Truhlářská a tesařská dláta

Přinejmenším několik základních typů kvalitních dlát je dobré mít v dílně například pro výrobu nábytku nebo stavbu různých konstrukcí z kulatiny a trámů.

Dláta slouží k opracování dřeva. Ostří čepele dláta odděluje ze dřeva třísky a vytváří potřebné tvary či otvory pomocí přítlaku ruky, úderu paličky nebo kladiva. Dláta mají různé tvary, profily a velikosti, které určují jejich použití. Jejich jednoduchá a staletími prověřená konstrukce sestává z ocelového profilu, čepele a rukojeti. Čepel je na jedné straně zakončena ostřím a na straně druhé trnem, na kterém je naražena plastová nebo dřevěná rukojeť. Dřevěné rukojeti bývají vyrobeny nejčastěji z buku, habru nebo jiného tvrdého dřeva. Rukojeti jsou u některých druhů dlát na jedné nebo obou stranách opatřeny ocelovými kroužky zabraňujícími rozštípnutí nebo prasknutí rukojeti při úderech paličkou.

Typy dlát

K základním typům, které v dílně i na chalupě využijete k řadě prací, jsou dláta rovná, což jsou dláta s dlouhou čepelí, která není po stranách zkosena. Jejich výhodou je velká pevnost, vydrží i silné údery paličkou. Mají univerzální použití, k dostání jsou v šířkách ostří od 3 do 50 mm.

Dláta rovná hraněná jsou dláta, která mají na obou bočních hranách zkosení. To umožňuje dostat se s nimi i do úzkých a nesnadno přístupných míst. Používají se nejčastěji při výrobě truhlářských spojů. Jsou dostupná v šířkách 3 až 50 mm.

Dláta dutá využijete pro vysekávání kulatých nebo zaoblených otvorů nebo zasekávání oblých hran stavebního kování. Vyrábí se v šířkách 5 až 40 mm.

Dále existují dláta čepovací (děrovače, děropáče), která jsou na přesné vysekávání truhlářských spojů a pro dlabání do větší hloubky. Čepovací dláto při práci volíme tak, aby jeho šířka odpovídala šířce dlabaného otvoru. Seženete je v šířkách 2 až 20 mm.

Dláta zapouštěcí (děrovače křížové) slouží k vysekávání otvorů pro okenní a dveřní závěsy. Jsou jednohrotá, dvouhrotá nebo tříhrotá, 1 až 3 mm silná, 24 až 34 mm široká.

Dláta zámková (děrovač zámkový) jsou úzká dláta se dvěma rameny zahnutými do pravého úhlu. Na každém z ramen je ostří. Tato dláta slouží k zapouštění zámkových mechanismů v nepřístupných místech.

Existují i dláta šikmá (kosá) a dláta rohová. Šikmá využijete k začištění dřeva v rozích nebo jiných špatně přístupných místech. Jsou pravá nebo levá, zkosení bývá přibližně 30 stupňů. Vyrábí se v šířkách ostří 6 až 30 mm. Rohová dláta pak slouží k začiššování rohů dlabů či pro přesné pravoúhlé zarovnávání rohů otvorů.

text: Richard Guryča

foto: Shutterstock, archiv firem

Truhlářská a tesařská dláta

Truhlářská a tesařská dláta