Jak vybrat zvedák

Rubrika: Dílna

Mít na chatě či chalupě hydraulický nebo šroubový zvedák není vůbec špatné. Využijete ho tam obvykle na jiné věci než na opravu auta, ale pomůže i s těžší zahradní technikou.

Různé typy hydraulických zvedáků uzvednou i několik desítek tun

Různé typy zvedáků jsou určeny k tomu, aby vám pomohly nadzvednout těžké břemeno, s nímž byste jinak nehnuli ani za asistence několika dalších pomocníků. Většina lidí je zvyklá používat zvedák při výměně kol na autě, ale tyhle nenápadné siláky lze překvapivě dobře použít i při různých typech prací kolem chalupy a na zahradě.

Majitelé zahradních traktorů vědí, že je čas od času nutné vyčistit sekací ústrojí nebo udělat nějakou opravu, kvůli které je třeba dostat se pod několik set kilogramů vážící stroj. K tomu jsou vhodné trubkové zvedáky, určené právě pro tento účel.

Traktorem najedete na konstrukci trubek a pomocí kliky otáčíte maticí na dlouhém šroubu tak dlouho, až traktor nakloníte do potřebného úhlu. Dražší typy trubkových zvedáků jsou vybaveny hydraulikou, takže místo namáhavějšího otáčení šroubem stačí stroj do příslušného úhlu snadno „napumpovat“.

Trubkový zvedák na traktor usnadní čištění sekacího ústrojí (Mountfield)

Jinou variantou jsou trubkové kolébky, na které se najíždí předními koly traktoru. Ten se pak pomocí páky zvedne a zafixuje, aby se kolébka „nezhoupla“ zpět.

Zvednete kámen i střechu

Zvedák však můžete využít i při jiných příležitostech. Potřebujete-li například podložit těžký balvan na skalce, může vám zvedák usnadnit manipulaci. Zvednout za pomoci jednoho či více heverů lze třeba i podlahu terasy, když opravujete nosné sloupky nebo měníte betonové dlaždice pod rošty.

Zajímavý způsob využití síly zvedáku při moštování ovoce

Hydraulické zvedáky používají i tesaři při opravách dřevěných konstrukcí roubenek a krovů. Nadzvednutí konstrukce umožní výměnu shnilých trámů nebo uložení nového stropu. Jakýkoli zásah do konstrukce včetně jejího nadzvedávání však bez asistence odborníků raději nedělejte.

A jaký univerzální zvedák vybrat? Doporučit lze například některý z pístových hydraulických zvedáků (tzv. panenku). Fungují na principu pístu, který se pomocí pumpování pákou zvedá z podstavného válce. Práce s nimi není namáhavá a uzvednou podle velikosti pět i třicet tun. Variantou jsou pojízdné dílenské pístové hevery. Pomohou při opravách zahradní techniky, jejich konstrukce (minivozík na kolečkách) vás však může při jiných typech prací omezit. Jsou dost těžké a určené na rovinu.

Použití šroubového zvedáku při narovnání poškozené konstrukce přístřešku

Pro některé práce využijete i šroubové zvedáky, u nichž se zdvih ovládá otáčením matice na šroubu pomocí kliky. Jsou jednoduché, praktické, obvykle nejlevnější, ale práce s nimi vyžaduje větší námahu než hydraulika.

 

text: Richard Guryča
foto: Archiv firem, Shutterstock

Jak vybrat zvedák

Jak vybrat zvedák