Desky pro stavbu krbu

Česká společnost GRENA uvádí na trh konstrukční sálavé desky GRENATHERM z přírodního minerálu vermikulit.  Ty zajistí rychlé, příjemné a přirozené teplo, jsou navíc naprosto ekologické a zdravotně nezávadné. Díky nové technologii a 100% přírodnímu materiálu je možné postavit sálavý krb jednoduše, rychle, bezpečně a pouze s pomocí dřevoobráběcích ručních nástrojů.

 

 

Konstrukční sálavé desky GRENATHERM pro stavbu teplovzdušných krbů
Díky unikátnímu složení z expandovaného vermikulitu a speciálnímu anorganickému pojivu dosahují desky GRENATHERM dvojnásobně vyšší objemové hmotnosti (750 kg/m3) oproti izolantům, čímž se výrazně zrychluje prostupnost tepla a následný sálavý efekt. Materiál je absolutně nehořlavý a disponuje velmi vysokou pevností, přitom se zpracovává jen obyčejnými ručními nástroji na dřevo. Klasifikační teplota odpovídá teplotě, při níž se trvale změní délkové rozměry materiálu o 2 %, a je u GRENATHERMU stanovena na 950 °C. Protože se jedná o zcela přírodní materiál, který neobsahuje azbest ani minerální či skelná vlákna, jsou desky ekologické, bezprašné a tím zdravotně nezávadné, recyklovatelné a trvanlivé – vzhledem k nepřítomnosti organických látek nepodléhají procesu stárnutí.

 

 

Sálavý teplovzdušný krb si zamilujete
Sálání je jedním z nejpříjemnějších a nejpřirozenějších způsobů šíření tepla – stejně jako sluneční paprsky i sálavý krb prohřívá předměty kolem sebe elektromagnetickým zářením, neohřívá však vzduch. Sálavý teplovzdušný krb tak v první fázi ohřívá vzduch klasickým způsobem, kdy větracími mřížkami prostupuje do místnosti teplý vzduch, až po úplném prohřátí GRENATHERMU začíná krb předávat tepelnou energii skrze svůj druhý plášť sáláním. Dochází zde tedy k poměrnému předávání tepelného výkonu krbu mezi konvekčním vytápěním vzduchem a sáláním.
Po cca 90 minutách dochází k ustálení teploty v rozmezí 45-75 °C na vnějším plášti obestavby. Tato teplota je závislá na výkonu krbové vložky, tvaru obestavby a technickém řešení krbu. Do místnosti sálá konstantní teplo, a to aniž by vznikaly ve vytápěném prostoru výrazné teplotní rozdíly. Sálavé materiály z krbu odvádějí tepelnou energii, což zmírňuje riziko přepalování vzduchu a jeho vysušování. Různými technologickými postupy a správnou volbou krbové vložky lze docílit akumulačních vlastností krbu pro nižší energetickou náročnost budovy, což je v souladu s trendem ekologie a ekonomické úspory.

 

Model krbu s deskami Grenatherm

 

Vermikulit jako moderní a ekologický materiál
Dodnes stále velmi často používané materiály pro stavbu krbů znamenaly ve své době v oboru kamnářství velmi důležitý krok kupředu, nahradily totiž zcela nevhodné materiály, které ve většině případů nesplňovaly ani ty nejmenší bezpečnostní požadavky (karcinogenní vata, pórobeton, protipožární sádrokarton). Protože ale stále stoupají požadavky na ekologická a zdravotně zcela nezávadná řešení, přišla společnost GRENA, která se již mnoho let věnuje výrobě stavebně izolačních desek pro obor kamnářství, s materiály vyráběnými na jiné bázi – z expandovaného vermikulitu. GRENA vyvinula moderní alternativu k dosud používaným deskám z prašných materiálů, které nejsou ze zdravotního hlediska zcela ideální jak při instalaci krbu či kachlových kamen, tak ani při jeho užívání.
Desky GRENATHERM byly vyvinuty pro co nejkvalitnější stavbu krbů: Jsou vyrobeny pouze z přírodních materiálů, neobsahují azbest, skleněná a minerální vlákna ani organické látky a ani při zahřátí na vysokou teplotu tak nevznikají žádné nežádoucí výpary. Oproti jiným materiálům jsou při zpracování zcela bezprašné a nepotřebují již další ošetření v podobě speciální vysokoteplotně odolné penetrace, která zabraňuje dalšímu sprašování do obytného prostoru. Ačkoliv jsou desky na povrchu hladké, disponují vysokou přilnavostí kamnářských malt či lepidel. Instalaci a spojování desek lze provést hned několika jednoduchými způsoby – pomocí šroubů, spon, drážek či vrtáním, lepit lze výhradně speciálním kamnářským lepidlem GrenaKlebepaste vhodným pro vysoké teploty až do 1 200 °C.

 

Detail desky

 

Sálavé konstrukční desky GRENATHERM
Jsou vyrobeny z expandovaného vermikulitu, který patří do skupiny fylosilikátů (šupinkových silikátů). V případě vermikulitu používaného na výrobu sálavých desek GRENATHERM se jedná o komplex magnézia, hliníku a železitého silikátu s jedinečnou schopností exfoliovat, tedy mnohokrát se rozpínat, když je materiál zahříván. Jedná se tak o ideální materiál pro výrobu žáruvzdorných, nehořlavých a izolačních materiálů.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: GRENA

Desky pro stavbu krbu