Když se komín leskne

Lehké nerezové konstrukce komínů jsou známé především z moderních dřevostaveb. Mohou však být dobrým řešením i pro starší chatu.

Nerezový komín je vždy poměrně výrazným architektonickým prvkem exteriéru

Dřevěná stavba klade na komín specifické požadavky a pokud se rozhodnete změnit systém vytápění na chatě nebo rozšířit počet vytápěných místností, může být dobrou volbou stavba lehkého vnějšího komína.

Komínové konstrukce z nerezu se staví zvenčí a kotví se na fasádu. U dřevostaveb patří mezi hlavní výhody takového komínového systému jeho lehkost a snadná instalace, která fasádu chaty příliš nezatěžuje. Certifikované stavebnice navíc zaručují bezpečný provoz z hlediska odolnosti stavby proti požáru. Jejich montáž je snadná, nejnáročnější součástí instalace bývá proražení otvoru pro průchod roury skrze obvodové zdivo. Díky nízké hmotnosti nepotřebují základy, k jejich stavbě postačí dostatečně vysoký žebřík. Spodní díl se zakládá u paty obvodové zdi a pak už jen nastavujete další a další díly. Zajímavou možností je instalace nerezového komínového systému v interiéru, kde může v kombinaci s přírodním dřevem tvořit atraktivní solitérní prvek.

Ukázka založení komínové sestavy u paty obvodové zdi

V nabídce firmy Schiedel je například systém Kerastar. Díky lehké nerezové konstrukci není náročný na statické zajištění, ani závislý na dispozičním řešení interiéru. Výhodou je i jednoduchá a rychlá montáž bez přítomnosti mokrých procesů.

Základní konstrukce komínu Schiedel Kerastar je třísložková: uvnitř systému se nachází tenkostěnná keramická vložka, která je od vnějšího nerezového pláště odizolovaná rohoží z minerálního vlákna o tloušťce 60 mm. Šesticentimetrová izolace je odolná při vyhoření sazí a zaručuje nízkou teplotu vnějšího povrchu. Díky tomu je dostačující standardní bezpečnostní odstup 5 cm od hořlavých stavebních materiálů.

Univerzální použití

Systém Kerastar sestává z řady logických a snadno zkompletovatelných prvků

Nepropustná tenkostěnná vložka je velmi odolná vůči vlhkosti i vyhoření a lze ji proto napojit na všechny typy spotřebičů i pro všechny druhy paliv od nízkých teplot spalin po vysoké. Díky zmiňovaným provozním vlastnostem tento komínový systém nepotřebuje žádné zadní odvětrávání, které by zvyšovalo infiltraci vzduchu v interiéru.

Systém Schiedel Kerastar se vyrábí v průměrech 140, 160, 180, 200 a 250 mm. Výška jednotlivých prvků je 165, 330 a 665 mm, součástí příslušenství jsou T-kusy, čisticí kusy, běžné roury, kondenzátní misky a průchodky. Komínový systém lze zakládat na výškově přestavitelnou stoličku, na dno s odvodem kondenzátu a podpěrou, umístěnou přímo na podlahu nebo na patní konzolu, která je osazena na svislé konstrukci. Na fasádě je třeba kotvit komín vždy po přibližně čtyřech metrech pomocí lůžek a každých osm metrů pomocí lůžka vyneseného na konzole. Volný přesah komínu od posledního kotvení může být maximálně 1,5 metru.

Pro krby a kamna

Schiedel prodává i komínový systém ICS. Je tvořen vnitřní nerezovou vložkou, tepelnou izolací a vnějším nerezovým pláštěm. Pro krby a krbová kamna je vhodný systém ICS 50 s tepelnou izolací z biovlákna o tloušťce 50 mm, který splňuje veškeré požadavky na provoz těchto spotřebičů.

Instalace nerezových komínových systémů je velmi snadná a rychlá

Vnitřní nerezová vložka tohoto systému je svařována laserem a je vyráběna z korozivzdorné oceli. Vnější plášť je z nerezové oceli s vysoce lesklým povrchem a je staticky nosným prvkem systému. Díly se spojují pomocí zásuvných spojů a jistí páskovou sponou. Nerezový systém ICS byl vyvinut jako systém pro přístavbu k budovám i pro vnitřní montáž.

K dodatečné instalaci na fasády i do interiérů je určen rovněž komínový systém Eko Star od firmy Ekokomíny. Jde o třísložkový komínový systém s komínovým průduchem tvořeným tenkostěnným šamotovým potrubím opatřeným tepelnou izolací a pláštěm z nerezové oceli v matném nebo lesklém provedení.
K jeho výhodám patří nízká hmotnost, snadná manipulace a odolnost komínové konstrukce proti otěru a povětrnostním vlivům. Výrobce garantuje jeho použití pro všechny druhy paliv.

TEXT: RICHARD GURYČA

FOTO: ARCHIV FIREM

Když se komín leskne