačním rájem, ale zároveň místem vyžadujícím péči během celého roku. Právě podzim je obdobím, kdy se celoroční proces údržby uzavírá a práce vrcholí. Všechno živé se připravuje na zimní odpočinek a vegetační pauza během zimy prověří, zda jste v uplynulém období své zahradě věnovali dostatek pozornosti.

 

Řetězovou pilu využijete při řezu stromů i palivového dříví

 

Dejte přednost kvalitě
Čím kvalitnější nástroj, tím lehčí manipulace v praxi. „Při výběru zahradních nástrojů byste si měli všímat zejména stabilní funkční délky, dobrého zpracování a pevného spojení, například mezi různými materiály rukovětě a samotného nářadí,“ radí Daniel Brychta z Hornbachu. Důležitou roli hraje také hmotnost a jednoduchá obsluha s minimálním úsilím. U motorového nářadí jsou rovněž velmi důležité i bezpečnostní prvky, jako funkce automatického vypnutí, abychom nebyli vystaveni zbytečnému riziku.

 

Vysavač Kärcher WD 5 za 4790 Kč s funkcí fukaru

 

Multifunkční vysavač
Šikovným asistentem při podzimním úklidu je některý z řady multifunkčních vysavačů. „Aby pomohl s odklízením listí, měl by disponovat funkcí fukaru,“ upřesňuje odborník z firmy Kärcher Vlastimil Firman. Je pak dobré si pohlídat i ostatní parametry, vyšší modely bývají dražší, zase ale většinou disponují možností vysávání většího množství vody, což pomáhá při úklidu všech venkovních ploch, v extrémním případě například i při čištění zahradního jezírka. Oceníte i doplňkové příslušenství v podobě nejrůznějších nástavců, které pomohou dostat se na obtížně dostupná místa. Multifunkční vysavač navíc uplatníte také při úklidu garáže, dílny nebo automobilu.

 

Nůžky pro šetrný střih větví Fieldmann FZNR 1004

 

Někdo to rád ostré
Při výběrů nářadí na řez a střih je nejdůležitější ostrá čepel. Ať už jde o jednoduchý nůž nebo řetězovou motorovou pilu, zhmoždění větví či poranění kůry komplikuje proces hojení řezných ran dřevin. Postihnutá místa se navíc stávají náchylnějšími na choroby a plísně. K zabránění přenosu původců chorob a korozí nářadí, se doporučuje zahradní pomocníky po každém použití důkladně očistit, případně nástroj vydezinfikovat i alkoholem. Naostřené břity usnadňují práci nám i samotným strojům, které je využívají, jako jsou např. drtiče zahradního  odpadu.

 

Drtič zahradního odpadu Fieldmann FZD 4020-E

 

Drtit, či štěpkovat?
Práci při podzimním úklidu zahrady usnadní také drtiče zahradního odpadu, jejich alternativou jsou tzv. štěpkovače. Pokud stále nevíte, jaký je mezi nimi rozdíl, prozradí vám to odborník značky Fieldmann Tomáš Boukal: „Drtiče jsou vybaveny diskem se dvěma až třemi noži, které odpad rozdrtí. Ten lze buď kompostovat, nebo využít jako mulč kolem okrasných květin a dřevin. Ve štěpkovači je materiál drcen pomocí pomalu se otáčejícího ozubeného válce a zvládne i silnější, uschlé a tvrdší větve. Vzniklá štěpka je větší a po vyschnutí je možné ji ztopit.“

 

Je to v suchu
Nářadí se nejlépe udržuje uskladněné v zahradním domku nebo kůlně. Pokud nemáte k dispozici dostatek místa, je vhodné využít volný prostor ve sklepě. Skladování ulehčují regály, věšáky a zásuvkové boxy. Tím zajistíte bezpečné a prostorově úsporné uložení. Příležitostní úklid a čištění na podzim a v zimě zaručí spolehlivou funkčnost nářadí, které pak při správné údržbě bude dlouho sloužit.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: HORNBACH, FIELDMANN, KÄRCHER

Pomocníci pro úklid zahrady