Využijte tónovací barvy

Na trhu je stále širší nabídka tónovacích barev, které můžete využít i k netradičním postupům a různým kreativním technikám.

Tónovací barvy byly v minulosti poměrně rozšířenou cestou k získání alespoň trochu rozmanitější škály barev pro malování stěn v obytných interiérech. S možností nechat si namíchat požadovaný odstín barvy přímo v obchodě a se širším výběrem hotových malířských barev zájem o tónovací barvy spíše upadl. Výrobci se proto snaží vrátit je nyní na trh jako kreativní nástroj pro lidi, kteří se nechtějí spokojit s běžně dostupnými nátěrovými hmotami.

Primalex například nabízí novinku v podobě osmnácti odstínů tónovacích barev, které lze netradičně využít i k tvorbě nejrůznějších geometrických vzorů, malůvek či kreslení se šablonou nebo bez ní. Z mnoha postupů se nabízí například výmalba ve stylu ombre, což je technika stínování, s níž lze při malování docílit dojmu stěny, která se jedním směrem „ztrácí“ v mlze.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Barvy v interiéru:

Barvy na výsluní

Nudí vás bílá? Objevte barvy

Modrá barva v interiéru

Jak vybírat barvy do interiéru

________________________________________________________________________

Velký výběr odstínů

Chcete-li si hrátky s tónovacími barvami vyzkoušet, máte k dispozici například citronovou, banánovou, jantarovou, karamelovou, mandarinkovou, meruňkovou, korálovou, chilli, malinovou, limetkovou, mátovou, hráškovou, azurovou, višňovou, fialkovou, skořicovou, čokoládovou a antracitovou od Primalexu. Dvacet jedna barevných odstínů a bílou pak najdete třeba v sortimentu akrylátových tónovacích barev Hetcolor od výrobce HET. Ty jsou kromě možného tónování základních interiérových či fasádních barev určeny i k přímé aplikaci a můžete s jejich pomocí tvořit podobně, jako v případě barev Primalex. Tónovací barvy nabízí i Remal, pod značkou Classic je nakoupíte například v OBI a vyzkoušet můžete i další značky.

Vycházející slunce

Při pokusech s tónovacími barvami se můžete inspirovat barevnou úpravou interiérové stěny nazvanou Vycházející slunce. Jde o techniku, která vychází ze zmíněného stylu ombre a s jejíž pomocí vytvoříte atraktivní barevnou úpravu z několika navzájem se prolínajících barevných odstínů.

Kromě tónovací barvy budete potřebovat váleček, mycí houbu a vlhkou utěrku. Postup můžete vyzkoušet přesně podle fotografií nebo si s různými odstíny jedné barvy pohrajte podle libosti. Pokud nechcete experimentovat s nejistým výsledkem, vyzkoušejte si úpravu stěny nanečisto v místě, které se chystáte překrýt nejtmavším odstínem.

Text: Richard Guryča
Foto: archiv firem

Využijte tónovací barvy