Vybíráme kotel

Pro všechny typy paliv existuje široká nabídka kotlů. Ať už topíte uhlím, dřevem, plynem, či elektřinou, důležitý je zejména úsporný provoz. Sledujte novinky na trhu, který se neustále mění.

NA TUHÁ PALIVA

Pětitahový výměník

V kotli ENBRA TP-EKO 19 je možné spalovat uhlí i pelety. Je jedním z mála na trhu, který má unikátní pětitahový vertikální výměník zvyšující účinnost kotle. Ve srovnání s běžně prodávanými třítahovými horizontálními výměníky daleko méně zanáší, což podstatně snižuje nároky na údržbu. Navzdory tomu, že má delší spalinovou cestu, kotel není náročný na komínový tah. Vyhovuje nejen požadavkům pro kotlíkové dotace, ale i dotačnímu programu Nová zelená úsporám. Cena od 74 000 Kč.

Na uhlí i na pelety

Automatický teplovodní kotel ROJEK TKA 25 umožňuje spalovat hnědé uhlí ořech 2 o zrnitosti 4 až 25 mm nebo dřevěné pelety o průměru 6 až 10 mm. V kotli je instalován tzv. retortový hořák na principu spodní dodávky paliva do spalovací části a samotné spalování připomíná hoření v kovářské výhni. Násypka může být z pravé nebo levé strany. K dispozici je regulační jednotka, která ovládá kotel a čerpadlo kotlového okruhu. U tohoto kotle lze rovněž žádat o dotaci. Cena od 73 000 Kč.

Na brikety i polena

Ekologický teplovodní kotel ATMOS DC24RS je určen pro vytápění rodinných domků, chat a chalup. K topení lze použít kvalitní suché dřevo včetně polen nebo štěpů do délky 330 mm a dřevěné brikety o průměru 75 až 100 mm a délce 200 až 300 mm. Díky mohutné násypce je možné vkládání celých balíků briket a velkých dřevěných špalků. Cena od 35 000 Kč.

Patentovaný výměník

Výhodou kotlů EG-DUO je jejich univerzální provoz. Spalovat v nich lze uhlí, pelety, ale i další biomasu a dřevěný odpad včetně plev či ovocných pecek. Kotle řady EGV mají velmi účinný kruhový výměník, který je chráněn několika patenty. Kotel je svařen z ocelového plechu o síle 5 mm. Cena 64 000 Kč.

NA ZEMNÍ PLYN

Kotel do bytu

Závěsný kondenzační kotel Vaillant VU ecoTEC na zemní plyn vhodný pro umístění do obytného interiéru se vyznačuje účinností až 108 procent. Jeho výbava zahrnuje integrální kondenzační výměník z nerezové oceli, pneumaticky řízený Thermo-Compact modul vybavený nerezovým hořákem a ventilátorem s plynule regulovatelnými otáčkami, dvoustupňové automatické oběhové čerpadlo i plynulou regulaci výkonu. Expanzní nádoba je na osm litrů. Ovládání usnadňuje podsvícený displej. Cena od 35 000 Kč.

S ohřívačem vody

Litinové kotle řady Garde G42 ECO s výkonem od 8 do 30 kW jsou vybaveny atmosférickým hořákem a určeny pro teplovodní systémy s nuceným oběhem. Elektrické zapojení je připraveno pro připojení externího nepřímotopného ohřívače s přednostním ohřevem teplé vody, například designově sladěného typu VIADRUS OV100. Originální konstrukce omezuje vznik kondenzace při nízkoteplotním provozu, díky tomu je možné kotel provozovat i při teplotách vratné vody kolem 30 °C bez rizika koroze. Kotel lze osadit odtahovým spalinovým ventilátorem OSV, což umožňuje instalaci i v místech bez možnosti napojení na komín. Cena od 22 000 Kč (24 kW).

NA ELEKTŘINU

Na ovládání smskami

Ovládání elektrokotlů THERM EL 23 je navrženo tak, aby bylo jednoduché a srozumitelné. Obsluhu podporuje přehledný LED displej. Ke kotli je možné připojit externí nepřímotopný zásobník na ohřev užitkové vody. Kotel lze ovládat prostřednictvím GSM modulu pomocí textových zpráv SMS. Elektrokotel spolupracuje i se sazbovým spínačem HDO, který spouští kotel v tzv. snížené sazbě. Cena od 22 000 Kč.

Bezhlučný a bezobslužný

Závěsné elektrokotle RAY nabízejí moderní vytápění bytů a rodinných domů. Provoz je prakticky bezobslužný a téměř bezhlučný. Kotle s výkonem 1 až 28 kW jsou vybaveny všemi provozními a bezpečnostními prvky včetně základní regulace. Vyznačují se plynulou modulací výkonu, autodiagnostikou i možností propojení s externím zásobníkem teplé vody. K dispozici je 7l expanzní nádoba, čerpadlo, bezpečnostní prvky, ochrana proti zamrznutí, digitální ovládání či výkonový stykač pro ovládáním signálem HDO. Cena od 14 000 Kč.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Vybíráme kotel

Vybíráme kotel